/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ekolaur dla peletu z Barlinka

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2009-06-24


23 czerwca w Katowicach firma Barlinek otrzymała nagrodę – „Ekolaur” Polskiej Izby Ekologii za pelet barlinecki, w kategorii: ekoprodukt w gospodarstwach domowych i w gospodarce komunalnej. Przyznana nagroda jest potwierdzeniem ekologicznego charakteru i doskonałej jakości tego produktu.

Workowanie peletu w fabryce w BarlinkuWorkowanie peletu w fabryce w BarlinkuFot. Barlinek

Polska Izba Ekologii od 2002 roku organizuje konkurs o "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii". Nagrody trafiają do przedsiębiorstw, które mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Patronat nad konkursem objął Minister Środowiska. Polska Izba Ekologii angażuje się w wiele różnorodnych działań, które mają na celu promocję szeroko pojętej ekologii. Izba zabiega m.in. o efektywną współpracę z instytucjami publicznymi i pozarządowymi organizacjami ekologicznymi.

Jej główne kierunki działania to odpolitycznienie ochrony środowiska, wdrożenie nowego systemu finansowania i zarządzania środowiskiem oraz spójnego i lepiej egzekwowanego prawa. Izbie zależy także na optymalnym wykorzystaniu środków unijnych oraz edukacji ekologicznej.

Barlinek S.A. należy do grona kilku największych producentów podłóg drewnianych na świecie. Od 2003 roku spółka rozpoczęła produkcję ekologicznego odnawialnego paliwa – peletu drzewnego. Produkt ten powstaje z biomasy, a konkretnie z trocin i zrębków drzewnych, które stanowią uboczny produkt wytwarzania drewnianych podłóg. Główną zaletą i przyczyną rosnącej popularności peletu na świecie i w Polsce jest fakt, że jest produkt jest odnawialnym źródłem energii i nie powoduje wzrostu zawartości dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Używanie tego biopaliwa redukuje ponadto emisję gazów cieplarnianych. W porównaniu z zanieczyszczeniami powstałymi przy spalaniu węgla kamiennego, ropy naftowej czy gazu, jest to prawdziwa rewolucja ekologiczna w ogrzewaniu.

- Możliwość wykorzystywania do produkcji własnego surowca, w miejscu jego powstawania, pozwala na uniknięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń - mówi Rafał Węcek – dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w firmie Barlinek S.A. - Sprawia ponadto, że gotowy produkt charakteryzuje się wysokimi parametrami energetycznymi i doskonałą czystością - nie zawiera żadnych zanieczyszczeń chemicznych ani mineralnych, takich jak np. piasek czy woda. W konsekwencji gotowy produkt osiąga najwyższą jakość i cieszy się zasłużenie bardzo dobrą opinią wśród odbiorów.

Barlinek S.A. popularyzuje pelet drzewny w Polsce właśnie ze względu na wyjątkowe walory tego produktu. Spółka przywiązuje dużą wagę do tego, by funkcjonowanie zakładu nie wpływało negatywnie ani na otoczenie zakładu, ani na życie mieszkańców miasta. Wszystkie zakłady należące do Spółki spełniają wysokie standardy ochrony środowiska.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz