/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koniec produkcji celulozy nad Bajkałem

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-04-25


Fabryka celulozy i papieru, od ponad 40 lat zanieczyszczająca Bajkał, zostanie zlikwidowana. Igor Esipovsky, gubernator Irkuckiego Regionu (Rosja) poinformował, że rząd nie zamierza przyznawać dotacji Bajkalskiemu Kombinatowi Celulozowo-Papierniczemu i zostanie on zamknięty.

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy położony jest na brzegu Bajkału (na zdjęciu widać zamarznietą taflę jeziora)Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy położony jest na brzegu Bajkału (na zdjęciu widać zamarznietą taflę jeziora)Fot. Wikipedia (GNU FDL)

Decyzja ta zamyka jakiekolwiek możliwości dalszej działalności fabryki, przeciw zamknięciu której protestowali jej pracownicy.

Władze regionu uznały za niewłaściwe subsydiowanie przedsiębiorstwa, które nie ma ekonomicznych podstaw istnienia. Szacowana wartość pomocy jaka powinna być udzielona firmie, aby mogła kontynuować działalność, to ok 8 mld rubli (ok 181 mln euro). Dodatkowo firma jest zadłużona w bankach na ok. 1,2 mld rubli (27,1 mln euro). Oczywiście, istnieje duży problem ze znalezieniem zatrudnia pracowników kombinatu, jednak jeszcze większym większym problemem był toczony przez 40 lat spór o działalność fabryki, która nie powinna być położona na brzegu jeziora Bajkał. - mówił Igor Esipovsky

Podczas konferencji prasowej gubernator podkreślił, że władze szczególną uwagą poświęcają działaniom związanym ze znalezieniem miejsc pracy dla zwolnionych pracowników fabryki. W chwili obecnej przedstawiono oferty pracy dla ponad pieciuset osób.

"Około 1300 osób już pracuje pracuje lub znajdzie pracę w najbliższej przyszłości. W Irkuckim Regionie jest około 20 tysięcy wolnych etatów." - powiedział Esipovsky .

Kolejne miejsca pracy powstaną za ok. pół roku kiedy w ramach tworzenia miejsc pracy w rejonie Bajkału zacznie działać specjalna strefa ekonomiczna skierowana dla przedsięwzięć turystycznyo-rekreacyjnych.

Kłopoty Bajkalskiego Kombinatu Celulozowo-Papierniczego, który produkcję rozpoczął w 1966r., związane są przede wszystkim z koniecznością spełnienia standardów ekologicznych. Od początku swojej działalności fabryka zlokalizowana na samym brzegu jeziora Bajkał budziła kontrowersje wśród osób, którym zależało na chronieniu unikalnej przyrody. Jednak dopiero w ostatnich latach sytuacja polityczna w Rosji zmieniła się na tak, że można było podjąć działania prawne mające na celu zakończenie dewastacji środowiska naturalnego.

W 2007r. w związku z upływem koncesji na korzystanie z wód i wykonanymi na nowo badaniami ich zanieczyszczenia, nakazano firmie zmianę technologii produkcji. We wrześniu 2008r. na wniosek Ministerstwa Zasobów Naturalnych Federacji Rosyjskiej zakład zmuszony został do prowadzenia produkcji wyłącznie w zamkniętym obiegu wody. Decyzja poskutkowała zaprzestaniem produkcji celulozy bielonej, co wpłynęło na zmniejszenie skali produkcji i straty finansowe. W październiku 2008r. zwolnionych zostało 10% załogi liczącej ok. 2300 osób. Z końcem marca 2009r. pracę straciło 1400 osób co wywołało falę protestów i manifestacji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz