/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIER I CELULOZA

Norweskie wydawnictwo z certyfikatami FSC i PEFC

NEPCon

Autor: opr. JR
Źródło: NEPCon
Data: 2009-04-24


Siedziba zarządu wydawnictwa Grøset Trykk jest nieomal symbolicznie ulokowana w głębi norweskich lasów. Wydawnictwo jest pierwszym i jedynym koncernem poligraficznym w Norwegii oferującym produkty oznakowane logiem FSC i PEFC.

Eko-lider
Dyrektor generalny wydawnictwa, Karin Hokstad Widerøe, komentuje: „Zdecydowaliśmy się postarać o certyfikaty PEFC i FSC, ponieważ naturalnie wpisuje się to w naszą ogólnobiznesową strategię. Dużą uwagę poświęcamy kwestiom ochrony środowiskowa. Już wcześniej posiadaliśmy kilka certyfikatów, takich jak ISO 14001, EMAS, German Green Dot i Nordic Swan. Nie mieliśmy jednak żadnego, który dotyczyłby bezpośrednio lasu - podstawowego źródła pochodzenia papieru, naszego głównego surowca”.

Koncern jest ponadto zwycięzcą kilku nagród za działalność zgodną z wymogami ochrony środowiska. Wykorzystuje system zapewniający produkcję neutralną pod względem zwiększania ilości dwutlenku węgla w atmosferze.
Korzyści rynkowe, płynące z posiadania certyfikatów również odegrały ważną rolę: „Te oznaczenia mają oczywistą zaletę - są rozpoznawalne na poziomie międzynarodowym”, mówi Widerøe. „Zdążyliśmy już spotkać się z dużym zapotrzebowaniem na produkty oznaczone certyfikatami PEFC i FSC. Oczekujemy, że nasze certyfikaty otworzą dla nas nowe możliwości rynkowe”.

Certyfikacja zwiększa efektywność

Widerøe podkreśla również inne zalety certyfikacji: „Zdobywając każdy kolejny certyfikat, zwracamy baczniejszą uwagę na własne procedury i uczymy się czegoś nowego na temat naszej branży. (...) Ponadto, otrzymanie certyfikatu jest wyrazem docenienia wspólnych wysiłków i wzmacnia ducha pracy zespołowej. Sprawia też, że jesteśmy dumni z naszej działalności”.
Widerøe zwraca uwagę także jakość usług certyfikacyjnych: „Poszukiwaliśmy firmy, która byłaby zaznajomiona z branżą papierniczą i poligraficzną. (...) Wybraliśmy NEPCon opierając się na szerokim doświadczeniu tej firmy, dotyczącym zarówno certyfikacji, jak i wspomnianej branży. Nasze oczekiwania zostały całkowicie spełnione przez przyjaznego i kompetentnego auditora. Poza tym chętnie współpracujemy z organizacjami non-profit, a więc struktura biznesowa NEPCon również i z tego powodu wydała nam się atrakcyjna”.

Norwescy pionierzy

Certyfikacja kontroli pochodzenia produktu FSC i PEFC jest w Norwegii znacznie mniej popularna niż w pozostałej części Skandynawii. Dotychczas wydano w Norwegii 18 certyfikatów PEFC i 16 FSC.
Dla porównania w Danii znajduje się 160 firm certyfikowanych FSC i 38 PEFC. Szwecja dysponuje niemal 170 certyfikatami FSC CoC i 100 PEFC. Nie brakuje natomiast surowca certyfikowanego PEFC na rynkach krajowych – ponad 7 milionów hektarów lasów norweskich posiada certyfikat PEFC. Jednocześnie, w tym samym kraju, jedynie około 1 400 hektarów lasów posiada certyfikat FSC.
Decydując się na podwójną certyfikację, Grøset Trykk stał się pionierem w dziedzinie certyfikacji kontroli pochodzenia produktu w norweskiej branży papierniczej i poligraficznej.

Numer certyfikatu FSC dla Grøset Trykk to: SW-COC-003969.
Numer certyfikatu PEFC dla Grøset Trykk to: 14501843.

Norweskie wydawnictwo z certyfikatami FSC i PEFC (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz