DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Swarzędz Meble: Ratunkowa emisja akcji

Rzeczpospolita

Autor: M.C.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-02-18


Po raz kolejny Swarzędz znalazł się w kłopotach. Ratunkiem dla spółki ma być emisja akcji, na które zapisy rozpoczęły się wczoraj, a dziś mają się zakończyć.

Prezes firmy Julian Nuckowski jest optymistą. Liczy na to, że kolejna restrukturyzacja Grupy Swarzędz się powiedzie. W minionych latach Swarzędz kilkakrotnie chylił się ku upadłości, ale za każdym razem dzięki pieniądzom wierzycieli stawał na nogi. I tym razem wierzyciele mają uratować firmę. Mają oni kupić 3,3 mln akcji ostatniej emisji, których nie objęli dotychczasowi akcjonariusze w ramach prawa poboru. Zapisy zaczęły się wczoraj i skończą się dziś.

- Porozumiałem się z wierzycielami dostawcami. Znaczna część emisji zostanie przez nich objęta w zamian za wierzytelności - wyjaśnia Julian Nuckowski. Według niego spółka na tym skorzysta z dwu powodów.

Po pierwsze, wierzyciele zgodzili się na redukcję swoich zobowiązań o 20 - 30 proc. Po drugie, obejmą oni akcje po 2,5 zł, podczas gdy obecnie wyceniane są na rynku na ok. 2 zł.

Według Nuckowskiego emisja akcji przyniesie redukcję zobowiązań Grupy Swarzędz o 6 - 7 mln zł. Ogółem wynoszą one teraz ok. 80 mln zł, z czego tylko 20 mln zł to zobowiązania długoterminowe. Około 20 mln zł sięgają zobowiązania podatkowe, z czego połowa to zobowiązania wymagalne. Kolejne 20 mln zł to zaległe odsetki. Połowa z tej sumy to kredyt w BRE Banku.

- Wystąpiliśmy o zamianę własności nieruchomości na leasing kapitałowy. Spodziewamy się pozytywnej decyzji banku - wyjaśnia prezes Nuckowski. Reszta zadłużenia, około 40 mln zł, to zobowiązania wobec dostawców. Połowa z nich objęta jest układem. Emisja akcji, jeśli obejmą ją zgodnie z zapowiedziami prezesa wierzyciele, spowoduje zmniejszenie zobowiązań wobec dostawców nieobjętych układem do kilkunastu milionów złotych.

- Chcę, żeby w tym roku zobowiązania grupy spadły do 50 milionów złotych, z czego połowę mają stanowić zobowiązania długoterminowe. Chcemy to osiągnąć przez emisję akcji i spłatę ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości - wyjaśnia prezes Nuckowski. Liczy on na kilkanaście milionów ze sprzedaży nieruchomości oraz zredukowanie 3 mln zł zadłużenia z tytułu funduszu socjalnego.

Ratunkiem dla Swarzędza mają być też inwestorzy. - Dwie niemieckie firmy z branży meblowej, nieobecne do tej pory w Polsce, rozmawiają z nami o wejściu do spółek produkcyjnych w Swarzędzu i Kościanie. - To będzie joint venture. Niemcy mają zapewnić zamówienia i rynki zbytu - wyjaśnia Julian Nuckowski. - Interesują się też nami rosyjscy inwestorzy finansowi - dodaje. Nie chce jednak zdradzić nazw tych firm.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz