DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wykorzystanie środków pomocowych EOG.

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-25


"Aftenposten" 22.02 informuje, że zdaniem norweskich organizacji ochrony środowiska władze Polski, korzystając z bierności Norwegii, pomijają przy podziale miliardów EOG organizacje pozarządowe. Norweski oddział World Wildlife Found (WWF) domaga się w piśmie do ministra spraw zagranicznych J. Petersena wywarcia przez władze norweskie presji na Polskę, w celu dokonania podziału środków pomocowych EOG zgodnie z wytycznymi norweskimi.

Porozumienie pomiędzy obu krajami przewiduje, że środki mają przyczyniać się do trwałego rozwoju środowiska i demokracji oraz być udostępnione organizacjom pozarządowym (NGO). Zdaniem R. Reinvanga z WWF i Y. Lorentzrn z norweskiego Związku Ochrony Przyrody (ZOP), w przedłożonej przez Polskę propozycji jedynie 1,5 środków przeznaczone jest na trwały rozwój. Nie planuje się także, wbrew założeniom władz norweskich, utworzenia odrębnego funduszu na rzecz NGO. Polska podzieliła przyznane jej środki pomiędzy poszczególne ministerstwa i to one mają zadecydować o wysokości sum przyznanych NGO.

Norweskie WWF i ZOP opublikowały wraz z polskimi organizacjami pozarządowymi wspólne oświadczenie, w którym domagają się części wynoszącej 40%. Norweskie MSZ zaprzecza, jakoby władze norweskie wykazywały bierność w tej sprawie i informuje, że Polska przeznaczy ok. 25% na sektor środowiskowy. Na początku kwietnia br. w Warszawie odbędzie się norwesko - polskie seminarium poświęcone zagadnieniu.

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz