DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo wypłaci dywidendę

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2005-02-23


Pfleiderer Grajewo podtrzymuje politykę przeznaczania maksymalnej ilości zysku na dywidendę, ale nie wyklucza, że jednorazowo z powodu inwestycji może rekomendować jej obniżenie. Grajewo planuje dynamiczny rozwój grupy, który w 2006 r. powinien doprowadzić do wzrostu przychodów do 1,5 mld zł.

- Planujemy dynamiczny wzrost firmy, a jednym z jego czynników będzie łączny wzrost przychodów do 1,5 mld zł w 2006 roku. W 2005 roku grupa powinna wykazać ponad jeden mld zł przychodów ze sprzedaży - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Grajewa Paweł Wyrzykowski.

Od 2005 roku Grajewo będzie konsolidować wyniki Pfleiderera Prospan, w którym ma większościowy pakiet akcji, a na początku 2006 roku ma rozpocząć się produkcja w budowanej obecnie w Rosji fabryce.

Po czterech kwartałach 2004 roku Grajewo uzyskało 84,8 mln zł zysku netto przy 634,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, czyli zgodnie z prognozą. Spółce nie udało się jednak wykonać prognozy 107 mln zł zysku operacyjnego, który wyniósł 98,6 mln zł. To efekt głównie wzrostu cen surowca drzewnego i umocnienia złotego względem euro.

Mimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, czyli wzrostu kosztu surowca i negatywnego wpływu mocnego złotego, Grajewo chce w 2005 roku utrzymać rentowność operacyjną na poziomie z 2004 roku, czyli około 16 proc. - Zadanie utrzymania rentowności operacyjnej na poziomie około 16 proc. jest bardzo trudne, ale naszym zdaniem do osiągnięcia - powiedział prezes Grajewa.

Koszty surowca drzewnego wzrosły w 2005 roku już o 22 proc., podczas gdy w 2004 roku cena surowca wzrosła o około 12 proc. Łączny efekt kosztowy czynników związanych z sytuacją na rynku surowca drzewnego na wyniki 2005 roku spółka szacuje na poziomie do 25 mln zł. Jednak, w związku z programem wzrostu efektywności, spółka spodziewa się 10 do 20 mln zł oszczędności. - Chcemy otrzymać oszczędności na poziomie 10-20 mln zł, 10 mln zł powinno udać się osiągnąć - powiedział prezes.

W ciągu najbliższych lat firma mocno zaangażuje się w inwestycje, które mają umocnić pozycję grupy na rynku. W latach 2005-2007 Grajewo planuje przeznaczyć na inwestycje około 750 mln zł ze środków własnych.

W związku z dużymi inwestycjami zarząd nie wyklucza, że jednorazowo może rekomendować obniżenie dywidendy do około 50 proc. zysku netto. Firma podtrzymuje jednocześnie politykę wypłaty maksymalnej dywidendy dla akcjonariuszy.

- Możemy rozważyć jednorazowy wyjątek od 100 proc. dywidendy, to być może około 50 proc. - powiedział Wyrzykowski. Nie sprecyzował kiedy może pojawić się taka rekomendacja, ale nie wykluczył, że będzie ona dotyczyła dywidendy za 2004 rok. Dodał, że z zysku za 2004 rok zarząd będzie rekomendował wypłatę 100 proc. dywidendy, jeżeli firma pozyska atrakcyjne finansowanie inwestycji w Rosji. Gdyby do tego nie doszło nie wyklucza ograniczenia wielkości rekomendowanej dywidendy.

Z zysku za 2003 roku Grajewo wypłaciło 100 proc. dywidendy, co dało 11,98 zł na jedną akcję.

Grajewo podtrzymało w środę zapowiedź, że do końca marca zdecyduje o wyborze lokalizacji fabryki płyt typu MDF i HDF w Polsce lub za granicą. Wartość inwestycji szacowana jest na 100 mln euro i będzie finansowana ze środków własnych i kredytu bankowego.

Jednym z głównych kryteriów wyboru lokalizacji jest zagwarantowanie dostaw drewna do produkcji. Jeżeli spółka zawrze porozumienie z Lasami Państowymi fabryka najprawdopodobniej zostanie zbudowana w Grajewie, a z lokalizacji poza Polską rozważana jest Rosja.

Grajewo podtrzymuje też chęć kupienia od Skarbu Państwa 43,15 proc. akcji Prospanu i objęcia 100 proc. akcji spółki w celu umocnienia pozycji grupy na rynku. Jednak mimo złożenia ofert firma nie otrzymała żadnej odpowiedzi od resortu skarbu.

Grajewo pod koniec 2004 roku kupiło 1.117.862 akcje Prospanu za 100 zł za akcję od Pfleiderer Holzwerkstoffe i posiada obecnie 56,7 proc. akcji spółki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz