/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

LIGNA 2009 - Making more out of wood

Deutsche Messe

Autor:
Źródło: Deutsche Messe
Data: 2009-05-10


Efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych i innowacyjne technologie w przemyśle drzewnym to główny obszar tematyczny tegorocznych Światowych Targów Gospodarki Leśnej i Przemysłu Drzewnego LIGNA, które odbędą się w dniach 18 – 22 maja 2009 w Hanowerze. Ich motto to "Making more out of wood" (Zrobić więcej z drewna), a cel to prezentacja pełnej oferty rynkowej rozwiązań dla szeroko rozumianej branży drzewnej.

Fot. Drewno.pl

Udział w tym wydarzeniu o międzynarodowej randze – organizowanym wspólnie przez Deutsche Messe oraz Związek Niemieckich Producentów Maszyn VDMA – weźmie, zgodnie z oczekiwaniami, 1800 wystawców (na poprzedniej edycji imprezy w roku 2007 było ich 1832). Zaprezentują oni swą ofertę obejmującą najnowsze technologie dla szeroko rozumianej branży drzewnej na obszarze 148 tys. m2 (w roku 2007 powierzchnia wystawiennicza netto wyniosła 148,8 tys. m2). „Rola targów LIGNA jako najważniejszej platformy spotkań dla przemysłu leśnego i branży obróbki i przeróbki drewna jest kluczowa zwłaszcza w obecnych trudnych czasach. Prezentacja szerokiej palety rozwiązań pozwalających zwiększyć efektywność wykorzystania surowców to nasz wkład w ożywienie sytuacji w branży” – podkreśla Stephan Ph. Kühne, członek zarządu Deutsche Messe. – „Targi te to coś więcej niż barometr trendów w poszczególnych sektorach rynku – to również miejsce prezentacji przełomowych idei, które pozwolą przełamać impas i dadzą firmom impuls do dalszego rozwoju. W obecnych trudnych gospodarczo czasach impreza zyskuje na znaczeniu, a udział w niej jest szczególnie ważny, ponieważ to tu właśnie będzie można zyskać cenną wiedzę o kluczowych innowacjach technicznych. Wspólnie możemy ożywić sytuację w branży i zaplanować nowe ważne inwestycje pozwalające poprawić konkurencyjność na rynku. Efektywne wykorzystanie zasobów – centralny temat targów – stało się obecnie zagadnieniem kluczowym – zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych.”

Warto podkreślić, że ponad połowa wystawców LIGNA to firmy zagraniczne  - targi te mogą pochwalić się najwyższymi wskaźnikami w tym zakresie, nie dorównuje im pod tym względem żadna impreza dla branży drzewnej na świecie. Oprócz firm z Niemiec na liście TOP TEN krajów z największą liczbą wystawców znajdują się Włochy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Tajwan, Dania, Holandia, Finlandia i Szwecja. Również duża liczba zwiedzających zza granicy potwierdza międzynarodową rangę imprezy. W roku 2007 na targi przyjechało ponad 10 000 gości z 92 krajów, z tego ponad 45 000 spoza granic Niemiec. Aż 92% zwiedzających stanowili specjaliści z branży – w większości osoby decyzyjne.

Forum rzemiosła
Forum rzemiosła na targach LIGNA to wydarzenie, na którym spotkają się fachowcy zajmujący się stolarstwem i ciesielstwem. Te „targi na targach” odbędą się już po raz trzeci. Zaprezentowane zostaną na nich obrabiarki, narzędzia, surowce i usługi dla sektora obróbki przeróbki drewna. To jedyna tego typu impreza w północnej części Niemiec, na której w cyklu co dwa lata pokazywana jest tak szeroka oferta dla rzemiosła. Spośród 107 279 gości LIGNA HANNOVER 2007 aż 50 000 zainteresowanych było tą właśnie tematyką i wzięło udział w forum; jedna trzecia uczestników przyjechała zza granicy.

Również ta impreza ma na celu wsparcie rozwoju branży i dostarczenie jej nowych cennych impulsów. Temat wiodący targów - efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych  - znajdzie na niej swoje odzwierciedlenie, ponieważ dla rzemiosła jest to kwestia kluczowa. W przeciwieństwie do produkcji masowej, wytwarzanie mebli metodami rzemieślniczymi cechuje się lepszym wykorzystaniem surowców, większa oszczędnością energii oraz niższymi kosztami logistycznymi. To ważne przewagi konkurencyjne. Po raz pierwszy na tegorocznej edycji targów LIGNA swoje stoisko w hali 17 będzie miała inicjatywa „Igel“ skupiająca przedstawicieli rzemiosła, nauki oraz przemysłu. Uczestniczyć w niej będą między innymi: Szkoła Wyższa Ostwestfalen-Lippe z Lemgo, Stowarzyszenia Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Westfalen-Lippe z Herford oraz liczne firmy i przedsiębiorstwa z branży.

Prezentowane we wszystkich obszarach targów innowacje pozwalające oszczędzić surowce i energię stanowić będą zachętę dla firm do inwestycji – do wdrażania nowych rozwiązań pozwalających zwiększyć efektywność. Wiele przedsiębiorstw postawi na ochronę zasobów naturalnych poprzez nowoczesną gospodarkę leśną, zainteresuje się możliwościami gwarantowanych dostaw drewna, zdecyduje się na zastosowanie energooszczędnych technologii. Te kwestie są obecnie w centrum uwagi producentów obrabiarek do drewna, którzy przedstawią maszyny pozwalające oszczędzić czas i pieniądze. Na targach LIGNA 2009 pokazana zostanie szeroka oferta produktów i usług dla następujących sektorów:
- Gospodarka leśna, technologie w leśnictwie
- Wyposażenie tartaków
- Obróbka drewna litego
- Produkcja materiałów drewnopochodnych i fornirów
- Przemysł meblarski
- Rzemiosło
- Stolarstwo
- Ciesielstwo
- Materiały, maszyny i narzędzia oraz usługi dla rzemiosła

Program światowych targów gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego wzbogacą liczne imprezy towarzyszące: prezentacje na żywo, seminaria, spotkania branżowe oraz konferencje i kongresy. Wspomogą one transfer wiedzy oraz tak ważny międzynarodowy networking.

Najważniejsze wydarzenia specjalne w ramach LIGNA 2009
to:
- Innowacyjne rozwiązania w budynkach drewnianych – prezentacja domów z drewna budowanych w różnych technologiach oraz możliwości projektowania fasad drewnianych i przeprowadzania modernizacji budynków
- Wooden Surface Solutions – Powierzchnie i Pokrycia Drewniane – pokaz maszyn oraz materiałów do tworzenia pokryć z drewna w przemyśle meblowym, budownictwie i wyposażeniu wnętrz
- Forum Promocji Młodych Rzemieślników
- prezentacja wyrobów stworzonych przez czeladników stolarskich i ciesielskich
- pokaz innowacyjnych idei naukowych i rozwiązań z zakresu konstrukcji z drewna zorganizowana przez Fundację ProWoodStiftung
- targi pracy i kariery zorganizowane przez Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń Przemysłowych VDMA (Verband Deutscher Maschinen und Anlagenbau)
- Forum „Kariera w leśnictwie i przemyśle drzewnym”
- „Badania i rozwój, nauka i wiedza" – międzynarodowe instytuty, uniwersytety, szkoły wyższe i zawodowe zaprezentują swoje projekty badawcze i innowacyjne odkrycia
- VECTOR – Forum VDMA – pokaz zastosowań nowych technologii w praktyce wraz z fachowym komentarzem
- Międzynarodowe Forum Wykorzystania Drewna jako Źródła Energii – forum prezentacji wykorzystania drewna i jego półproduktów w energetyce oraz forum logistyki
- Trendpavillon – prezentacja innowacyjnych produktów
- Technologie teleinformatyczne w nowoczesnym leśnictwie – ELDAT, NavLog oraz QS Harvester
- Wonders in Wood – Cuda z Drewna – międzynarodowa platforma prezentacji i sprzedaży oryginalnych, niezwykłych i innowacyjnych obiektów oraz instalacji wykonanych z drewna

Drugi Międzynarodowy Kongres Energetyki poświęcony energii pozyskiwanej z drewna
Po raz kolejny w ramach LIGNA odbędzie się międzynarodowy kongres branżowy zorganizowany wspólnie przez Niemiecki Związek Bioenergii, Stowarzyszenie Power Systems działające w ramach VDMA oraz Deutsche Messe. Będzie to forum gospodarczo-eksportowe, które zgromadzi przedstawicieli różnych branż korzystających z drewna jako surowca energetycznego. Prócz prezentacji nowości rynkowych i najlepszych praktyk, dużo uwagi uczestnicy kongresu poświęcą dyskusjom na temat technologii, koncepcji i strategii w energetyce, a także barierom w zakresie wchodzenia na nowe rynki i globalizacji.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA