/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OCHRONA DREWNA

ANTIBLU SELECT: Jak chronić drewno przed sinizną

Arch Timber Protection

Autor: Rafał Żmuda
Źródło: Arch Timber Protection
Data: 2009-05-15


Każda, nawet najdłuższa i najcięższa zima się kiedyś kończy, a wraz z wyższymi temperaturami i dużą wilgotnością pojawia się zagrożenie dla drewna ze strony atakujących go grzybów. Dla ochrony świeżo ściętego lub przetartego drewna przed sinizną firma ARCH zaleca skuteczny i tani w użyciu preparat ANTIBLU SELECT.

Drewno zarażone siniznąDrewno zarażone siniznąFot. R. Żmuda

Zaatakowany przez grzyby powodujące siniznę surowiec w dużym stopniu traci swoją wartość handlową a właściciel tarcicy znaczną część oczekiwanych zysków...

Sinizna należy do barwic drewna wywoływanych przez liczne gatunki grzybów. Atakuje część bielastą drewna, powodując nie tylko obniżenie wartości handlowej (poprzez utratę „wyglądu handlowego”) surowca, ale też wpływa niekorzystnie na właściwości mechaniczne i fizyczne drewna (gł. na udarność i moduł sprężystości).

Istnieje szereg metod przeciwdziałania występowaniu sinizny, zarówno fizycznych (utrzymywanie wysokiej, powyżej 80%, wilgotności drewna, bądź szybkie obniżenie jego wilgotności do ok.20%) jak i chemicznych. Na popularności zyskuje suszenie drewna, jednak wykonywane w sposób sztuczny w specjalnych suszarniach to metoda stosunkowo kosztowna, natomiast przeprowadzone w sposób naturalny nie w pełni zapobiega występowaniu sinizny. Tym samym wydaje się, że najpewniejszą i jednocześnie tanią metodą jest chemiczne zabezpieczenie świeżo przetartej tarcicy poprzez kąpiel w roztworze środka ochrony drewna przed sinizną.

Firma ARCH TIMBER PROTECTION, światowy lider w produkcji przemysłowych środków ochrony drewna od kilku lat z powodzeniem sprzedaje na polskim rynku preparat ANTIBLU SELECT, dający tartacznikom doskonałą broń w walce z sinizną.
  Naukowcy z firmy ARCH przed stworzeniem preparatu założyli, że idealny środek przeciw siniźnie powinien posiadać następujące właściwości:
- chronić przed rozwojem wszystkich gatunków grzybów powodujących pleśnienie i siniznę,
- nie być wymywalnym z powierzchni zabezpieczonego drewna,
- nie powinien mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi mających z nim kontakt,
- być prosty w użyciu i łatwy w kontroli,
- dawać pełną ochronę przed sinizną przy jednoczesnym niskim, akceptowalnym przez użytkowników koszcie zabezpieczenia.

Wszystkie te warunki spełnia preparat ANTIBLU SELECT.
ANTIBLU SELECT był szeroko testowany w warunkach laboratoryjnych, a przede wszystkim sprawdzony w testach polowych w różnych krajach – w tym i w Polsce. Ostatecznym potwierdzeniem jego skuteczności jest rosnąca z roku na rok liczba klientów chroniących swój surowiec przy pomocy tego środka.

ANTIBLU SELECT jest dostarczany w postaci koncentratu, który łatwo miesza się z wodą, dając wyjątkowo stabilny, gotowy do użycia roztwór. Może być stosowany poprzez kąpiel w zbiorniku zanurzeniowym bądź poprzez natryskiwanie. Aby zabezpieczenie było skuteczne, cała powierzchnia drewna powinna być pokryta roztworem środka (nie jest wymagane wniknięcie do wnętrza drewna). W związku z tym czas kąpieli jest zależny od wielkości i kształtu zabezpieczanego surowca i z reguły nie przekracza 5-10 minut ( przy pakietach ułożonych na przekładkach wystarczy kąpiel jednominutowa). Preparat po paru godzinach utrwala się na powierzchni drewna i staje się całkowicie niewymywalny. Tarcica zabezpieczona przy pomocy ANTIBLU nie zmienia barwy ani zapachu, możliwe jest też dalsze jej przetwarzanie (impregnacja, lakierowanie, klejenie itp.). Stężenie roztworu roboczego może być mierzone przy użyciu prostego przenośnego zestawu testowego, dostarczanego klientom przez producenta w ramach serwisu technicznego. Dostępny jest także specjalny odczynnik w sprayu, za pomocą którego można sprawdzić czy tarcica była zabezpieczana. ANTIBLU SELECT spełnia najostrzejsze międzynarodowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny, a chronione nim drewno jest w pełni akceptowane na międzynarodowych rynkach.
 

 

Producent

Arch Timber Protection (Wielka Brytania)

Kontakt w Polsce:

 Arch Timber Protection, Poland
 Rafał Żmuda

 tel. 0502 625 130
 e-mail: Rafal.Zmuda@xxl.pl
 www.archtp.com

Nazwa impregnatu

Antiblu Select 3734

Przeznaczenie i działanie

Preparat grzybobójczy zapewniający skuteczną ochronę przed pleśnią i grzybami wywołującymi siniznę i inne przebarwienia na nie sezonowanym drewnie.

Kolor

Płynny bezbarwny koncentrat, nie powoduje przebarwień i nie zanieczyszcza zabezpieczanego drewna

Zapach

 

Postać (konsystencja)

płynna

Skład chemiczny

IPBC, chlorek benzalkoniowy

Wydajność, ilość nasycenia

 

Sposób stosowania (w tym metoda impregnacji)

Preparat należy nanosić na powierzchnię drewna poprzez zanurzenie lub metodami natryskowymi

Opakowania

1000 litrowe kontenery lub 200 litrowe beczki

Atesty

Zabezpieczone drewno jest w pełni akceptowane na międzynarodowych rynkach

Inne uwagi

 

 

Przeczytaj wiecej na temat sinizny drewna >>>

ANTIBLU SELECT: Jak chronić drewno przed sinizną (Zdjęcia: 2)

Drewno zarażone siniznąDrewno zabezpieczone  Antiblu Select

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA