/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno w łazience? Naturalnie!

Autor:
Źródło: Park Handlowy Bielany
Data: 2009-07-26


Nadaje pomieszczeniom ciepło i niepowtarzalny wygląd. Jest synonimem prestiżu. Nie wychodzi z mody. Jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, dobrym regulatorem wilgotności powietrza i materiałem niealergizującym.

Drewno  włazienceDrewno włazienceFot. Park Handlowy Bielany

Drewno - piękny, naturalny materiał, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów.

Jeszcze kilka lat temu drewniana podłoga czy szafki pod umywalki w łazience uważane były za niepraktyczne. Dziś możemy wybierać spośród kilkunastu gatunków drewna, którym towarzyszy szeroka gama produktów do impregnacji.

- Najlepsze do łazienek i kuchni są gatunki egzotyczne: teak, merbau, ipe oraz matao. Główne ich zalety to twardość oraz fakt, że mają w sobie bardzo dużo oleju, co zabezpiecza je przed wilgocią - tłumaczy Artur Budek, zastępca kierownika sklepu BEL-POL w Parku Handlowym Bielany. – Impregnacja drewna lakierem ma tę wadę, że lakier jednak wchodzi w reakcję z wodą i po pewnym czasie pęka, złuszcza się. Oznacza to konieczność szlifowania całej powierzchni i powtórną impregnację. W przypadku gatunków egzotycznych wystarczy regularnie co 2 miesiące naoliwić podłogę specjalnymi produktami, dzięki którym będzie wyglądać jak nowa.

Drewno egzotyczne nie należy do materiałów tanich, za to jego trwałość i możliwość wielokrotnej renowacji rekompensuje pierwotny wydatek. Dla przykładu, koszt samego materiału, bez robocizny i impregnacji, wynosi około 300 zł/m2 za teak, 100-250 zł/m2 za merbau i 100 zł/m2 za ipe (ceny w salonie Bel-Pol).

Ługowanie i olejowanie

Te dwie technologie są najbardziej naturalnym zabezpieczeniem powierzchni drewnianych. Uwydatniają strukturę drewna, rysunek słojów, a jednocześnie rozjaśniają podłogę. Proces ługowania hamuje naturalne żółknięcie drewna.

- Z podłogi ługowanej i olejowanej łatwiej jest usunąć rysy. Można ją polerować – mówi Iwona Kamińska, kierownik salonu Flügger w Parku Handlowym Bielany. – Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat.

Produkty do drewna mają różne zadania: oczyszczanie, zabezpieczanie przed wnikaniem brudu i płynów i odświeżanie. Zazwyczaj mają odcienie, które dobieramy ze względu na kolor drewna oraz efekt, jaki chcemy osiągnąć.

Oto przegląd rodzajów środków, które można nabyć w salonie Flügger w Galerii Meblowej Parku Handlowego Bielany:
- ług do drewna (ochrona przed żółknięciem), cena: 12,20,- zł/1l
- olej do podłóg (ochrona przed brudem i płynami), kolor: bezbarwny, biały, cena: 61,30,- zł/0,75zł/1l
- pasta do renowacji (do odświeżania olejowanych powierzchni), kolor: naturalny, biały, cena: 42,40,- zł/0,4l
- mydło z olejem (do mycia z olejowaniem), kolor: bezbarwny, cena: 13,60- zł/ 1l, kolor: biały, cena: 11,50- zł/1l
- mydło do podłóg (do wykańczania i czyszczenia podłóg), kolor: bezbarwny, biały 28,90zł/1l.

Prezentowane w magazynach wnętrzarskich łazienki z drewnianą podłogą, szafką pod umywalkę lub obudowaną drewnem wanną są piękne, modne i pasujące do każdego stylu. Może więc pora odrzucić dawne uprzedzenia?


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz