/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

GPW zawiesiła obrót akcjami Centrozapu

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-05-24


GPW zawiesiła w piątek obrót akcjami Centrozapu do czasu podania przez spółkę informacji o wyroku w sprawie powództwa przeciwko Urzędowi Kontroli Skarbowej.

Fot. Sąd Apelacyjny w Katowicach

5 czerwca Sąd Apelacyjny w Katowicach zdecyduje, czy decyzja sądu pierwszej instancji o przyznaniu giełdowemu Centrozapowi 42,5 mln zł (wraz z odsetkami ok. 65 mln zł) odszkodowania od Skarbu Państwa za błędne decyzje aparatu skarbowego, będzie utrzymana w mocy.

Rozprawa apelacyjna odbyła się w miniony pia1, jednak ze względu na stopień skomplikowania i zawiłość sprawy sąd zdecydował o odroczeniu terminu publikacji orzeczenia.

 

Apelację od korzystnego dla Centrozapu wyroku złożyła reprezentująca Skarb Państwa Prokuratoria Generalna, która uważa, że niektóre decyzje urzędników skarbowych wobec spółki były wprawdzie wadliwe, ale nie bezprawne. W apelacji podważana jest metodologia, zastosowana do wyliczenia wysokości odszkodowania oraz sam fakt jego przyznania.

Centrozap kwestionuje natomiast uprawnienia Prokuratorii Generalnej do występowania w tej sprawie, uważając, że instytucja ta kilka lat temu nie dopełniła stosownych formalności. Nie zgadza się z tym Prokuratoria.

Proces w tej sprawie przed katowickim sądem okręgowym trwał ponad trzy lata. Giełdowa spółka chciała ponad 100 mln zł odszkodowania. Sprawa Centrozapu to jeden z największych w Polsce procesów, wytoczonych przed podmioty gospodarcze Skarbowi Państwa. Wyrok zapadł 4 listopada ubiegłego roku. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że nie ma wątpliwości co do tego, że urzędnicy skarbowi wydali w sprawie Centrozapu 14 błędnych decyzji, przyczyniając się tym do pogrążenia i upadłości spółki.

Przedstawiciele Prokuratorii Generalnej oceniali po wyroku, że nie ma mowy o bezprawności wydanych wobec Centrozapu decyzji, choć można mówić o ich wadliwości. Bezprawność wiąże się z rażącym błędem organu kontroli skarbowej, który winien być stwierdzony w określonej procedurze. Tymczasem w tej sprawie - argumentowała Prokuratoria - dwa razy orzekały sądy administracyjne i uchyliły jedynie w części decyzje wydane wobec Centrozapu, a wszystkie środki wpłacone tytułem tych uchylonych decyzji zostały spółce zwrócone wraz z należnym odsetkami.

Pod koniec września ubiegłego roku, po pięciu latach nieobecności, Centrozap powrócił na warszawską giełdę, jako firma o innym profilu działalności. Obecnie jego największy projekt związany jest z budową zakładu przerobu drewna w republice Komi w Rosji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz