/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

LIGNA HANNOVER 2009 - Podsumowanie targów

Deutsche Messe

Autor:
Źródło: Deutsche Messe
Data: 2009-06-24


Pozytywne nastroje wśród wystawców i gości, duża liczba podpisanych kontraktów i udział bardzo wielu firm zagranicznych sprawiły, że targi LIGNA HANNOVER 2009 dały przedstawicielom branży nadzieję na polepszenie koniunktury.

Hala - TartacznictwoHala - TartacznictwoFot. Deutsche Messe

„Tegoroczna edycja imprezy doskonale spełniła pokładane w niej nadzieje. Przedstawiciele firm będących wystawcami podkreślali, że sukces targów przerósł ich oczekiwania” – powiedział Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe w mowie podsumowującej wygłoszonej w piątek 22 maja. „Szczególnie w obecnych ciężkich czasach LIGNA odgrywa ważną rolę dla firm z branży – wskazuje nowe możliwości rozwoju i stanowi inspirację do znalezienia nowych idei biznesowych. Zarówno wystawcy, jak i goście targów pokazali, jak ogromny potencjał tkwi w ich branży. Udowodnili, że firmy potrafią działać w sposób elastyczny, dopasowywać się do nowych warunków i koncentrować się na myśleniu o przyszłości. Temat wiodący tegorocznej edycji imprezy – efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych – okazał się bardzo inspirujący i dał branży nowy impuls do dalszego rozwoju.”

Również prezes Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń Przemysłowych VDMA (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau) podkreślił kluczowe znaczenie targów dla sytuacji w branży – określił je jako ostoję w obecnych trudnych czasach. „Ogromne zainteresowanie, którym cieszy się LIGNA HANNOVER zarówno ze strony wystawców, jak i gości podkreśla jej szczególną rolę lidera wśród międzynarodowych targów branżowych” – powiedział dr Bernhard Dirr.

W ciągu pięciu dni trwania Światowych Targów Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego swą ofertę na 130 152 m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowało 1 758 firm z 50 krajów świata. To niezwykle dobry wynik – liczby te są niewiele niższe niż wskaźniki osiągnięte na rekordowej edycji targów w roku 2007. Jeśli chodzi o liczbę wystawców, LIGNA jest absolutnym liderem – potwierdza to pozycję targów jako najważniejszej światowej imprezy dla leśnictwa i branży obróbki drewna. Również zwiedzający dopisali. „Fakt, że w dzisiejszych trudnych czasach liczba gości przekroczyła 83 tysiące, jest ogromnym sukcesem. Ważne jest też to, że do Hanoweru przyjechało wiele osób decyzyjnych – dzięki temu mimo kryzysu udało się zainaugurować wiele nowych projektów, podpisać duże kontrakty i nawiązać nowe cenne relacje biznesowe” – podkreślił Stephan Ph. Kühne. Na przykład jeden z wystawców – Timme Stapelautomaten z Brandenburgii – na targach LIGNA podpisał kontrakt eksportowy z przedsiębiorstwami z USA i Kanady, gwarantujący firmie zbyt na maszyny, których produkcja potrwa cały rok.

„Na liczbę zwiedzających bezpośredni wpływ mają wprowadzone przez liczne firmy ograniczenia, zwłaszcza w odniesieniu do podróży zagranicznych oraz spowolnienie koniunktury. Mimo to ponad jedną trzecią wśród osób decyzyjnych przybyłych do Hanoweru stanowiły osoby spoza granic Niemiec” – zauważył Stephan Ph. Kühne.LIGNA HANNOVER 2009 potwierdziła swą pozycję jako lidera na arenie międzynarodowej. Ponad 83 tys. gości z 90 krajów świata. Podział zwiedzających ze względu na region pochodzenia nie zmienił się znacząco w stosunku do lat poprzednich, również odsetek osób z Azji i Ameryki pozostał stabilny. Nieco więcej gości przybyło w tym roku ze Szwecji, Szwajcarii, Polski i Francji.

Po raz kolejny targi mogą pochwalić się bardzo dobrym wskaźnikiem w zakresie odsetka specjalistów z branży wśród ogółu zwiedzających – stanowili oni w tym roku bowiem aż 95% sumarycznej liczby gości. „Warto podkreślić, że utrzymanie tego parametru w obecnej sytuacji – w obliczu ograniczeń wprowadzonych przez wiele firm – jest sporym osiągnięciem” – podkreślił Stephan Ph. Kühne. Jeśli chodzi o podział osób przybyłych do Hanoweru ze względu na branże firm, w których są zatrudnione, odnotowano w tym roku wzrost zainteresowania imprezą wśród przedstawicieli sektora budowlanego i aranżacji wnętrz; procentowo słabiej reprezentowana była branża maszynowa. „Liczby te odzwierciedlają dynamikę rozwoju poszczególnych sektorów” – wyjaśnił Kühne.  

„Making more out of wood” – Innowacyjne technologie w służbie efektywnego wykorzystania drewna jako surowca
Motto tegorocznych targów – efektywność wykorzystania drewna i innych surowców naturalnych w procesach produkcyjnych – zyskało ogromne uznanie wystawców i okazało się inspiracją dla wielu z nich. Dużo firm zaprezentowało na swych stoiskach innowacyjne rozwiązania optymalizacyjne. Pokazały one procesy i technologie z wielu obszarów – przeznaczone do stosowania na różnych etapach obróbki i przeróbki drewna. W czasie licznych forów oraz prezentacji eksperci dyskutowali o nowych możliwościach efektywnego gospodarowania cennym surowcem, którym jest drewno, ekonomicznego zarządzania energią i czasem oraz zmniejszenia kosztów produkcyjnych.

„Na LIGNA HANNOVER 2009 przedstawiciele branży po raz kolejny udowodnili, jak ważne jest inwestowanie w nowe technologie. Szczególnie w czasie kryzysu warto wdrażać innowacyjne rozwiązania i zadbać o zagwarantowanie przewagi, która będzie miała kluczowe znaczenie, gdy ciężkie czasy dobiegną końca. Kto dziś zainwestuje, jutro wygra. Podobnie jak w przypadku innych gałęzi gospodarki, w przemyśle drzewnym i w gospodarce leśnej również sprawdza się zasada, że w dłuższym okresie sukces odniosą tylko te firmy, które są efektywne i wydajne” – powiedział w mowie podsumowującej targi Stephan Ph. Kühne.

Na targach LIGNA – wiodącej światowej imprezie – pokazano innowacyjne rozwiązania i najnowsze technologie, w tym te pozwalające zoptymalizować działalność firm. Przygotowane z rozmachem pokazy, kongresy i wydarzenia specjalne zajęły w tym roku aż 130 tysięcy m2 powierzchni wystawienniczej netto.  „Koncepcja, by z imprezy uczynić platformę nawiązywania kontaktów biznesowych oraz forum prezentacji nowości wzbogacone o ciekawe pokazy, dyskusje i kongresy, zyskała uznanie wśród wystawców i gości targów” – dodał Kühne.

Efektywne zarządzanie zasobami już na etapie pozyskania drewna

O efektywności warto pomyśleć już na etapie pozyskiwania drewna. Na terenach otwartych zaprezentowano w czasie targów maszyny do transportu bali, podnoszenia bloków drewnianych, a także obrabiarki do cięcia drewna na deski, klocki, a nawet drzazgi. Klaus Longmuss, prezes Międzynarodowego Związku Ekspertów ds. Leśnictwa Wood-Mizer, stwierdził: „Bardzo chętnie wykorzystujemy teren otwarty, ponieważ możemy tam zaprezentować w działaniu maszyny nawet największych rozmiarów. To dodatkowa korzyść dla wystawców LIGNA HANNOVER – bezsprzecznie najważniejszego na świecie wydarzenia dedykowanego dla naszej branży.”


Nowe trendy w energetyce pod dachem Expo – oszczędność energii i surowców

W pawilonach pod dachem Expo najważniejszym tematem była przyszłość – to, jakie rodzaje drewna najlepiej sprostają coraz surowszym wymogom w zakresie wydajności i ekologii. Zaprezentowano tam liczne nowe technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie zbioru drewna, jego logistyki oraz składowania. Dodatkowo stworzono centrum informacji dla gości targów, w którym mogli oni zebrać oferty dotyczące możliwości dalszego kształcenia kierunkowego, zasięgnąć rady, jak oszczędzić energię i inne surowce oraz obejrzeć najnowsze systemy informatyczne i teleinformatyczne stosowane przez firmy z branży. 

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszył się pawilon P34 – „Pawilon Trendów” – w którym prezentowano innowacyjne sposoby na oszczędność energii i surowców w gospodarce leśnej. Wielu gości zgromadził także Nano-Truck – pokaz możliwości i obszarów zastosowania nowoczesnej nanotechnologii. W tym roku wiele uwagi poświęcono też pozyskiwaniu energii z drewna. Gościom imprezy zaprezentowano, jak przebiegają procesy spalania różnego rodzaju surowców i czym się one charakteryzują. Nie można nie wspomnieć też o pokazie „Wirtualny Las” zorganizowanym przez Zarząd Lasów Nadrenii – Północnej Westfalii. Dzięki okularom 3D zwiedzający na własne oczy mogli zobaczyć, jak wykorzystując nowoczesne oprogramowanie można idąc przez las widzieć historię życia poszczególnych drzew. W ten sposób łatwo i sprawnie przeprowadza się inwentaryzację lub sprawdza zasoby drewna na danym obszarze leśnym.


Wydajne technologie, systemy, obrabiarki i narzędzia dla stolarzy i cieśli na „Forum rzemiosła”
W tym roku po raz kolejny rekordy popularności biło „Forum rzemiosła”, na którym również jednym z kluczowych tematów było oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych. W centrum uwagi znalazły się innowacyjne technologie obróbki drewna oraz rozwiązania informatyczne dedykowane dla firm z branży. Nie zabrakło też oczywiście atrakcyjnych prezentacji, wydarzeń specjalnych oraz zawodów sportowych. Na LIGNA 2009 po raz pierwszy wręczono nagrodę za „Najlepsze usługi dla stolarzy i cieśli”. Nominacje do niej zgłaszali sami zainteresowani – zakłady rzemieślnicze korzystające z usług branżowych.

Innowacyjne rozwiązania w zakresie konstrukcji drewnianych zaprezentowane zostały na przykładzie domów w całości zbudowanych z tego surowca. Ważnym tematem była też modernizacja budynków po kątem oszczędności energetycznej, sporo uwagi poświęcono ponadto projektowaniu atrakcyjnych wizualnie fasad drewnianych.

W hali 17 uczniowie szkół zawodowych i czeladnicy zbudowali dziesięć konstrukcji drewnianych do wykorzystania w ogródkach przedszkolnych i na placach zabaw. Znalazła się wśród nich drewniana łódź oraz posterunek straży pożarnej. Z kolei Związek Cieśli i Stolarzy „Drewno i Tworzywa Sztuczne” BHKH (Bundesverband Holz und Kunststoff) w ramach wystawy „Piękna forma” zaprezentował najlepsze prace czeladników stolarskich i ciesielskich. Pokazano prace, które zostały wyróżnione w odbywającym się w ramach targów LIGNA 2009 konkursie, nad którym patronat objął dr Karl-Theodor zu Gutenberg, minister gospodarki Niemiec. W ramach wystawy „Wonders in Wood - Cuda z drewna” – kolejnego dużego wydarzenia będącego częścią hanowerskiej imprezy – pokazano wiele niezwykłych eksponatów stworzonych przez uznanych artystów i młodych adeptów sztuki: od drewnianych rzeźb poprzez biżuterię po zabawki.

„Forum rzemiosła” to przygotowana z rozmachem platforma spotkań dla stolarzy, cieśli, konstruktorów maszyn i innych przedstawicieli rzemiosła. W tym roku zarezerwowano na nie ponad pięć hal. Pokazano w nich nowe obrabiarki, narzędzia i technologie – z akcentem na rozwiązania, dzięki którym można oszczędzić energię i surowce, a tym samym zmniejszyć koszty działalności. W ramach tego obszaru odbyło się również wręczenie prestiżowej nagrody za osiągnięcie z zakresu budownictwa drewnianego – najważniejszego wyróżnienia w Niemczech w tej kategorii. Otrzymali ją twórcy budynków, w których udało się urzeczywistnić ideę „Making more out of wood“ – czyli wydajnie i proekologicznie wykorzystać drewno i inne surowce odnawialne.


Prezentacje na żywo – obrabiarki w działaniu
Wiele ciekawych wydarzeń zorganizowano też w halach 12 i 13 – w obszarze poświęconym obróbce drewna litego. Goście mogli zobaczyć między innymi, jak działają nowoczesne linie do osuszania tarcicy, maszyny do przeróbki drewna resztkowego czy zakłady zajmujące się pozyskiwaniem energii z drewna. Pokazy na żywo cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości targów. Klaus Müller, Manager ds. Komunikacji w firmie MICHAEL WEINIG AG z Tauberbischofsheim, powiedział: „LIGNA to wydarzenie na najwyższym poziomie i o kluczowym znaczeniu – to od lat niekwestionowany lider wśród imprez dla naszej branży, żadne inne targi nie mają takiej rangi. W Hanowerze pokazujemy nasze maszyny na żywo, w działaniu – targi LIGNA wyróżnia między innymi to, że tego typu prezentacje są na nich możliwe. Drewno to surowiec, który budzi emocje. Dlatego tak ważne jest, by właściwie go wyeksponować i by pokazać pewne procesy w ruchu. Dodatkowo pokazy na żywo sprawiają, że zwiedzający mogą lepiej zrozumieć, jak działają nasze maszyny. Ta formuła targów sprawdza się - przyciąga ona wiele gości, a wystawcom daje nowe impulsy i inspirację do dalszego rozwoju”


Nowoczesne technologie wytwarzania mebli – fascynujące pokazy dla gości targów  LIGNA

Również w obszarach targów poświęconych przemysłowi meblarskiemu zwiedzający mieli okazję, by wziąć udział w jedynych w swoim rodzaju prezentacjach na żywo. Na własne oczy mogli zobaczyć, jak powstają meble wytwarzane na skalę przemysłową. Tutaj także wiele uwagi poświęcono efektywności i optymalizacji produkcji. Na przykład na stoisku firmy IKEA zademonstrowano, jak dzięki wdrożeniu nowoczesnej technologii łatwo jest wykonać jedną szafę w kilku różnych wariantach. Widzowie mogli obejrzeć cały proces produkcyjny na wideo, ale także prześledzić poszczególne jego etapy na żywo – na specjalnie przygotowanych stacjach.

Wielu wystawców pokazało elastyczne technologie, dzięki którym można szybko i  wydajnie tworzyć pokrycia powierzchni na indywidualne zamówienie. Dużą innowacją były też nowe techniki lakierowania i obróbki powierzchniowej, dzięki którym można znacząco zredukować koszty energii oraz materiałów.


Pokazy specjalne, kongresy, fora i zawody sportowe  
Networking oraz transfer wiedzy – nawiązywanie kontaktów biznesowych i dzielenie się doświadczeniami – były ważnym aspektem licznych kongresów i forów dyskusyjnych odbywających się w ramach LIGNA 2009. Spotkali się na nich eksperci, specjaliści i managerowie z całego świata, aby omówić najważniejsze tematy w branży. 

Drugi Międzynarodowy Kongres Niemieckiego Związku Bioenergii BBE (Bundesverband BioEnergie) poświęcony został tematyce ekspansji i rozwoju międzynarodowego rynku energetycznego. Konferencję tę oraz towarzyszące jej forum eksportu zorganizowane zostało wspólnie przez Niemiecki Związek Bioenergii oraz Stowarzyszenie Power Systems działające w ramach VDMA.

Na LIGNA 2009 nie mogło też oczywiście zabraknąć inicjatyw i pokazów dla uczniów, studentów i młodych specjalistów. Specjalnie dla nich zorganizowano takie wydarzenia, jak forum „Kariera w leśnictwie i przemyśle drzewnym”, „Badania i rozwój, nauka i wiedza” oraz „Praca w rzemiośle”. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Tradycyjnie wielu gości przyciągnęły też rywalizacje sportowe odbywające się na targach LIGNA. Po raz kolejny specjaliści od władania siekierami i piłami zmierzyli się ze sobą w ramach zawodów pucharowych STIHL® TIMBERSPORTS® SERIES. Tym razem uczestnicy rywalizowali o możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach Niemiec, które odbędą się 11 lipca we Frankfurcie. Na LIGNA 2009 po raz pierwszy na terenie Niemiec odbyły się oficjalne mistrzostwa w szlifowaniu drewna – „Belt Sander Racing“. W ramach tych widowiskowych zawodów rywalizowały ze sobą włączone szlifierki ręczne bez prowadzenia ręcznego. W ramach ósmych Dolnosaksońskich Mistrzostw w Cięciu Drewna do rywalizacji stanęli mistrzowie, którzy zmierzyli się ze sobą w przenoszeniu pni drewnianych na ogromnych maszynach. 

Podsumowując targi LIGNA 2009 Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe stwierdził: „Oczekiwaliśmy w napięciu, jaki będzie wydźwięk tegorocznej imprezy. Okazała się ona sukcesem: dała firmom z branży impuls do rozwoju i zmobilizowała je do skutecznego wykorzystywania swoich mocnych stron.”


Kolejna edycja targów LIGNA odbędzie się w dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 w Hanowerze.

 

LIGNA HANNOVER 2009 - Podsumowanie targów (Zdjęcia: 3)

Hala - TartacznictwoHala - Obróbka drewna litegoPodczas targów Ligna odbywały się zawody Stihl Timbersport Series

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA