/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ceny pellet w Europie rosną

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-06-12


Niemieccy producenci pellet podnoszą ceny. W czerwcu ceny wzrosną o 5-7 euro za tonę granulatu. Kolejne podwyżki planowane są na dostawy realizowane w trzecim kwartale b.r.

PelletPelletFot. Drewno.pl

Na rynku niemieckim średnia cena 1 tony pellet (przy zakupie powyżej 6 ton) wynosiła w maju 205 euro - o 15 % więcej niż przed rokiem. Podobny wzrost cen obserwowany jest również w innych europejskich państwach.

Wzrost cen pellet w dużej mierze spowodowany jest mniejszą ilością dostępnej na rynku ilości odpadów drzewnych. Ograniczenie produkcji przez borykający się z kryzysem przemysł drzewny wpływa nie tylko na producentów granulatu. Kłopoty z zaopatrzeniem mają również zakłady energetyczne wykorzystujące odpady drzewne jako surowiec w instalacjach spalających biomasę lub działających na zasadzie współspalania.

Brak odpadów z przetwórstwa drewna kieruje uwagą na drewno opałowe jakie można pozyskać bezpośrednio w lasach. W Szwecji ceny zrębków na rynku są obecnie o 10–15, a nawet 20% wyższe niż ceny ustalone w umowach zawartych przed rokiem. Jako drewno energetyczne używana jest również papierówka, co praktycznie nie miało dotąd miejsca w tym kraju.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz