/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nowy projekt wspierający ekologiczne usługi leśne

NEPCon

Autor: opr. JR
Źródło: NEPCon
Data: 2009-07-07


Głównym celem projektu jest ułatwienie certyfikacji niewielkich, prywatnych własności leśnych. Cel realizowany jest w oparciu o rozwój certyfikacji kontrahentów dostarczających usługi leśne. Certyfikacja FSC odbywa się w ramach krajowych standardów.

Rosnąca konkurencyjność europejskich produktów drzewnych
Około 50% europejskich obszarów leśnych jest zarządzanych przez 16 milionów prywatnych właścicieli.
Ogromna większość działalności związanej z tymi obszarami nie przekracza niewielkiej lub średniej skali. Działalność ta na ogół nie podlega certyfikacji FSC w związku ze specyficznym statusem niewielkich własności. Ogranicza to ogólny zasięg certyfikacji w Europie. Tymczasem następuje spadek dostaw surowca certyfikowanego FSC, co może doprowadzić do obniżenia konkurencyjności europejskich produktów leśnych.
Problem ten można przezwyciężyć poprzez ułatwienie certyfikacji niewielkich własności, dzięki innowacyjnych strategiom.

Zmienić problem w rozwiązanie
Kontrahenci dostarczający usług leśnych często postrzegani są jako słabe ogniwo w systemie zarządzania lasami certyfikowanymi FSC. Kontrahenci zobowiązani są do najbardziej ryzykownej działalności, takiej jak wycinka i holowanie drewna. Jest ona niebezpieczna nie tylko dla pracowników leśnych. Może zaszkodzić również naturalnemu środowisku leśnemu i stać się przyczyną wykroczeń przeciwko wymogom certyfikacyjnym.
Tymczasem właściciele niewielkich obszarów leśnych często zależni są od pracy kontrahentów, jednocześnie nie posiadając wiedzy specjalistycznej i kompetencji by nadzorować ich pracę.

Certyfikacja kontrahentów zapewnia przestrzeganie przez nich odpowiednich reguł certyfikacyjnych i zamienia problem w rozwiązanie. Właściciel lasu nie tylko zyskuje większą pewność, że wymogi FSC będą respektowane. Dodatkowo koszta i nakład pracy związane z uzyskaniem certyfikatu FSC mogą zostać istotnie zredukowane w przypadku indywidualnych właścicieli leśnych. Szczególnie, jeśli wykorzystanie certyfikowanych kontrahentów połączone jest z certyfikacją grupową.

Nowy rynek dla usług ekologicznych
W procesie certyfikacji nacisk kładzie się na wysoką jakość pracy kontrahenta.
Rozwijając certyfikowane, ekologiczne usługi leśne kontrahentów, projekt ułatwia utworzenie nowego rynku, dostarczającego kontrahentom odpowiedniego wynagrodzenia za działalność prospołeczną i proekologiczną. Zapewniona zostaje jednocześnie wysoka jakość produktów leśnych i długoterminowa produktywność lasu. Pomysł na tę nową strategię wynika z doświadczenia zebranego podczas realizacji podobnego projektu w Estonii.
W zależności od wyników projektu, FSC może zdecydować się na włączenie certyfikacji kontrahentów do sytemu jako jego uzupełniającą lub nawet integralną część.

Główne zamierzenia projektu
Projekt rozwinie program certyfikacji kontrahentów i działalności leśnej na niewielką skalę w kilku (od 4 do 7) wybranych krajach Europejskich. Program zakończą testy pilotażowe. W ramach projektu przeanalizowane zostaną również odpowiednie krajowe standardy FSC, w celu stworzenia modelu dopasowanego do specyficznych warunków związanych z niewielkimi własnościami leśnymi.
Część działań związanych z projektem dotyczy rozwijania wiedzy specjalistycznej. Dla prywatnych właścicieli leśnych, managerów grup i przedsiębiorstw oferujących usługi leśne zostanie przygotowany zestaw narzędzi ułatwiających orientację w procesie certyfikacji.
Najistotniejsze rezultaty projektu zostaną zaprezentowane podczas warsztatów treningowych na obszarze UE. W warsztatach wezmą udział kluczowe organizacje dostarczające usług leśnych i przedstawiciele prywatnych właścicieli lasów.
Ambicją projektu jest doprowadzenie do certyfikacji 80 przedsiębiorstw oferujących usługi leśne na niewielką i średnią skalę oraz 500 000 hektarów prywatnych lasów.


Poparcie dla projektu

Fundusze Unijne pokrywają jedynie 60% całkowitego budżetu projektu i konieczne jest dodatkowe wsparcie by wdrożyć wszystkie zaplanowane działania. Wszystkich zainteresowanych dodatkowymi informacjami lub poparciem projektu, zachęcamy do skontaktowania się z Janem Peterem Feilem, odpowiedzialnym za projekty w NEPCon: e-mail jpf@nepcon.net, tel. komórkowy: +45 2821 9103.


Dane dotyczące projektu
Tytuł projektu: FSC certification of forest service enterprises
Czas trwania projektu: 27 maj 2009 – 27 maj 2012
Partnerzy: NEPCon, FSC i European Network of Forest Entrepreneurs (ENFE)
Budżet: 823 502 €


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz