/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ulewy uratowały kujawsko-pomorskie lasy

Gazeta Pomorska

Autor: TES, opr.PR
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2009-06-23


Mamy już dość nawałnic, ulew i burz, które od kilku tygodni nawiedzają również nasz region. To co jest utrapieniem dla turystów, okazało się jednak zbawieniem dla lasów.

Przyczyną leśnych pożarów były w 60 proc. podpalenia.Przyczyną leśnych pożarów były w 60 proc. podpalenia.Fot. sxc.hu

Ogień nie oszczędza w tym roku kujawsko-pomorskich lasów. Rekordowej liczbie pożarów aż 220, niemalże tyle, ile w całym roku ubiegłym sprzyjały kwietniowe i majowe okresy suszy. Spłonęło 73 ha drzewostanu, najwięcej w nadleśnictwach Włocławek, Żołędowo, Bydgoszcz i Dobrzejewice, sąsiadujących z większymi miastami. Ofiarą płomieni padały nie tylko drzewa; strażakom przyszło też gasić rozległe pożary trzcinowisk w Nadgoplańskim Parku 1000-lecia, w rejonie Gopła, gdzie kilkakrotnie paliło się na półwyspie Potrzymiech, należącym do nadleśnictwa Miradz. Ogień pojawił się tam w rezerwacie będącym ostoją ptactwa wodno-błotnego, w tym chronionego gatunku gęsi gęgawy. W zgliszczach znaleziono spalone gniazda z jajami, z czego wynika, że wylęgi tych rzadkich ptaków w tym roku będą mniejsze, a to dla kujawsko-pomorskiej przyrody bolesny uszczerbek.

Przyczyną leśnych pożarów i to jest bulwersujące były w 60 proc. podpalenia. Jeśli idzie o trzcinowiska, według pogłosek ogień podkładali sobie sami właściciele działek, być może dla uzyskania odszkodowań, albo jedni drugim w ramach sąsiedzkich niesnasek. Podpalacze na ogół pozostają bezkarni, w br. udało się schwytać tylko jednego 52-letniego mężczyznę, sprawcę pożaru w nadleśnictwie Skrwilno.

Pozostałe pożary poza sporadycznymi przypadkami, kiedy przyczyną były iskry z zerwanych przewodów energetycznych spowodowała ludzka nieostrożność.

 

Wiadomość ze strony www.pomorska.pl

GP Media sp. z o.o. - Bydgoszcz

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA