/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Włosi mają o połowę mniej zamówień na maszyny do obróbki drewna

Acimall

Autor: dja
Źródło: Acimall
Data: 2009-05-12


Globalna sytuacja gospodarcza znacząco wpływa na przemysł drzewny. Ograniczenie inwestycji w budownictwie jakie ma miejsce prawie na całym świecie, wpływa na zmniejszenie produkcji drewna i wyrobów pochodnych. Spadek produkcji w branży oznacza mniejsze inwestycje w technologie, które skutkują mniejszymi zamówieniami dla producentów maszyn i urządzeń. O skali załamania rynku mówią najnowsze badania przeprowadzone przez Acimall - stowarzyszenie skupiające włoskich producentów maszyn do obróbki drewna.

Fot. Griggio

Zrzeszenie Włoskich Producentów Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna ACIMALL skupia ok. 220 przedsiębiorstw, których produkty trafiają do klientów rozsianych praktycznie na całym świecie. Do firm zrzeszonych w Acimall należy ok. 90% wartości włoskiego rynku tej branży.

Włosi są jednym z największych producentów i eksporterów maszyn do obróbki drewna na świecie. Wyniki za cały rok 2008 wydają się stabilne. Włoskie firmy wyprodukowały maszyny o wartości 1,825 mld euro (spadek o 2,2% w porównaniu z 2007r.), z czego 83,9% zostało wyeksportowane. Jednak już ostatni kwartał minionego roku wskazywał na silny kryzys. Pozyskane w tym okresie zamówienia były o 38,8% niższe niż w IV kw. 2007r.

Badania rynku za pierwszy kwartał 200r. jakie przeprowadziło Biuro Studiów Acimall, wskazuje na potężny krach, który dotyka rynek technologii dla branży drzewnej. Portfel zamówień jakie zebrały włoskie firmy jest niższy o 54,8% niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Zamówienia od klientów zagranicznych zmalały o 56%, z rynku krajowego 50,6%. W omawianym okresie odnotowano nieznaczny spadek cen (o 0,1%). Dla porównania, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2008r. ceny wzrosły o 1,3%. Równie pesymistycznie wyglądają wyniki badania koniunktury. 90% respondentów informuje o spadku produkcji, 10% o jej utrzymaniu na stałym poziomie. Żaden z ankietowanych nie poinformował o wzroście wielkości produkcji. Kolejny element przeprowadzonego badania dotyczył stabilności zatrudnienia. W I kw. 2009r. połowa ankietowanych firm zmniejszyła zatrudnienie, pozostałe 50% dotychczas utrzymało jego stan na dotychczasowym poziomie.

"Pomimo wiedzy na temat przeszłości, dziś absolutnie nie jest możliwy do przewidzenia koniec tego trendu." - mówił w lutym Ambrogio Delachi, prezes Acimall. "Brak skutecznej polityki wsparcia dla przemysłu budowy maszyn oraz chroniczna niezdolność systemu bankowego do interpretowania potrzeb naszej branży sprawia, że po raz kolejny, musimy liczyć niemal wyłącznie na siebie. Jest naszym obowiązkiem, przeanalizowanie błędów jakie popełniliśmy i nauczenie się jak ich uniknąć w przyszłości. Musimy być w pełni świadomi, że pod koniec tego negatywnego cyklu, znajdziemy się w radykalnie odmienionym otoczeniu, dlatego nasze firmy i sposoby ich działania muszą się również radykalnie zmienić".

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz