/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Certyfikacja drewna

Certyfikaty FSC i PEFC: dane liczbowe

NEPCon

Autor: opr. JR
Źródło: NEPCon
Data: 2009-05-20


Certyfikacja przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej rozwija się na całym świecie. Powiększa się również rynek certyfikowanych produktów drzewnych. Trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać aktualnych danych na temat certyfikowanych obszarów i liczby wydanych certyfikatów. Niniejszy artykuł dostarcza wskazówek dla tych, którzy poszukują informacji na temat aktualnego statusu certyfikacji FSC i PEFC.

Certyfikaty FSC

Adekwatne dane liczbowe dotyczące certyfikatów FSC można znaleźć poprzez wyszukiwarkę bazy danych na stronie www.fsc-info.org. Wybierając „FM” uzyska się dane na temat certyfikatów gospodarki leśnej, wybierając „CoC” – dane dotyczące firm. Można znaleźć certyfikaty wydane we wszystkich państwach lub ograniczyć wyszukiwanie do wybranego kraju.

Choć korzystanie z tej wyszukiwarki umożliwia uzyskanie adekwatnych danych, jest dość czasochłonne, szczególnie, jeśli poszukuje się danych dotyczących certyfikowanych obszarów leśnych. Dawniej FSC regularnie publikowało aktualizowane tabele z przeglądami danych liczbowych według państwa i kontynentu. Udostępniano również przegląd liczby certyfikatów wydanych przez różne jednostki certyfikujące. Liczymy na to, że FSC wznowi publikowanie danych w takiej formie.

Tymczasem duńskie FSC tworzy mapy przedstawiające obszary leśne certyfikowane FSC, oraz globalną liczbę certyfikatów CoC według państw. Wprawdzie mapy tworzone są jedynie w trybie kwartalnym, są jednak bardzo przyjazne dla użytkownika i jak dotąd stanowią najlepsze spośród dotępnych źródeł szybkiej informacji na temat obszarów leśnych certyfikowanych FSC.

Mapy przedstawiają również trendy rozwojowe z ostatnich 3 miesięcy, dotyczące każdego państwa i regionu. Inicjatywy Narodowe FSC, wraz z organizacjami pozarządowymi, mogą w sposób dowolny reprodukować prezentowane materiały. Natomiast zainteresowane organizacje komercyjne muszą uiścić opłatę. Zobacz mapy i informacje duńskiego FSC


Certyfikaty PEFC

PEFC dostarcza użytecznych przeglądów w formie tabel z aktualizowanymi danymi liczbowymi w skali globalnej i państwowej na stronie PEFC Global Statistics.
Strona prezentuje dane liczbowe dotyczące obszarów certyfikowanych PEFC, oraz liczby certyfikatów kontroli pochodzenia produktu PEFC. Danych dostępnych na stronie internetowej Global Satistics nie należy mylić z tymi, które znajdują się na PEFC search function, na przykład w celu znalezienia certyfikatów CoC na obszarze określonego państwa.

Dane liczbowe, otrzymane dzięki wyszukiwaniu za pomocą search function są generalnie wyższe niż ilość samych certyfikatów. Dzieje się tak dlatego, że funkcja wyszukująca wymienia wszystkie firmy certyfikowane, wliczając w to również firmy objęte certyfikacją wielooddziałową. W takich przypadkach ten sam certyfikat wymieniany jest kilkakrotnie.
Jeśli szuka się na przykład wszystkich posiadaczy certyfikatów PEFC CoC na świecie, otrzymuje się 6 504 wyników, czyli o 25 % więcej, niż na stronie Global Satistics (5 108).


Dane liczbowe w skali globalnej

Wymienione powyżej źródła wykorzystano, by znaleźć aktualne dane liczbowe dotyczące certyfikowanych obszarów leśnych i globalną liczbę certyfikatów kontroli pochodzenia produktu:

Aktualne dane liczbowe FSC PEFC
Globalny certyfikowany obszar leśny (w milionach hektarów) 113 211
Globalna liczba certyfikatów kontroli pochodzenia produktu 13 385 5 108

 Dane dotyczące obszarów leśnych certyfikowanych FSC uzyskano z FSC Denmark w kwietniu 2009. Dane dotyczące certyfikatów FSC CoC uzyskano z www.fsc-info.org z 18 maja 2009 r. Dane dotyczące PEFC uzyskano ze strony PEFC Council Global Stastistics, zaktualizowanej 30 kwietnia 2009 r.

 
Interpretacja danych liczbowych

Jesli wykorzystuje się dane do porównania systemów PEFC i FSC, należy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim niektóre firmy posiadają podwójną certyfikację- zatem nie można po prostu dodać danych liczbowych PEFC i FSC, aby otrzymać certyfikowany globalny obszar leśny, lub liczbę certyfikatów CoC zatwierdzonych przez oba systemy.
Jeśli chodzi o certyfikowany obszar leśny, trzeba mieć na uwadze odmienny sposób działania obu systemów. PEFC to organizacja patronacka, która uznaje narodowe systemy. Tymczasem FSC jest organizacją globalną, która oferuje jeden międzynarodowy schemat dla wszystkich certyfikatów.
Dlatego właśnie oba systemy można w uzasadniony sposób uznać za największe, jeśli chodzi o certyfikowany obszar leśny. PEFC może słusznie twierdzić, że jest największym systemem w oparciu o obszar objęty przez wszystkie systemy zatwierdzone przez tą organizację. Jednocześnie FSC może twierdzić, że jest największym pojedynczym systemem certyfikacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz