/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Forte ma mediatora

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-04-24


Wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta powołał mediatora w sporze między zarządem firmy Forte a pracownikami zlikwidowanego oddziału spółki w Przemyślu (Podkarpackie). Został nim dyrektor wydziału infrastruktury urzędu Wiesław Rygiel.

Jak powiedział PAP we wtorek Karapyta, być może jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, poświęcone sytuacji w Przemyślu.

Z powołania mediatora zadowolony jest przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" Andrzej Buczek, który uczestniczy w rozmowach między załogą a zarządem firmy. "Mam nadzieję, że mediator pomoże nam w rozwiązaniu konfliktu. Czekamy na kontakt i pierwsze spotkanie" - dodał.

Pracownicy domagają się przede wszystkim wycofania uchwały rady nadzorczej firmy o likwidacji miejscowego oddziału. Rada nadzorcza Forte zdecydowała o zamknięciu oddziału w Przemyślu na początku marca. Załoga - ponad 230 osób - domaga się również zaprzestania wywozu środków produkcji, dlatego blokowała bramę wjazdową, uniemożliwiając wyjazd tirom. Po interwencjach policji związkowcy zaprzestali tej formy protestu pod koniec ubiegłego tygodnia.

"Zgadzamy się na restrukturyzację, ale nie na likwidację oddziału. Może trzeba poszukać inwestora, który chciałby dalej prowadzić produkcję mebli w zakładzie. Ludziom nie zależy na szyldzie, czy będzie to Forte czy jakiś inny; oni chcą pracy i będą o to walczyć" - powiedział Buczek.

Natomiast prezes zarządu Forte Maciej Formanowicz uważa, że nie ma podstaw formalnych do prowadzenia sporu zbiorowego.

"Stanowisko to potwierdza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które w przesłanym do nas i do związkowców piśmie wyraźnie to zaznacza i w związku z tym odmówiło powołania mediatora. Z pisma wynika także, że wojewoda może wyznaczyć osobę, która będzie mediować w rozmowach między stronami, ale nie jest to mediator w sensie prawnym" - powiedział PAP Formanowicz.

Zaznaczył jednak, że jeśli wystosowane zostanie zaproszenie do rozmów, wówczas wyznaczona zostanie osoba, która będzie przedstawicielem strony zarządu. "Nie uchylamy się od rozmów" - podkreślił.

Tłumacząc powody likwidacji oddziału, prezes Forte powiedział, że główną przyczyną zamknięcia oddziału w Przemyślu są aspekty ekonomiczne.

"Prowadzimy działalność gospodarczą i jako zarząd musimy dbać o to, aby cała grupa kapitałowa funkcjonowała dobrze. Dlatego, przeprowadzając restrukturyzację grupy, zdecydowaliśmy o likwidacji tego oddziału, co pomoże nam m.in. poprawić sytuację w dobie kryzysu i mniejszych zamówień na nasze produkty" - powiedział Formanowicz.

Firma Forte, założona przez Macieja Formanowicza, działalność produkcyjną rozpoczęła w 1992 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest producentem i eksporterem mebli; posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 10 spółek o profilu handlowym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA