DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sytuacja Polaków na irlandzkim rynku pracy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-26


Irish Examiner, 23 bm. i 24 bm., M. O'Farrell; "Dziura w ich kieszeni".
Polscy robotnicy pracujący przy realizacji największego w Dublinie projektu budowlanego-tunelu w porcie dublińskim, otrzymują wynagrodzenie o połowę mniejsze od pracowników irlandzkich.

Robotnicy, zatrudnieni w Format Industrial Construction Ltd, nie mają także płatnego urlopu, nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny, są jednocześnie przerażeni, że jeśli będą się skarżyć, zostaną zwolnieni i odesłani do Polski. Taka sytuacja podobno miała już miejsce.
Polacy twierdzą, że dwaj polscy pracownicy zostali odesłani do Polski ponieważ odważyli się mówić o swojej sytuacji, a nie dlatego, że źle pracowali, jak utrzymuje pracodawca. A w Polsce na irlandzkie zarobki, będące jedynymi dochodami, czekają rodziny i dzieci. "Po to tu jestem. Aby ratować moją rodzinę w Polsce. Sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo zła. Tu zarobiona pensja jest znacznie większa od polskiej" mówi jeden z robotników.
Pracownicy Format Industrial Construction Ltd mówią, że zarabiają 1,935 euro miesięcznie (brutto). Oznacza to, że stawka godzinowa wynosi niewiele ponad 8 euro, przy 58-godzinnym tygodniu pracy. Inni pracownicy budowy tunelu otrzymują około dwa razy więcej, pomiędzy 13,16 a 16,44 euro za godzinę. Robotnicy nie otrzymują także wydruków informujących o zarobkach (co nie jest zgodne z irlandzkim kodeksem pracy), oczekuje się od nich podpisywania jednej listy płac. "Jeśli nie podpiszesz, po 14 dniach możesz jechać do domu. Ludzie nie mają wyboru", mówi polski pracownik.
Pomimo, iż pracodawca zapewnia pracownikom bezpłatne lokum oraz bilety lotnicze na święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanocne, z obliczeń irlandzkich związków zawodowych (SIPTU) wynika, że Polscy robotnicy zarabiają nawet 1000 euro mniej od innych pracowników. Zdaniem J. Rock, reprezentanta SIPTU, irlandzki robotnik może spodziewać się zarobku rzędu nawet 4,4 tys. euro miesięcznie, wykonując tą samą pracę w tunelu. Polska firma Format, zarejestrowana także w Irlandii, zatrudnia przy budowie tunelu do 40 pochodzących z Polski robotników budowlanych. Firma zatrudnia także Polaków przy realizacji przynajmniej dwóch innych projektów w Dublinie.

Większość Polaków przyjechało z Niemiec, gdzie pracowali dla firmy Format. Większość z nich nie zna w ogóle języka angielskiego. Zdają jednak sobie sprawę, że za tą samą pracę płaci im się znacznie mniej, niż innym budującym tunel. "Nikt nie jest zadowolony z tej sytuacji. Mamy inne niż pozostali pracownicy umowy", powiedział za pośrednictwem tłumacza jeden z Polaków. Rzeczywistość niskich płac w Polsce i innych nowych państwach UE sprawia, że firmy działające w Irlandii lekceważą wysokość irlandzkich zarobków oraz zasady kodeksu pracy.
Irlandzki przedstawiciel firmy Format zapewnia, że firma dokona stosownych wyjaśnień. W sprawie wszczął także postępowanie inspektorat pracy przy Ministerstwie Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia. Tymczasem adwokaci firmy budującej tunel zagrozili dziennikowi Irish Examiner oddaniem sprawy do sądu, jeśli będzie on "publikował szkodliwe i oszczercze informacje". Nie powstrzymało to jednak dziennika od kolejnej publikacji 24 bm. Dziennik pisze, że po spotkaniu SIPTU, Format i konsorcjum budującego tunel podobno konsorcjum obiecało w pełni zastosować się do irlandzkich regulacji prawnych i zapłacić polskim pracownikom za nadgodziny i płatny urlop. Zostanie wynajęty irlandzki adwokat, który pomoże konsorcjum w pełnym wywiązaniu się z niewykonanych zobowiązań. Format nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień.
(Zdaniem Ambasady RP, sprawa wysokości stawki jest nie do wygrania, gdyż konsorcjum nie złamało prawa - stawka jest wyższa od ustalonego prawem w Irlandii minimum, a pracownicy podpisali umowy, zgadzając się na taką stawkę; do uzyskania są natomiast wszelkie świadczenia, typu płaca za nadgodziny czy ekwiwalent za urlop, gdyż w tym wypadku konsorcjum złamało prawo).

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz