/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Zgnilizna drewna w budynkach

Drewno.pl

Autor: Katarzyna Jabłońska
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-07-01


Zgniliznę drewna w budynkach wywołują różnego rodzaju grzyby, powodujące przede wszystkim brunatny rozkład drewna. Ich wspólną cechą są duże wymagania dotyczące temperatury i wilgotności powietrza. Najczęściej rozwijają się one w budynkach ogrzewanych, gdzie temperatura nie spada poniżej zera.

Belki stropowe porażone przez grzybnięBelki stropowe porażone przez grzybnięFot. Drewno.pl

Grzyby te wytwarzają grzybnię powierzchniową, wskutek czego są wrażliwe na osuszające działanie przepływu powietrza i na jego niską wilgotność. Dlatego grzybnia – z wyjątkiem zamkniętych piwnic – nie powstaje na odsłoniętych powierzchniach, lecz w szparach i pod spodem konstrukcji drewnianych. Można ją spotkać w przestrzeniach międzypodłogowych i za drewnianymi opierzeniami, najczęściej zaś występuje w drewnianych częściach budynku stykających się z murem lub z gruntem, jak podwaliny, legary podłogowe w przyziemiach, drewniane konstrukcje piwniczne, podsufitki itp.

Grzyby domowe jako organizmy cudzożywne do swego rozwoju potrzebują następujących warunków: pożywki którą jest drewno lub materiały z niego wykonane (np. sklejka, karton), odpowiedniego stosunku wody i powietrza, który występuje przy wilgotności bezwzględnej drewna w zakresie od 25 do 85% (optimum stanowi 36-40%) oraz temperatury pomiędzy 5-35°C (optimum to 18-27°C). Za niska lub za wysoka temperatura wstrzymuje rozwój grzybni. Podobnie zbyt mała ilość wody (poniżej 20% wilgotności) lub powietrza (co ma miejsce powyżej 80% wilgotności).

Niektóre gatunki zaliczane do grzybów domowych rozwijają się także w budynkach nie ogrzewanych i w wiązaniach dachowych oraz w kopalniach, na mostach, słupach i na podkładach kolejowych. Grzyby domowe mają zdolność nawilżania podłoża wodą pochodzącą z rozkładu celulozy; dzięki temu mogą się one rozwijać na drewnie o niskiej wilgotności (25%).

W niekorzystnych warunkach rozwój i rozkładowa działalność grzybni ulega zahamowaniu. Jeżeli  jednak zaistnieją sprzyjające do rozwoju warunki (wzrost temperatury i wilgotności powietrza) proces rozwoju grzybni rozpocznie się ponownie, nawet po dłuższej przerwie. Grzyby domowe wytwarzają sznury, które sięgają na dużą odległość od miejsca występowania grzybni. Sznury te dostarczają grzybni wody z miejsc bardziej wilgotnych i umożliwiają przerzucanie się grzyba na nowe podłoże. Sznury rozwijające się pod tynkiem mogą przerastać mur i atakować elementy drewniane położone w odległości kilku metrów od grzybni macierzystej.

Grzyby domowe wywołują na ogół ciemną zgniliznę kostkową, która w końcowym stadium przechodzi w zgniliznę proszkową. Rozkładają one przeważnie drewno iglaste, istnieją jednak gatunki (np. stroczek łzawy lub gnilica mózgowata) rozkładające także drewno liściaste. Rozkład drewna twardzieli przebiega wolniej niż rozkład bielu, gdyż substancje twardzielowe wpływają hamująco na rozwój grzybni. W czasie rozkładu drewna oprócz pary wodnej powstają substancje gazowe o charakterystycznej woni (stęchlizna), które działają szkodliwie na organizm ludzki. Często grzyby domowe wywołują reakcje alergiczne i są przyczyną wielu chorób (szczególnie różnego rodzaju chorób układu oddechowego, np. astmy).

Zapobieganie zgniliźnie powodowanej przez grzyby domowe polega na stwarzaniu warunków, które uniemożliwiają rozwój zarodników lub grzybni. Osiąga się to przez:
1) odwodnienie terenu i staranne zabezpieczenie budynku przed podsiąkaniem wilgoci (izolacja pozioma),
2) zapewnienie przewiewu w konstrukcjach przyziemnych,
3) wykluczenie możliwości zawilgocenia zewnętrznego (nieszczelność dachu, źle działające rynny) i wewnętrznego  (nieszczelności instalacji wodnokanalizacyjnych),
4) stosowanie do budowy drewna suchego, o wilgotności 15-18%,
5) zabezpieczanie drewna budowlanego środkami grzybobójczymi.

Stwierdzenie występowania grzyba domowego w początkowym stadium rozwoju jest trudne, gdyż grzybnia rozwija się na osłoniętych częściach drewna, np. pod podłogą. Rozwój grzybni postępuje szybko naprzód. Owocniki, do których rozwoju potrzebne jest przyćmione światło, pojawiają się w narożnych, trudno dostępnych częściach pomieszczeń dopiero wówczas, gdy rozkład drewna jest daleko posunięty, co stwarza konieczność wymiany uszkodzonego drewna i przeprowadzenie kosztownego odgrzybiania.

Przeczytaj więcej na temat Zgnilizny drewna składowanego >>>

Zgnilizna drewna w budynkach (Zdjęcia: 2)

Belki stropowe porażone przez grzybnięDeskowanie stropu porażone przez grzybnię

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz