/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Cywilizacja Majów upadła z powodu braku drewna?

NewScientist

Autor: oprac. dja
Źródło: NewScientist
Data: 2009-06-04


Zespół amerykańskich naukowców, którymi kierował David Lentz, paleobotanik z University of Cincinnati, przedstawił hipotezę, z której wynika, że przyczyną upadku cywilizacji Majów był... brak drewna. A w zasadzie brak drewna odpowiedniej jakości.

Jedna ze świątyń Majów w TikálJedna ze świątyń Majów w TikálFot. yogi, Wikipedia GNU FDL

Z badań jakie przeprowadzono na terenie Tikál w Gwatemali wynika, że budowniczowie świątyń na kilkadziesiąt lat przed opuszczeniem miasta w IX w. n.e. zaczęli stosować drewno gorszej jakości.
    
Naukowcy pobrali próbki drewna z dźwigarów i nadproży 6 świątyń i dwóch pałaców znajdujących się w Tikál. W pierwszych trzech świątyniach, zbudowanych przed 741 rokiem n.e., używano tylko i wyłącznie dużych, prostych belek drewna sapdilla. To bardzo twarde, ciężkie, a przy tym łatwo łupliwe drewno  do dzisiaj cenione w meblarstwie i budownictwie. Po 741r. zostało ono niemal całkowicie zastąpiona drewnem kampeszowca, który występuje pod postacią ciernistych drzew lub krzewów i właściwie nie nadaje się do wykorzystania jako drewno konstrukcyjne.    
    
Zdaniem Lentza nagłe opuszczenie miasta w 9. wieku naszej ery związane jest z powodu braków zasobów surowcowych, a nie np. choroby lub działań wojennych. Hipotezę potwierdzać mogą wcześniejsze badania osadów pyłków roślinnych, które sugerowały, że przed upadkiem cywilizacji Majów nasilały się dwa niekorzystne zjawiska: erozja gleby i wylesianie.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz