/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Producentów mebli czeka długa bessa

Rzeczpospolita

Autor: oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2009-05-20


Kryzys na rynku meblarskim ma się pogłębiać - pisze "Rzeczpospolita". W drugim i trzecim kwartale b.r. spadek sprzedaży może sięgnąć 20%.

Fot. stock.xchng

Szczególnie słabe perspektywy dotyczą rynków eksportowych, na które trafia 90% polskich mebli. Brak jest pozytywnych sygnałów zarówno z krajów Europy Zachodniej, gdzie popyt zmniejszył się o ok. 10-15%, jak i Wschodniej, gdzie sprzedaż spadła o 20-30%.

Spadek sprzedaży na rynku krajowym w pierwszym kwartale nie przekracza kilku procent, ale sytuacja może się pogorszyć. W drugim i trzecim kwartale rynek mebli tradycyjnie jest słabszy, co w obecnej sytuacji wpłynie znacząco na płynność finansową producentów mebli.

W najgorszej sytuacji znajdą się firmy średniej wielkości, gdyż nie mogą zbić kosztów jak małe zakłady i nie posiadają dostępu do sieci dystrybucji jak duże fabryki. Trudna sytuacja sprzyjać będzie fuzjom i przejęciom, które mogą doprowadzić do zmian w strukturze branży meblarskiej.

Kryzys jaki dotknie wytwórców mebli przełoży się wprost na firmy będące dostawcami półfabrykatów i komponentów do ich produkcji.

Cały artykuł można przeczytać na stronach Rzeczpospolitej >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz