/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rynek wózków widłowych w dobie kryzysu

Sztaplarka.pl

Autor: MM, oprac.dja
Źródło: Sztaplarka.pl
Data: 2009-04-27


Kryzys wyraźnie wpływa na branżę transportu wewnętrznego i logistyki magazynowej. Tendencja spadkowa w branży utrzymuje się od listopada ubiegłego roku. Niższa sprzedaż nowych i używanych wózków widłowych oraz akcesoriów wpływa na pogorszenie sytuacji finansowej dystrybutorów i serwisów tego typu urządzeń.

Kryzys krajowej gospodarki, który nie tylko zwalnia tempo produkcji, ale w niektórych przypadkach zatrzymuje procesy produkcyjne, sprawia, że firmy nie zlecają partnerom serwisowania czy modernizacji swojego parku maszynowego, w tym wózków widłowych.

Brak wymiany podstawowych, zużywających się od normalnej eksploatacji, elementów sztaplarek, takich jak widły, ogumienie czy realizowanie prostego przeglądu okresowego (ze względu na spadek ilości przepracowanych  Mth) przekłada się bezpośrednio na kondycję serwisów wózków widłowych. Firmy tej branży często decydują się na ogranicza zatrudnienie mechaników.

Znacząco na wielkość sprzedaży nowych wózków widłowych wpłynął skokowy wzrost kursu walut. Szczególnie duży straty finansowe dotknęły importerów chińskich sztaplarek. Duże ilości wózków zamówionych w okresie gdy dolar był tani oraz konieczność zapłaty za nie według nowych, dużo wyższych kursów, spowodowała m.in. gwałtowny wzrost cen widlaków sprowadzanych z Chin.

Część firm, które swoje ceny na polskim rynku podawało w walutach np. w euro, nie poniosło strat z tytułu wzrostu kursów walut, jednak i one tracą klientów ze względu na dużo wyższe ceny sprzedawanych maszyn.

Trudna sytuacja firm przekłada się na wzrost zainteresowanie używanymi wózkami widłowymi po gruntownej renowacji. Mniejszy popyt na tego typu maszyny w okresie koniunktury, dziś przekłada się na znacząca ilość dostępnych sztaplarek na placach i w magazynach, co oprocz dużego wyboru wpływa na korzystne dla klientów ceny.

Firmy obawiające się o podjęcia decyzji o zakupie wózka, znalazły bezpieczny i stosunkowo tańszy od zakupu wózka sposób na jego pozyskanie – wynajem.

Oferta dystrybutorów obejmuje wynajem wózków (często z UDT) na dowolny czas, w wybranym miejscu. Wynajmujący dostarczają na życzenie maszynę wraz z operatorem i umową serwisową. Klient ma możliwość zamówienia wózka o potrzebnym udźwigu i rodzaju napędu, W każdej chwili można również wykupić wypożyczony sprzęt.

Coraz częściej spotykany jest wynajem wózków na okres do 4 lat, co świadczyć może o docenieniu w Polsce tego typu usług.

Według informacji własnych portalu Sztaplarka.pl, w miesiącu kwietniu  2009, rynek sprzedaży i serwisowania wózków widłowych zaczął powoli się rozpędzać. Coraz więcej firm dystrybutorów sprzedaje wózki - na razie z własnych magazynów – nie robiąc zakupów w UE.

Zbliżający się okres wakacyjny, który przez dwa ostatnie lata był bardzo korzystny dla handlowców spzedających sztaplarki, pokaże czy branża techniki magazynowej jest wciąż pod wpływem fali kryzysu, czy może wręcz przeciwnie…


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz