DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Fiskus sięga do sieci

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-23


Do tej pory usługi dostępu do Internetu były w Polsce zwolnione z podatku VAT. Niestety, trzeba było to zmienić, ponieważ groził nam konflikt z Unią Europejską. W związku z tym od 1 marca tego typu usługi podrożeją. Taniej już było?

- Telekomunikacja Polska tak jak i inne firmy jest zobowiązana dostosować się do nowych przepisów podatkowych i do naliczania od 1 marca 2005 roku 22-procentowej stawki VAT za usługi dostępu do Internetu

- wyjaśnia Zbigniew Drohobycki, rzecznik katowickiej dyrekcji TP SA. - Zgodnie z nowym prawem telekomunikacyjnym, TP kształtuje ceny usług w oparciu o realne koszty ich świadczenia. Obecnie nie mamy możliwości obniżenia cen netto. Oznacza to, że po 1 marca klienci TP będą płacić dotychczasową stawkę, powiększoną o 22 proc. podatku VAT. Jak dotychczas jedynie operator alternatywny, firma Tele2 poinformowała, że obniży ceny.
- Wszystkie dotychczasowe ceny usługi Internet przez modem Tele2 będą obniżone o 11 proc. - informuje Karol Wieczorek, rzecznik Tele 2.
- Obniżając cenę netto usługi Internet przez modem Tele2, chcemy zminimalizować naszym klientom podwyżkę spowodowaną objęciem tych usług 22-procentowym podatkiem VAT - powiedział Piotr Nesterowicz, dyrektor generalny Tele2 Polska.

Ostrzeżenie na piśmie

Warto podkreślić, że operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek z wyprzedzeniem poinformować klientów o planowanej podwyżce cen. Jak poinformował Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP), prawo telekomunikacyjne nakazuje operatorom informowanie o zmianie cen z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Abonenci muszą zostać o podwyżce powiadomieni na piśmie, a użytkownicy nie będący abonentami przez podanie informacji o podwyżce do publicznej wiadomości.

Wolność wyboru

- Klienci TP SA zostaną poinformowani o nowych cenach, wynikających ze zmiany podatku VAT w specjalnym liście - informuje Drohobycki. - Dla wygody klientów zostanie on dołączony wraz ze szczegółowym cennikiem do faktury za usługi internetowe za marzec. Poinformowany o podwyżce abonent może wypowiedzieć umowę o świadczeniu usług przez operatora. W takiej sytuacji, jak wynika z komunikatu URTiP, uzasadnieniem jest brak akceptacji nowej ceny, co uniemożliwia roszczenie przez operatora odszkodowania za wcześniejsze wypowiedzenie umowy. - Nasi klienci zostaną poinformowani o możliwości wypowiedzenia umowy w ulotce dołączanej do najbliższych rachunków - wyjaśnia rzecznik TP SA. - Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, każdy klient, który nie zaakceptuje nowych cen będzie mógł bez konsekwencji rozwiązać umowę zawartą na czas określony. Oczywiście, każdy, kto rozwiąże umowę, a następnie będzie chciał znów korzystać z oferty internetowej TP, będzie mógł ponownie podpisać umowę - dodaje. Wprowadzenie podatku można więc wykorzystać do rozwiązania umowy, która przestała nam odpowiadać i poszukania lepszej i tańszej oferty.

Mariusz Urbanke/Dziennik Zachodni

23.02.2005


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz