/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych - Polacy na podium

firmylesne.pl

Autor:
Źródło: firmylesne.pl
Data: 2009-06-01


Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych, reprezentanci Polski stanęli na podium! Polska reprezentowana była przez drużynę młodych drwali z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi.

W dniach  20 – 24 maja 2009 w miejscowości  Lohram Main w Niemczech odbyły się VIII Mistrzostwa Europy w Umiejętnościach Leśnych. 15 drużyn z całej Europy, przez 4 dni udowadniało swoje umiejętności związane z  pracą pilarką, a także wiedzę z zakresu leśnictwa. 

Drużyna z Polski, której sponsorem jest firma Husqvarna, odniosła sukces zajmując 3 miejsce w kategoriach drużynowych. Młodzi zawodnicy pokonali m.in. drużyny z Niemiec, Francji, Szwecji i Włoch. 


Polska Reprezentacja została wyłoniona podczas eliminacji - I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, które odbyły się w marcu w Tucholi. 

Skład drużyny z Polski: uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi:

 • Adam Wawrzak – zawodnik
 • Paweł Wesołowski – zawodnik
 • Szczepan Nitek – zawodnik
 • Adam Dobreńko – zawodnik
 • Rafał Bosek – zawodnik rezerwowy
 • Leszek Suwalski – trener pilarki
 • Teresa Chirrek – trener „Bieg leśnika”


- Cieszymy się, że mogliśmy się przyczynić do tego, aby drużyna z Polski miała możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Europy w Umiejętnościach Leśnych 2009. Przez wiele miesięcy zawodnicy ciężko trenowali i zasłużyli na taki sukces. Gratulujemy im serdecznie! - powiedział Robert Kujawiak z  firmy Husqvarna.

Pierwszy dzień Mistrzostw sprawdził praktyczne zdolności drużyny w 5 konkurencjach związanych z pracą pilarką:

 • Zmiana łańcucha tnącego – Zadaniem uczestnika jest zdjęcie oraz założenie łańcucha, przykręcenie prowadnicy oraz prawidłowe naciągnięcie łańcucha tak - aby pilarka była gotowa do kolejnej konkurencji.
 • Przerzynka kombinacyjna - Zawodnik ma za zadanie odciąć w odpowiedni sposób krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.
 • Przerzynka precyzyjna - Konkurencja polega na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków kłody.
 • Ścinka drzew z użyciem trenażera - Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Przez sędziów oceniana jest m.in.: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz odchylenie drzewa od palika.
 • Okrzesywanie – Na kłodzie umieszczonych zostaje 30 sztucznych gałęzi, na długości ok. 6 metrów, które muszą zostać odpowiednio wycięte przez zawodnika. Sędziowie poddadzą ocenie jakość pracy oraz czas.

 
Konkurencje zostały przeprowadzone w specjalnie przygotowanych warunkach, w kategoriach zespołowych i indywidualnych. Precyzję i profesjonalizm oceniał sztab jurorów, złożonych ze specjalistów danej konkurencji.  

Drugiego dnia Mistrzostw zawodnicy poszukiwali odpowiedzi na zagadnienia związane z naturą podczas tzw. „Biegu Leśnika”. Konkurencja ta obejmowała 16 zadań, które wykonane były na terenie leśnym.

„Bieg Leśnika” wymagał od uczestników spostrzegawczości, wytrzymałości oraz szerokiej wiedzy z zakresu leśnictwa. Mieli oni za zadanie m.in.: rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach.

Mistrzostw Europy w Umiejętnościach Leśnych - Polacy na podium (Zdjęcia: 2)

Reprezentacja Polski

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz