/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

LIGNA HANNOVER 2009 - Podsumowanie targów

Deutsche Messe

Autor:
Źródło: Deutsche Messe
Data: 2009-06-24


Pozytywne nastroje wśród wystawców i gości, duża liczba podpisanych kontraktów i udział bardzo wielu firm zagranicznych sprawiły, że targi LIGNA HANNOVER 2009 dały przedstawicielom branży nadzieję na polepszenie koniunktury.

Hala - TartacznictwoHala - TartacznictwoFot. Deutsche Messe

„Tegoroczna edycja imprezy doskonale spełniła pokładane w niej nadzieje. Przedstawiciele firm będących wystawcami podkreślali, że sukces targów przerósł ich oczekiwania” – powiedział Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe w mowie podsumowującej wygłoszonej w piątek 22 maja. „Szczególnie w obecnych ciężkich czasach LIGNA odgrywa ważną rolę dla firm z branży – wskazuje nowe możliwości rozwoju i stanowi inspirację do znalezienia nowych idei biznesowych. Zarówno wystawcy, jak i goście targów pokazali, jak ogromny potencjał tkwi w ich branży. Udowodnili, że firmy potrafią działać w sposób elastyczny, dopasowywać się do nowych warunków i koncentrować się na myśleniu o przyszłości. Temat wiodący tegorocznej edycji imprezy – efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych – okazał się bardzo inspirujący i dał branży nowy impuls do dalszego rozwoju.”

Również prezes Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń Przemysłowych VDMA (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau) podkreślił kluczowe znaczenie targów dla sytuacji w branży – określił je jako ostoję w obecnych trudnych czasach. „Ogromne zainteresowanie, którym cieszy się LIGNA HANNOVER zarówno ze strony wystawców, jak i gości podkreśla jej szczególną rolę lidera wśród międzynarodowych targów branżowych” – powiedział dr Bernhard Dirr.

W ciągu pięciu dni trwania Światowych Targów Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego swą ofertę na 130 152 m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowało 1 758 firm z 50 krajów świata. To niezwykle dobry wynik – liczby te są niewiele niższe niż wskaźniki osiągnięte na rekordowej edycji targów w roku 2007. Jeśli chodzi o liczbę wystawców, LIGNA jest absolutnym liderem – potwierdza to pozycję targów jako najważniejszej światowej imprezy dla leśnictwa i branży obróbki drewna. Również zwiedzający dopisali. „Fakt, że w dzisiejszych trudnych czasach liczba gości przekroczyła 83 tysiące, jest ogromnym sukcesem. Ważne jest też to, że do Hanoweru przyjechało wiele osób decyzyjnych – dzięki temu mimo kryzysu udało się zainaugurować wiele nowych projektów, podpisać duże kontrakty i nawiązać nowe cenne relacje biznesowe” – podkreślił Stephan Ph. Kühne. Na przykład jeden z wystawców – Timme Stapelautomaten z Brandenburgii – na targach LIGNA podpisał kontrakt eksportowy z przedsiębiorstwami z USA i Kanady, gwarantujący firmie zbyt na maszyny, których produkcja potrwa cały rok.

„Na liczbę zwiedzających bezpośredni wpływ mają wprowadzone przez liczne firmy ograniczenia, zwłaszcza w odniesieniu do podróży zagranicznych oraz spowolnienie koniunktury. Mimo to ponad jedną trzecią wśród osób decyzyjnych przybyłych do Hanoweru stanowiły osoby spoza granic Niemiec” – zauważył Stephan Ph. Kühne.LIGNA HANNOVER 2009 potwierdziła swą pozycję jako lidera na arenie międzynarodowej. Ponad 83 tys. gości z 90 krajów świata. Podział zwiedzających ze względu na region pochodzenia nie zmienił się znacząco w stosunku do lat poprzednich, również odsetek osób z Azji i Ameryki pozostał stabilny. Nieco więcej gości przybyło w tym roku ze Szwecji, Szwajcarii, Polski i Francji.

Po raz kolejny targi mogą pochwalić się bardzo dobrym wskaźnikiem w zakresie odsetka specjalistów z branży wśród ogółu zwiedzających – stanowili oni w tym roku bowiem aż 95% sumarycznej liczby gości. „Warto podkreślić, że utrzymanie tego parametru w obecnej sytuacji – w obliczu ograniczeń wprowadzonych przez wiele firm – jest sporym osiągnięciem” – podkreślił Stephan Ph. Kühne. Jeśli chodzi o podział osób przybyłych do Hanoweru ze względu na branże firm, w których są zatrudnione, odnotowano w tym roku wzrost zainteresowania imprezą wśród przedstawicieli sektora budowlanego i aranżacji wnętrz; procentowo słabiej reprezentowana była branża maszynowa. „Liczby te odzwierciedlają dynamikę rozwoju poszczególnych sektorów” – wyjaśnił Kühne.  

„Making more out of wood” – Innowacyjne technologie w służbie efektywnego wykorzystania drewna jako surowca
Motto tegorocznych targów – efektywność wykorzystania drewna i innych surowców naturalnych w procesach produkcyjnych – zyskało ogromne uznanie wystawców i okazało się inspiracją dla wielu z nich. Dużo firm zaprezentowało na swych stoiskach innowacyjne rozwiązania optymalizacyjne. Pokazały one procesy i technologie z wielu obszarów – przeznaczone do stosowania na różnych etapach obróbki i przeróbki drewna. W czasie licznych forów oraz prezentacji eksperci dyskutowali o nowych możliwościach efektywnego gospodarowania cennym surowcem, którym jest drewno, ekonomicznego zarządzania energią i czasem oraz zmniejszenia kosztów produkcyjnych.

„Na LIGNA HANNOVER 2009 przedstawiciele branży po raz kolejny udowodnili, jak ważne jest inwestowanie w nowe technologie. Szczególnie w czasie kryzysu warto wdrażać innowacyjne rozwiązania i zadbać o zagwarantowanie przewagi, która będzie miała kluczowe znaczenie, gdy ciężkie czasy dobiegną końca. Kto dziś zainwestuje, jutro wygra. Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, w przemyśle drzewnym i w gospodarce leśnej również sprawdza się zasada, że w dłuższym okresie sukces odniosą tylko te firmy, które są efektywne i wydajne” – powiedział w mowie podsumowującej targi Stephan Ph. Kühne.

Na targach LIGNA – wiodącej światowej imprezie – pokazano innowacyjne rozwiązania i najnowsze technologie, w tym te pozwalające zoptymalizować działalność firm. Przygotowane z rozmachem pokazy, kongresy i wydarzenia specjalne zajęły w tym roku aż 130 tysięcy m2 powierzchni wystawienniczej netto.  „Koncepcja, by z imprezy uczynić platformę nawiązywania kontaktów biznesowych oraz forum prezentacji nowości wzbogacone o ciekawe pokazy, dyskusje i kongresy, zyskała uznanie wśród wystawców i gości targów” – dodał Kühne.

Efektywne zarządzanie zasobami już na etapie pozyskania drewna

O efektywności warto pomyśleć już na etapie pozyskiwania drewna. Na terenach otwartych zaprezentowano w czasie targów maszyny do transportu bali, podnoszenia bloków drewnianych, a także obrabiarki do cięcia drewna na deski, klocki, a nawet drzazgi. Klaus Longmuss, prezes Międzynarodowego Związku Ekspertów ds. Leśnictwa Wood-Mizer, stwierdził: „Bardzo chętnie wykorzystujemy teren otwarty, ponieważ możemy tam zaprezentować w działaniu maszyny nawet największych rozmiarów. To dodatkowa korzyść dla wystawców LIGNA HANNOVER – bezsprzecznie najważniejszego na świecie wydarzenia dedykowanego dla naszej branży.”


Nowe trendy w energetyce pod dachem Expo – oszczędność energii i surowców

W pawilonach pod dachem Expo najważniejszym tematem była przyszłość – to, jakie rodzaje drewna najlepiej sprostają coraz surowszym wymogom w zakresie wydajności i ekologii. Zaprezentowano tam liczne nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie zbioru drewna, jego logistyki oraz składowania. Dodatkowo stworzono centrum informacji dla gości targów, w którym mogli oni zebrać oferty dotyczące możliwości dalszego kształcenia kierunkowego, zasięgnąć rady, jak oszczędzić energię i inne surowce oraz obejrzeć najnowsze systemy informatyczne i teleinformatyczne stosowane przez firmy z branży. 

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszył się pawilon P34 – „Pawilon Trendów” – w którym prezentowano innowacyjne sposoby na oszczędność energii i surowców w gospodarce leśnej. Wielu gości zgromadził także Nano-Truck – pokaz możliwości i obszarów zastosowania nowoczesnej nanotechnologii. W tym roku wiele uwagi poświęcono też pozyskiwaniu energii z drewna. Gościom imprezy zaprezentowano, jak przebiegają procesy spalania różnego rodzaju surowców i czym się one charakteryzują. Nie można nie wspomnieć też o pokazie „Wirtualny Las” zorganizowanym przez Zarząd Lasów Nadrenii – Północnej Westfalii. Dzięki okularom 3D zwiedzający na własne oczy mogli zobaczyć, jak wykorzystując nowoczesne oprogramowanie można idąc przez las widzieć historię życia poszczególnych drzew. W ten sposób łatwo i sprawnie przeprowadza się inwentaryzację lub sprawdza zasoby drewna na danym obszarze leśnym.


Wydajne technologie, systemy, obrabiarki i narzędzia dla stolarzy i cieśli na „Forum rzemiosła”
W tym roku po raz kolejny rekordy popularności biło „Forum rzemiosła”, na którym również jednym z kluczowych tematów było oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych. W centrum uwagi znalazły się innowacyjne technologie obróbki drewna oraz rozwiązania informatyczne dedykowane dla firm z branży. Nie zabrakło też oczywiście atrakcyjnych prezentacji, wydarzeń specjalnych oraz zawodów sportowych. Na LIGNA 2009 po raz pierwszy wręczono nagrodę za „Najlepsze usługi dla stolarzy i cieśli”. Nominacje do niej zgłaszali sami zainteresowani – zakłady rzemieślnicze korzystające z usług branżowych.

Innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcji drewnianych zaprezentowane zostały na przykładzie domów w całości zbudowanych z tego surowca. Ważnym tematem była też modernizacja budynków po kątem oszczędności energetycznej, sporo uwagi poświęcono ponadto projektowaniu atrakcyjnych wizualnie fasad drewnianych.

W hali 17 uczniowie szkół zawodowych i czeladnicy zbudowali dziesięć konstrukcji drewnianych do wykorzystania w ogródkach przedszkolnych i na placach zabaw. Znalazła się wśród nich drewniana łódź oraz posterunek straży pożarnej. Z kolei Związek Cieśli i Stolarzy „Drewno i Tworzywa Sztuczne” BHKH (Bundesverband Holz und Kunststoff) w ramach wystawy „Piękna forma” zaprezentował najlepsze prace czeladników stolarskich i ciesielskich. Pokazano prace, które zostały wyróżnione w odbywającym się w ramach targów LIGNA 2009 konkursie, nad którym patronat objął dr Karl-Theodor zu Gutenberg, minister gospodarki Niemiec. W ramach wystawy „Wonders in Wood - Cuda z drewna” – kolejnego dużego wydarzenia będącego częścią hanowerskiej imprezy – pokazano wiele niezwykłych eksponatów stworzonych przez uznanych artystów i młodych adeptów sztuki: od drewnianych rzeźb poprzez biżuterię po zabawki.

„Forum rzemiosła” to przygotowana z rozmachem platforma spotkań dla stolarzy, cieśli, konstruktorów maszyn i innych przedstawicieli rzemiosła. W tym roku zarezerwowano na nie ponad pięć hal. Pokazano w nich nowe obrabiarki, narzędzia i technologie – z akcentem na rozwiązania, dzięki którym można oszczędzić energię i surowce, a tym samym zmniejszyć koszty działalności. W ramach tego obszaru odbyło się również wręczenie prestiżowej nagrody za osiągnięcie z zakresu budownictwa drewnianego – najważniejszego wyróżnienia w Niemczech w tej kategorii. Otrzymali ją twórcy budynków, w których udało się urzeczywistnić ideę „Making more out of wood“ – czyli wydajnie i proekologicznie wykorzystać drewno i inne surowce odnawialne.


Prezentacje na żywo – obrabiarki w działaniu
Wiele ciekawych wydarzeń zorganizowano też w halach 12 i 13 – w obszarze poświęconym obróbce drewna litego. Goście mogli zobaczyć między innymi, jak działają nowoczesne linie do osuszania tarcicy, maszyny do przeróbki drewna resztkowego czy zakłady zajmujące się pozyskiwaniem energii z drewna. Pokazy na żywo cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości targów. Klaus Müller, Manager ds. Komunikacji w firmie MICHAEL WEINIG AG z Tauberbischofsheim, powiedział: „LIGNA to wydarzenie na najwyższym poziomie i o kluczowym znaczeniu – to od lat niekwestionowany lider wśród imprez dla naszej branży, żadne inne targi nie mają takiej rangi. W Hanowerze pokazujemy nasze maszyny na żywo, w działaniu – targi LIGNA wyróżnia między innymi to, że tego typu prezentacje są na nich możliwe. Drewno to surowiec, który budzi emocje. Dlatego tak ważne jest, by właściwie go wyeksponować i by pokazać pewne procesy w ruchu. Dodatkowo pokazy na żywo sprawiają, że zwiedzający mogą lepiej zrozumieć, jak działają nasze maszyny. Ta formuła targów sprawdza się - przyciąga ona wiele gości, a wystawcom daje nowe impulsy i inspirację do dalszego rozwoju”


Nowoczesne technologie wytwarzania mebli – fascynujące pokazy dla gości targów  LIGNA

Również w obszarach targów poświęconych przemysłowi meblarskiemu zwiedzający mieli okazję, by wziąć udział w jedynych w swoim rodzaju prezentacjach na żywo. Na własne oczy mogli zobaczyć, jak powstają meble wytwarzane na skalę przemysłową. Tutaj także wiele uwagi poświęcono efektywności i optymalizacji produkcji. Na przykład na stoisku firmy IKEA zademonstrowano, jak dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii łatwo jest wykonać jedną szafę w kilku różnych wariantach. Widzowie mogli obejrzeć cały proces produkcyjny na wideo, ale także prześledzić poszczególne jego etapy na żywo – na specjalnie przygotowanych stacjach.

Wielu wystawców pokazało elastyczne technologie, dzięki którym można szybko i  wydajnie tworzyć pokrycia powierzchni na indywidualne zamówienie. Dużą innowacją były też nowe techniki lakierowania i obróbki powierzchniowej, dzięki którym można znacząco zredukować koszty energii oraz materiałów.


Pokazy specjalne, kongresy, fora i zawody sportowe  
Networking oraz transfer wiedzy – nawiązywanie kontaktów biznesowych i dzielenie się doświadczeniami – były ważnym aspektem licznych kongresów i forów dyskusyjnych odbywających się w ramach LIGNA 2009. Spotkali się na nich eksperci, specjaliści i managerowie z całego świata, aby omówić najważniejsze tematy w branży. 

Drugi Międzynarodowy Kongres Niemieckiego Związku Bioenergii BBE (Bundesverband BioEnergie) poświęcony został tematyce ekspansji i rozwoju międzynarodowego rynku energetycznego. Konferencję tę oraz towarzyszące jej forum eksportu zorganizowane zostało wspólnie przez Niemiecki Związek Bioenergii oraz Stowarzyszenie Power Systems działające w ramach VDMA.

Na LIGNA 2009 nie mogło też oczywiście zabraknąć inicjatyw i pokazów dla uczniów, studentów i młodych specjalistów. Specjalnie dla nich zorganizowano takie wydarzenia, jak forum „Kariera w leśnictwie i przemyśle drzewnym”, „Badania i rozwój, nauka i wiedza” oraz „Praca w rzemiośle”. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Tradycyjnie wielu gości przyciągnęły też rywalizacje sportowe odbywające się na targach LIGNA. Po raz kolejny specjaliści od władania siekierami i piłami zmierzyli się ze sobą w ramach zawodów pucharowych STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Tym razem uczestnicy rywalizowali o możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach Niemiec, które odbędą się 11 lipca we Frankfurcie. Na LIGNA 2009 po raz pierwszy na terenie Niemiec odbyły się oficjalne mistrzostwa w szlifowaniu drewna – „Belt Sander Racing“. W ramach tych widowiskowych zawodów rywalizowały ze sobą włączone szlifierki ręczne bez prowadzenia ręcznego. W ramach ósmych Dolnosaksońskich Mistrzostw w Cięciu Drewna do rywalizacji stanęli mistrzowie, którzy zmierzyli się ze sobą w przenoszeniu pni drewnianych na ogromnych maszynach. 

Podsumowując targi LIGNA 2009 Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe stwierdził: „Oczekiwaliśmy w napięciu, jaki będzie wydźwięk tegorocznej imprezy. Okazała się ona sukcesem: dała firmom z branży impuls do rozwoju i zmobilizowała je do skutecznego wykorzystywania swoich mocnych stron.”


Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 w Hanowerze.

 

LIGNA HANNOVER 2009 - Podsumowanie targów (Zdjęcia: 3)

Hala - TartacznictwoHala - Obróbka drewna litegoPodczas targów Ligna odbywały się zawody Stihl Timbersport Series

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz