/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sypialniane klimaty, czyli nastrój skrojony na miarę

OSRAM

Autor:
Źródło: OSRAM
Data: 2009-06-02


Sypialnia – to jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu. Tutaj możemy zaszyć się znajdując chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku, a wieczorem wypocząć po ciężkim dniu. W przeciwieństwie do salonu, który jest przestrzenią nie tylko dla nas, ale i dla gości i pozostałych domowników – sypialnia oddaje charakter osobowości. Zadbajmy o to, byśmy czuli się w niej jak we własnym, intymnym świecie.

Półki, szafy wnękowe można ciekawie zaaranżować światłemPółki, szafy wnękowe można ciekawie zaaranżować światłemFot. OSRAM

Wymagania w zakresie oświetlenia pokoju sypialnego są bardzo różne. Przede wszystkim powinien zapewniać wypoczynek i poczucie intymności, być ostoją dla poukładania myśli i azylem od rzeczywistości. Sypialnia to szczególne miejsce dlatego, że ma niezwykle indywidualny, osobisty charakter. O ile salon czy kuchnia są pomieszczeniami otwartymi dla gości, czy przyjaciół domu – sypialnia jest strefą prywatną, którą możemy aranżować w oderwaniu od gustów innych. Projektując lub zmieniając wystrój pokoju sypialnego pamiętajmy o tym, że obok mebli, tkanin oraz dodatków, szczególnie ważnym czynnikiem w tworzeniu „klimatu” tego wnętrza jest światło. Właśnie ono stanowi element kształtowania przestrzeni, podkreśla elementy dekoracyjne, buduje nastrój i tworzy wyjątkową atmosferę.

Sypialnia w różnych odsłonach
Klasyczny wystrój czy nowoczesny modernistyczny styl? Może warto pokusić się o odrobinę szaleństwa w sypialni? Styl kolonialny z romantycznym łożem z baldachimem i antyczną komodą albo ciekawe i oryginalne zdobnictwo stylu orientalnego? Bez względu na to, na który się zdecydujemy – reguły w planowaniu oświetlenia wszędzie będą jednakowe.

Nowoczesne listwy oświetleniowe, kinkiety, plafony, a może małe stylowe lampki? Wybór nie jest łatwy, bo bogactwo źródeł światła, opraw i narzędzi do aranżacji jest ogromne.
W sypialni bez wątpienia powinniśmy zadbać o szczegóły. Będzie się tu bowiem liczyć nie tylko światło centralne, ale i dodatkowe. Punktowe światło z kinkietów czy listew ciekawie oświetli ściany i elementy wnętrza, które chcemy wyeksponować np. ścienne dekoracje czy obrazki. Łagodne i rozproszone światło emitowane przez halogenowe HALOPAR z oferty OSRAM stanowić będzie jednocześnie unikalną kompozycję iluminacji i cienia.

W sypialni należy unikać rozwiązań, przy których oświetlenie jest zbyt intensywne. Nieodpowiednia będzie zbyt jasna barwa, ponieważ może rozpraszać i drażnić. Takie światło nie pozwoli także stworzyć kontrastów, a  wnętrze pozbawione światłocieni będzie jednostajne. Ciekawym i zarazem praktycznym sposobem oświetlenia półek i wnęk w ścianach będzie zastosowanie obudowanych przesłoną świetlówek liniowych np. z gamy LUMILUX albo szeregu żarówek HALOSTAR ENERGY SAVER. Pozwoli to na stworzenie efektu światła pośredniego i uzyskanie niepowtarzalnego klimatu. Decydując się na otwarte oświetlenie wnęk lub półek dobrym rozwiązaniem będą:  miniaturowa żarówka HALOPIN ENRGY SAVER lub DECOSTAR ENERGY SAVER pozwalająca stworzyć atrakcyjne akcenty świetlne..

Do oświetlenia komody, stolików nocnych lub toaletki znakomicie sprawdzą się małe lampki z oświetleniem halogenowym, które pomoże paniom domu wykonać perfekcyjny makijaż przed wyjściem na wieczorne przyjęcie. W przypadku, gdy nie pomyśleliśmy o tym zawsze uratują nas lampki DOT-it, które dzięki przylepcom można zamontować i zdemontować w zależnie od potrzeby.

Światło idealnie dopasowane
Sposób oświetlenia wnętrz ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego szczególnie w sypialni powinniśmy szczególnie zadbać o nastrój i intymność. Oświetlenie pokoju do snu powinno współtworzyć przytulną atmosferę i harmonizować
z resztą wyposażenia. Należy unikać źródeł światła o niebieskiej, zimnej barwie, gdyż ma ona charakter pobudzający. Barwa światła powinna być ciepła, wtedy ułatwi nam odpoczynek, pozwoli się zrelaksować oraz uspokoić. Na równi z barwą światła, ważna jest jego intensywność. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą tu źródła światła umożliwiające ściemnianie, np. OSRAM HALOPAR, HALOSTAR lub HALOGEN ENERGY SAVER CLASSIC. Przygotowanie ubioru, stworzenie miłej atmosfery wieczoru we dwoje? W zależności od tego, czy potrzebny jest nam duży strumień światła czy mniejszy, nastrojowy - płynna regulacja pozwala dostosować jego natężenie idealnie do naszych potrzeb.

Zanim przystąpimy do aranżacji albo remontu sypialni dwa razy zastanówmy się czego od niej oczekujemy. Odpowiadając na najprostsze pytania: „jak się relaksuję?”, „jakie światło sprzyja poprawie mojego nastroju?”, „przy jakim świetle powinienem czytać książki w łóżku?” nie tylko unikniemy pomyłek w aranżacji, ale również zagwarantujemy sobie idealny klimat po ciężkim dniu pracy. Wyruszmy więc nie tylko na poszukiwanie idealnych farb czy mebli przez remontem, ale również na „łowy” idealnego oświetlenia. 

Sypialniane klimaty, czyli nastrój skrojony na miarę (Zdjęcia: 3)

Półki, szafy wnękowe można ciekawie zaaranżować światłemObok mebli, tkanin i dodatków to światło tworzy nastrój w sypialniDOT-it – przylepiana lampka dla tych, którzy zapomnieli o oświetleniu  ważnej życiowo  przestrzeni

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz