/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Zagraniczna konkurencja na krajowym rynku surowca drzewnego

Rzeczpospolita

Autor: oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2009-07-16


Zagraniczne tartaki kupiły w pierwszym półroczu 21% surowca drzewnego sprzedanego przez nadleśnictwa RDLP Zielona Góra i Wrocław - informuje "Rzeczpospolita".

Fot. Drewno.pl

Firmy z Niemiec i Austrii zakupiły w lasach południowo-zachodniej Polskie łącznie 15,7 tys. m3 drewna. To niewiele więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego (15,1 tys. m3), jednak w związku ze znacznie mniejszą sprzedażą realizowaną do polskich klientów udział ten wzrósł do poziomu budzącego niepokój wśród właścicieli tartaków zaopatrujących się w drewno na tym terenie.

Z obawy przed konkurentami z zagranicy właściciele tartaków chcą długoterminowych umów z Lasami Państwowymi, które zabezpieczyłyby im dostawy surowca w przyszłości. Obecnie 70% rocznego pozyskania sprzedawane jest w drodze rokowań odbywających się 2 razy w roku. Oferty w nich mogą składać firmy posiadające historię zakupów w Lasach Państwowych. O pozostałe 30% masy firmy walczą na internetowych aukcjach (a raczej walczyły w ubiegłym roku, gdyż obecnie nabywców znajduje ok. połowa oferowanego na aukcjach drewna). Wszystko wskazuje, na to że w przyszłym roku ilość drewna sprzedawanego w drodze aukcji będzie większa.  Takiego kierunku oczekuje UOKiK oraz obecny zarząd LP.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Euro się osłabia i już jest po eldorado dla zagranicznych firm w polsce .

co dlaej , ze sprzedażą drewna , krajowy przemysł nie zamienia złotówek na złotówki ,a musi być konkurencyjny żeby sprzedawać w UE,błędne koło.

Wojtek Opęchowski [36]Odpowiedz na ten komentarz2009-07-17 10:56:30

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA