/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

UE i Republika Konga w walce z nielegalną wycinką drewna

NEPCon

Autor: inf. pras. (opr. JR)
Źródło: NEPCon
Data: 2009-05-25


Republika Konga, nazywana również Kongo-Brazzaville, jest pierwszym środkowoafrykańskim państwem, które weszło w Dobrowolny Układ Partnerski (Voluntary Partnership Agreement, VPA) z Unią Europejską. Układ ma na celu powstrzymanie nielegalnej wycinki drewna i bezprawnego handlu.

Republika KongaRepublika KongaFot. EFI

Począwszy od roku 2011 importerzy z UE będą mogli bezpiecznie kupować drewno z kongijską licencją VPA, zapewniającą legalność produktu. Licencja będzie dowodem skutecznie funkcjonującej kontroli łańcucha dostaw i weryfikacji zgodności z Systemem Zapewnienia Legalności.

Korzyści dla Konga

UE podjęła się wdrożenia środków wykluczających nielicencjonowane drewno, oraz poparcia i rozwijania wysiłków Konga mających na celu wzmocnienie systemu auditów.
Co roku Kongo eksportuje produkty drzewne warte około 240 milionów euro, z których połowa trafia do krajów europejskich. Chociaż umowa obejmuje jedynie eksport do UE, Kongo zamierza rozszerzyć działanie systemu tak, by objęło całość eksportowanego drewna. System ma zapewnić ciągły eksport również do państw z poza Europy, w których amerykański Lacey Act wymaga od kupujących przedstawienia dowodu legalności produktu.

Kolejne umowy
Pierwszy Układ VPA został zawarty pomiędzy UE i Ghaną we wrześniu 2008 r. Podobne umowy mają zostać zawarte z Kamerunem, Liberią, Malezją, Indonezją i Wietnamem. Wraz z oczekującym na zatwierdzenie przepisem Należytej Staranności („Due diligence”), VPA stworzono, by stał się jednym z kluczowych narzędzi do zapobiegania pojawianiu się nielegalnych produktów drzewnych na rynku UE.
Tymczasem certyfikacja FSC afrykańskich lasów postępuje w niezwykłym tempie. Wzrost certyfikowanych obszarów leśnych jest obecnie znacznie szybszy w Afryce, niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Rozwój daje nadzieję na skuteczne powstrzymanie nielegalnych wycinek w bezcennych lasach deszczowych Afryki. Wśród nich znajdują się obszary leśne Dorzecza Konga, miejsce zamieszkania mnóstwa rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Dobrowolny Układ Partnerski

Dobrowolny Układ Partnerski (VPA) jest prawnie wiążącym porozumieniem pomiędzy UE i krajem eksportującym drewno. Koncepcja VPA rozwinęła się w oparciu o przyjęty przez Komisję Europejską w 2003 roku Plan Działań w sprawie egzekwowania prawa, zarządzania i handlu w dziedzinie leśnictwa (FLEGT). Plan stworzono, aby zatrzymać pojawianie się nielegalnego drewna na rynkach UE.
Kraje wchodzące w umowę z UE muszą rozwinąć skuteczny System Zapewnienia Legalności. System musi gwarantować, że drewno eksportowane do krajów UE jest całkowicie legalne. Jednym z wymogów jest ustanowienie procedur monitorowania systemu przez strony trzecie.

Źródło: European Forest Institute

UE i Republika Konga w walce z nielegalną wycinką drewna (Zdjęcia: 3)

Republika KongaCo roku Kongo eksportuje produkty drzewne warte około 240 milionów euroUE podjęła się wdrożenia środków wykluczających nielicencjonowane drewno, oraz poparcia i rozwijania wysiłków Konga mających na celu wzmocnienie systemu auditów

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz