/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rekordowy poziom spalania biomasy Elektrowni Stalowa Wola

Autor: dja
Źródło: Tauron
Data: 2009-05-08


Elektrowni Stalowa Wola osiągnęła rekordowy poziom spalania biomasy. W marcu b.r. elektrownia spaliła ponad 15 tys. ton biomasy, co oznacza, że jej dobowe zużycie wyniosło średnio 500 ton.

Elektrownia Stalowa Wola - Część instalacji spalania biomasyElektrownia Stalowa Wola - Część instalacji spalania biomasyFot. Jerzy Wieleba, Tauron

Wynik taki był możliwy dzięki realizacji innowacyjnej inwestycji: na kotle OP-150 zbudowano specjalne przedpalenisko oraz ciąg technologiczny do spalania różnych gatunków biomasy. Obecnie kocioł pracuje na najwyższych parametrach wytwórczych i osiąga planowane wyniki techniczno-ekonomiczne, a efekty ekologiczne są nawet wyższe od zakładanych.

W ciągu miesiąca elektrownia wyprodukowała ok. 13 tys. MWh energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i obniżyła emisję CO2 o ok. 18 tys. ton. W 2009 roku elektrownia planuje spalić ok. 120 tys. ton biomasy, co pozwoli wyprodukować ok. 100 tys. MWh energii z OZE. Jako źródło biomasy ESW wykorzystuje zrębki leśne oraz kupowane od rolników rośliny energetyczne - np. słomę czy wierzbę "energetyczną".


Elektrownia Stalowa Wola SA należy do grupy energetycznej Tauron.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

zaopatrzenie ESW

Wie ktoś jaki jest poziom cen za GJ w Stalowej Woli dla biomasy agro i leśnej?

Zastanawiam się czy nasi bracia energetycy znowu zaniżyli ceny do poziomu, który nie pozwala dostawcom na biomasie zarobić i czy w ogóle przy tym poziomie spalania biomasy ktoś pokusił się o przygotowanie i wdrożenie strategii rozwoju rynku biomasy wokół elektrowni...Moje obawy są uzasadnione - zazwyczaj ludzie pracujący w spółkach dedykowanych do zaopatrzenia energetyki nie mają bladego pojęcia o biomasie, nie realizują żadnej strategii opierając się głównie na doraźnych umowach. Ech...

Wrinks [157]Odpowiedz na ten komentarz2009-05-10 09:18:37

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz