/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kryzys pogrąża przemysł drzewny Mozambiku

AllAfrica.com

Autor: dja
Źródło: AllAfrica.com
Data: 2009-06-19


Ok. 1500 pracowników straciło pracę w ciągu ostatnich miesięcy z powodu zamknięcia firm branży drzewnej działających w portowym mieście Nacala w Mozambiku (Afryka).

Fot. Nacala Port

Wszystkie firmy zostały zmuszone do likwidacji działalności ze względu na drastyczny spadek popytu na drewno jaki wskutek kryzysu ma miejsce na światowych rynkach. 

Z 14 przedsiębiorstw, które działały w Nacala pod koniec 2008r. w przetwórstwie i handlu drewnem, osiem zostało zamkniętych, a pozostałe 6 boryka się z poważnymi problemami finansowymi.

Brak zbytu na drewno oznacza również, że w porcie w Nacala zmagazynowane są ogromne ilości tarcicy, która pod wpływem działania słońca i deszczu szybko straci swoją wartość, jeszcze bardziej pogrążając wciąż działające firmy. 

Zlikwidowane firmy to przede wszystkim przedsiębiorstwa będące własnością chińskich, malezyjskich i koreańskich biznesmenów, z których większość już opuściła Mozambik. 

Sytuacja w Nacala oddaje dobrze obraz rynku drzewnego w całym Mozambiku. Przykładowo, w  ciągu 4 pierwszych miesięcy 2009r. do Chin, jednego z głównych partnerów handlowych tego afrykańskiego kraju trafiło 20 tys. m3 drewna. Oznacza to prawie 65% mniej niż w tym samym czasie roku poprzedniego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz