/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Włosi wycofują z rynku radioaktywny pellet sprowadzony z Litwy

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-06-15


13 czerwca włoski sąd nakazał wycofanie z rynku 10.000 ton pellet zaimportowanych z Litwy. Przeprowadzone badania wskazują, że granulat jest skażony substancjami radioaktywnymi.

Fot. Drewno.pl

Alarm został podniesiony w regionie Aosta Valley. Jeden z klientów, którzy nabyli pellet uznał, że nie pali się on prawidłowo i oddał próbki do analizy. Uzyskane wyniki wykazały, że granulat zawiera cez 137 - wysoce radioaktywny pierwiastek powstający zwykle w wyniku wybuchu jądrowego lub podczas reakcji w reaktorach jądrowych.

Zanieczyszczony pellet nie jest niebezpieczny dla ludzi
. - powiedział Salvatore Aprile z sądu Aosta Valley - Jednak szkodliwy może być popiół i dym powstający podczas ich spalania.

Pechowa partia pelletu została przywieziona do Włoch jesienią ubiegłego roku i była sprzedawana w 11 regionach na terenie całych Włoch.

 

Uspokajający komunikat w sprawie reaktywnego pelletu wydało również Niemieckie Stowarzyszenie Pelletu Energetycznego (DEPV). Nie mam żadnych informacji, aby pellet z Liwy był sprzedawany na terenie Niemiec - powiedział pytany przez dziennikarzy dyrektor zarządzający DEPV Martin Bentele - Nie miałoby to sensu, w przeciwieństwie do Włoch, nasz rynek opanowany jest przez pellet produkowany w Niemczech. Krajowy popyt jest dużo mniejszy niż rodzima produkcja, tak że duże masy są eksportowane. Na rynek trafiają tylko niewielkie ilości pelletu z Czech i Austrii.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wrinks

a węgiel kamienny ile ma pierwiastków promieniotwórczych hoho...ale ktoś wykonał czarną robotę. Pellet z Litwy promieniotwórczy - pewnie z całego Wschodu niedługo zacznie być promieniotwóczy.

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2009-06-17 08:14:27

Zgłoś nadużycie

Pewnie czarna robota niemieckich producentów :), konkurencje z rynku wypychają

TheQ [36]Odpowiedz na ten komentarz2009-06-17 12:01:46

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz