/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Spotkanie leśników z radą FSC

Lasy Państwowe

Autor: Anna Pikus
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-07-02


W Białowieży trwa spotkanie rady dyrektorów organizacji certyfikacyjnej FSC (Forest Stewardship Council). Jeden z dni obrad, 30 czerwca, rada poświęciła na rozmowy z leśnikami. Mieli oni okazję przedstawić swoje stanowisko wobec niektórych problemów dotyczących procedur certyfikujących według standardów FSC.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rady reprezentujący takie kraje, jak Brazylia, Chile, Holandia, Niemcy, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwecja oraz Togo. Obecni byli także przedstawiciele Grupy Roboczej FSC Polska. Lasy Państwowe reprezentowali dyrektorzy regionalnych dyrekcji LP oraz Marian Pigan, dyrektor generalny LP.

Spotkanie było okazją do przedstawienia lasów i leśnictwa w Polsce oraz do scharakteryzowania działań na rzecz ochrony przyrody. Przedstawiono również film omawiający problemy z zakresu ochrony lasu. Dzięki temu leśnicy mieli okazję zasygnalizować przeciwności, z jakimi muszą się mierzyć w kontekście spełniania standardów ustalonych przez FSC.

Według przedstawicieli Lasów najbardziej problematycznymi i wymagającymi modyfikacji zagadnieniami są:
- stosowanie środków ochrony na szkółkach leśnych,
- dopuszczalna wielkość zrębów zupełnych,
- stosowanie zrębów zupełnych na olsach w celu odnowienia tych siedlisk.

Rada w odpowiedzi zasugerowała przeprowadzenie rozmów z oddziałem FSC w Polsce w celu osiągnięcia porozumienia w tych sprawach.

Podczas dyskusji członkowie rady zadawali pytania dotyczące społecznych aspektów gospodarki leśnej w Polsce. Leśnicy przedstawili więc, jak Lasy Państwowe radzą sobie z takimi problemami, jak presja turystów czy zaśmiecanie. Podkreślili również czołową rolę LP w dostarczaniu zatrudnienia osobom związanych z leśnictwem i przemysłem drzewnym, zwłaszcza na rynku lokalnym, o czym wspominają zasady FSC.

Wymagania, które stawiamy w procesie certyfikacji, nie są planem minimum. Jest to program dla liderów w gospodarce leśnej, dlatego cieszymy się, że 90 procent lasów w zarządzie LP jest certyfikowane w systemie FSC – powiedział Andre Giacini de Freitas, dyrektor FSC.

Ponieważ Lasy Państwowe są firmą o największej powierzchni certyfikowanej na świecie, członkowie rady zaproponowali również, aby LP  wydelegowały swoich przedstawicieli do prac nad ustalaniem standardów FSC, również w systemie międzynarodowym. – Taka osoba jako członek wspierający mogłaby pomóc w wypracowaniu rozwiązań w kwestiach spornych, przy jednoczesnym utrzymaniu standardów i poziomu FSC – przekonywał Roberto S. Waack, prezes rady FSC.

Członkowie rady FSC mieli okazję poznać polskie leśnictwo również od strony praktycznej. Białowiescy leśnicy przez całe popołudnie oprowadzali gości po lasach puszczańskich będących pod zarządem Lasów Państwowych. Opowiadali o historii tego terenu, sposobach ochrony przyrody, metodach prowadzonej gospodarki leśnej, jak również o jego walorach kulturowych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz