/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Siedzisz na właściwym miejscu

Bejot

Autor: Edyta Kmiecik
Źródło: Bejot
Data: 2009-07-01


Praca siedząca wpływa na jakość naszego życia. Na co dzień nie zdajemy sobie jednak sprawy z faktu, że wielogodzinne utrzymywanie ciała w pozycji siedzącej może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu.

Fotel gabinetowy Vector z oferty firmy BejotFotel gabinetowy Vector z oferty firmy BejotFot. Bejot

Wydaje się, że ciężar pracy w biurze ogranicza się jedynie do czytania dokumentów, pisania na komputerze, odbierania telefonów, etc. Zmęczenie i fizyczny dyskomfort sprowadzamy zwykle do rezultatu wykonywanych przez nas zadań. Stres i natłok obowiązków należą do czynników obniżających naszą sprawność psychofizyczną. Nie zawsze jesteśmy świadomi, że samo siedzenie może być również powodem bólu czy rozdrażnienia. Unieruchomienie ciała w pozycji siedzącej na wiele godzin każdego dnia obciąża nasz układ szkieletowy, a szczególnie lędźwie oraz szyjny odcinek kręgosłupa.

Źle siedząc, nie oprzesz się schorzeniom
Kręgosłup jest wytrzymały. Jednak, nawet tak mocna struktura, utrzymywana długotrwale w uciążliwej dla tkanek pozycji, w końcu osłabi swoje funkcje. Więzadła kręgosłupa, odpowiedzialne za utrzymanie kręgów we właściwym ułożeniu, w momencie nacisku spowodowanego skrzywieniem postawy, odpowiadają skurczem przyległych do nich mięśni. Podobnie dzieje się z krążkami międzykręgowymi, które zapewniają stabilność całego szkieletu. Siedząc bez oparcia lub w pozycji, w której plecy nie przylegają do powierzchni fotela, krążki narażone są na napór zbyt dużego ciśnienia. Spięte mięśnie nie są dobrze ukrwione, a to obniża ich elastyczność, prowadzi do obrzęków i licznych schorzeń.

Nie wystarczy usiąść, by zdrowo siedzieć
Siedzenie, według zasad ergonomii, odwołuje się do zachowania właściwej postawy nie tylko pleców, ale również głowy, ramion, rąk i nóg. Nie zmieniając pozycji ciała w ciągu dnia pracy, jesteśmy narażeni na nieodwracalne zmiany w układzie mięśniowo–szkieletowym. Znając skutki związane z przesiadywaniem w jednej pozycji, można zawczasu zareagować. Prawda jest taka, że nie zrezygnujemy z siedzenia. Musimy siedzieć, aby wykonywać codzienną pracę za biurkiem. Zadaniem specjalistów od ergonomii oraz projektantów mebli biurowych jest tworzenie takich produktów, które wychodzą naprzeciw problemom związanym z długotrwałym utrzymywaniem ciała w pozycji siedzącej. Obecne rozwiązania technologiczne, wykorzystywane do konstruowania foteli pracowniczych i menadżerskich, umożliwiają komfortowe siedzenie, minimalizując jednocześnie niepożądane konsekwencje dla mięśni i kręgosłupa.


Siedzenie zdrowe i funkcjonalne

Nawet jeśli siedzenie wydaje się nam wygodne, nie powinniśmy długo pozostawać w tej pozycji. Warto co pewien czas wstać z miejsca i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Istotą ergonomicznego fotela jest jego wypozycjonowanie, w którym użytkownik, regulując aktywne elementy fotela, nie odczuwa negatywnych skutków wielogodzinnego siedzenia. – Przykładem takiego fotela jest Ekta – mówi Edyta Kmiecik z firmy Bejot, producenta krzeseł i foteli biurowych. - Fotel obrotowy Ekta został tak skonstruowany, aby pracował razem z jego użytkownikiem. Każdego dnia w tygodniu, przez wiele godzin – dodaje. Ważne jest, aby poruszając się na fotelu stymulować przepływ krwi do mięśni. Siedząc, powinniśmy mieć możliwość zmiany ułożenia ciała, bezpiecznego wychylenia pleców wraz z oparciem. Odpowiada za to regulacja odchylenia fotela, wynosząca w przypadku Ekty 27 stopni, co daje najwyższy wynik w tej klasie foteli menedżerskich.

Fotel dynamiczny jak Ty
Wyprofilowana płaszczyzna oparcia, pozwalająca plecom przylegać do fotela od odcinka lędźwiowego aż do łopatek, to podstawowy warunek, jaki stawia ergonomia stanowiska pracy. – Mechanizm synchroniczny umożliwia położenie i blokadę oparcia wraz z wybrzuszeniem lędźwiowym w pozycji wyjściowej (w pionie) lub w odchyleniu oraz regulację głębokości siedziska – tłumaczy Edyta Kmiecik. Ważnym elementem jest również regulowany zagłówek, który odciąża pracę mięśni karku i szyjnego odcinka kręgosłupa. Ponadto fotel Ekta opiera się na pięcioramiennym, kołowym krzyżaku z teleskopową regulacją wysokości. Wygodne podłokietniki można ustawić w kilku płaszczyznach, dopasowując ich położenie względem naszego ciała oraz blatu stołu czy biurka.

Komfort to konieczność

Przy projektowaniu stanowiska do pracy nie należy pomijać rozwiązań ergonomicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o nasze zdrowie. Schorzenia kręgosłupa stały się dziś niemal chorobą cywilizacyjną. Dlatego tak ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na właściwe ułożenie ciała właśnie podczas siedzenia. – Nasze fotele są w pełni bezpieczne i przystosowane do aktywnej i długotrwałej eksploatacji. Zaawansowane mechanizmy regulacyjne, które „zmuszają” użytkownika do tzw. dynamicznego siedzenia minimalizują potencjalne negatywne skutki dla kondycji fizycznej organizmu – podkreśla Edyta Kmiecik. Poczucie komfortu w pracy jest przecież równie istotne, jak poczucie bezpieczeństwa i wygody we własnym domu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA