/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OCHRONA DREWNA

Dr. Wolman: Nie można godzić się na siniznę

Dr. Wolman

Autor: Andrzej Kundzewicz
Źródło: Dr. Wolman
Data: 2009-06-09


Bez wątpienia europejskim liderem w produkcji środków przeciwko siniźnie z 45% jest od wielu firma Dr.Wolman GmbH. Dwie grupy produktów: Wolsin FL i Sinesto zabezpieczają drewno przed wszystkimi rodzajami zagrożeń.

Drewno zabezpieczone przed sinizną Sinesto B można przechowywać bez obawy utraty jego wartościDrewno zabezpieczone przed sinizną Sinesto B można przechowywać bez obawy utraty jego wartościFot. Dr. Wolman

Drewno, które musi dłuższy czas przelegiwać w korze zabezpiecza przed sinizną oprysk 2% roztworem Wolsinu FL 35. Dobre rezultaty uzyskano dokonując takiego oprysku pod auspicjami Zakładu Fitopatologii Instytutu Badawczego Leśnictwa przy okazji konieczności magazynowania drewna poklęskowego w Puszczy Piskiej.

Świeżo przetartą tarcicę na okres znacznie przekraczający wymagane 3 miesiące zabezpiecza kąpiel w 1,5% roztworze Wolsinu FL 35. Czas kąpieli zależy od sprawności urządzeń hydraulicznych wanny do impregnacji, gdyż pakiet tarcicy opuszcza się i natychmiast podnosi. Najczęściej trwa to poniżej jednej minuty. Zużycie środka, a co za tym idzie cena zabezpieczenia drewna jest minimalna.

Producenci palet i drewnianych opakowań (skrzyń na owoce itp.) używają środka Sinesto B, posiadającego w krajach, które tego wymagają unikalny certyfikat do kontaktu zabezpieczonego drewna z żywnością. Producentom palet zrzeszonym w grupie EPAL Wolman wyprodukował środek Sinesto AS. Suszenie drewna nie zabezpiecza przed sinizną wtórną. Kiedy wysuszana paleta znajdzie się w wilgotnym środowisku, może zostać opadnięta przez grzyby powodujące siniznę i pleśnienie? Kąpiel elementów palet w Sinesto AS zabezpieczy palety przed tą ewentualnością.

Proces suszenia drewna pochłania więcej energii niż suma wszystkich pozostałych procesów od posadzenia drzewa do dostarczenia drewnianego wyrobu do odbiorcy. Jest też uciążliwy dla środowiska z uwagi na emisję, CO2 która powiększa efekt cieplarniany i w konsekwencji przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatu.

Proponowane przez Wolmana środki nie korodują metali. Bardzo szybko utrwalają się na powierzchni drewna i pozostają niewymywane. Zabezpieczone tymi preparatami drewno może być z powodzeniem klejone, impregnowane, czy malowane. Kąpiel zabezpieczająca przed sinizną nie przeszkadza w żadnym etapie dalszej obróbki drewna. Także stosunek jakości do ceny jest kuszący.

Więcej informacji na temat środków ochrony drewna:

Sinesto® B

Wolsin® FL-35

Dr. Wolman: Nie można godzić się na siniznę (Zdjęcia: 3)

Drewno zabezpieczone przed sinizną Sinesto B można przechowywać bez obawy utraty jego wartościTestowy pakiet tarcicy nie zabezpieczonej przed siniznąTestowy pakiet tarcicy z tego samego przetarcia zabezpieczony Wolsinem FL-35

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz