/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pismo w sprawie cen surowca drzewnego na II półrocze 2009r.

PIGPD

Autor: Sławomir Wrochna
Źródło: PIGPD
Data: 2009-05-13


PIGPD, w imieniu przemysłu drzewnego, zwróciła się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o ustalenie cen wyjściowych na drugie półrocze 2009r. na poziomie minimalnych cen osiąganych na aukcjach e-drewno i ujednolicenia ich na całym obszarze kraju.

Fot. Drewno.pl

IG-47/05/2009
Warszawa, dn. 07.05.2009r.


Szanowny Pan
Marian Pigan
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych


Nawiązując do licznych przekazywanych już Panu sygnałów o obecnej sytuacji na rynku drewna, wobec planowanego rozpoczęcia sprzedaży drewna okrągłego na II półrocze, chcę w imieniu organizacji tworzących Zespół Negocjacyjny Przemysłu Drzewnego ponownie przekazać, że utrzymanie cen surowca drzewnego na obecnym poziomie oznaczałoby zapaść gospodarczą wszystkich gałęzi przemysłu drzewnego.

Notujemy obecnie mocny spadek cen praktycznie wszystkich wyrobów i produktów z drewna. Od początku roku spada też popyt, a spodziewane sezonowe  ożywienie nie spełniło oczekiwań. Co więcej, importerzy wyrobów z drewna oferują je po cenach niezwykle niskich w stosunku do cen polskich producentów. W większości zakładów odkładają się więc nie sprzedane zapasy produktów, co zaczyna zagrażać płynności finansowej i tworzy zatory płatnicze. Przedsiębiorcy wykorzystali już praktycznie wszystkie możliwości redukcji kosztów, w tym drastycznie ograniczyli zatrudnienie.

Ocenimy, że ta groźna sytuacja  wymaga wykorzystania wszelkich możliwości w celu ożywienia chłonności rynku, zwłaszcza krajowego i podjęcia skutecznej walki konkurencyjnej z importowanymi produktami. Warunkiem koniecznym jest tu dostosowanie cen surowca drzewnego do sytuacji rynkowej. Ceny te obecnie, mimo utrzymania wcześniej wprowadzonych, niewielkich bonifikat, są ewidentnie zawyżone.

Uważamy, że wobec faktu, iż cały system sprzedaży oparty jest o procedury przetargowe, to tą właśnie drogą należy doprowadzić do urynkowienia cen drewna okrągłego. Jest to jednak możliwe wyłącznie wówczas, gdy ceny minimalne, zastosowane przez jednostki LP w przetargach na II półrocze nie będą cenami zawyżonymi, tak jak stało się to w wypadku I półrocza. Oczekiwany efekt nastąpi więc, gdy ww. ceny minimalne ustalone zostaną na jednolitym i najniższym poziomie akceptowanym przez rynek, a ich wzrost i zróżnicowanie będzie wyłącznym wynikiem ofert zakupu złożonych przez odbiorców. Inaczej mówiąc – ceny zakupu ukształtuje i zróżnicuje każdorazowo lokalny rynek poprzez podaż i popyt, a nie decyzje administracyjne.

Stoimy na stanowisku, że właściwy poziom jednolitej ceny minimalnej dla drewna sosnowego tartacznego kl. WC01 wynosi obecnie 130 zł/m3, dla drewna so S2b – 115 zł/m3, dla drewna igl S2a – 90 zł/m3 i odpowiednio – pozostałych sortymentów i klas.

Oczekujemy, iż podejdzie Pan do naszych oczekiwań z całą powagą, jakiej wymaga obecny kryzys gospodarczy i warunki przetargów na II półrocze oparte zostaną o wskazany poziom cen.
Prosimy również o niezwłoczne udostępnienie odbiorcom drewna kompletnych wzorów umów, jakie zostaną im przedstawione do podpisu w wypadku wygrania przetargów.

Pozostając do Pana dyspozycji w wypadku konieczności jakichkolwiek wyjaśnień i konsultacji,

Z poważaniem
Sławomir Wrochna
Prezydent Izby

Przewodniczący Zespołu Negocjacyjnego przy PIGPDDo wiadomości:
- Pan Michał Boni – Minister, Członek Rady Ministrów
- Pan Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
- Pan Maciej Nowicki – Minister Środowiska
- organizacje samorządowe tworzące Zespół Negocjacyjny Przemysłu Drzewnego


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz