/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Barlinek zwiększył produkcję peletu na Ukrainie

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2009-07-19


W ukraińskiej spółce Barlinka w miejscowości Kosiv trwa rozruch produkcyjny zakładu wytwarzającego pelet drzewny. Najnowsza inwestycja spółki zwiększy o 20% wielkość produkcji tego ekologicznego granulatu przez Grupie Barlinek.

Linia produkcji peletuLinia produkcji peletuFot. Barlinek

Budowa linii produkcyjnej trwała niecały rok. W czerwcu tego roku zakończony został rozruch zakładu oraz przeprowadzone zostały testy weryfikujące wydajność linii i jakość otrzymanej produkcji.

W Kosivie pelet wytwarzany jest z mokrych trocin i zrębek, powstałych na skutek przecierania drewna w tartaku, należącym do Grupy. Uruchomienie produkcji peletu pozwala na wykorzystanie surowca drzewnego w 100% oraz maksymalizację marży poprzez zagospodarowanie biomasy. Wydajność produkcji to 4 tony peletu na godzinę, co daje około 24 tys. ton produktu rocznie. Oddawany do użytku zakład jest bardzo nowoczesny, zastosowano w nim rozwiązania technologiczne wiodących producentów europejskich z Niemiec i Holandii. Odpowiednio skonstruowana linia produkcyjna umożliwia pakowanie peletu drzewnego zarówno w 1 tonowe big-bagi jak również konfekcjonowanie go w worki, o pojemności 15 kg i 25 kg. Linia wyposażona jest także w automatyczne paletyzowanie i wodoszczelne owijanie folią zapakowanych produktów.

Grupa Barlinek, dysponując biomasą pozostałą z produkcji naturalnych podłóg drewnianych, rozpoczęła w 2003 roku produkcję ekologicznego paliwa – peletu drzewnego. Kolejne dwa zakłady powstały niedługo później, w związku z inwestycjami w linie produkujące podłogi drewniane. Trzy pierwsze zakłady powstały w Barlinku, na terenie zakładu wytwarzającego podłogi. Ponieważ produkcja peletu okazała się najlepszym sposobem zagospodarowania biomasy, powstałej jako produkt uboczny przy produkcji podłóg, postanowiono w miejscu budowania nowych fabryk Barlinka uruchamiać równocześnie linie do produkcji peletu. W 2008 roku uruchomiono kolejną - czwartą w historii Barlinka linię peletu - przy zakładzie produkcyjnym w Winnicy na Ukrainie.

Pelety drzewne są jednym z najbardziej wydajnych odnawialnych, ekologicznych paliw, które nie zawierają żadnych środków chemicznych. Niepozorne granulki drewnopochodnego peletu stanowią przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Liczne zalety tego produktu spowodowały, iż kotły na pelet są bardzo popularne nie tylko w Szwecji, ale także m.in. w Niemczech, Austrii, Norwegii, USA, Kanadzie i wielu innych krajach. Energią biomasy opalany jest cały Sztokholm, a ilość skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo przyrasta rokrocznie w imponującym tempie. Używanie biopaliw w postaci peletu redukuje emisję gazów cieplarnianych, a tym samym pomaga ustrzec atmosferę przed nadmiarem dwutlenku węgla.

Barlinek zwiększył produkcję peletu na Ukrainie (Zdjęcia: 3)

Linia produkcji peletuLinia produkcji peletuLinia produkcji peletu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz