/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

DLH: Odpowiedzialność za drewno

DLH

Autor: Patryk Gut
Źródło: DLH
Data: 2009-04-24


Drzewa to symbol życia. Są niezwykle potrzebne, aby zapewnić naszej planecie niezbędne zasoby. Lasy to płuca ziemi, bez nich nie mielibyśmy czym oddychać. Dlatego tak ważne jest aby firmy korzystające z zasobów leśnych robiły to w sposób odpowiedzialny, rozważny i przemyślany.

Fot. DLH

Zachowanie lasów jest, co oczywiste nie tylko w interesie przemysłu drzewnego. To sprawa ważna dla każdego mieszkańca naszej planety. Zwłaszcza teraz, gdy krąży nad nami widmo globalnego ocieplenia, ochrona środowiska jest tak istotna. Co więcej lasy to niejednokrotnie źródło utrzymania dla wielu ludzi na całym świecie. W skali globalnej lasy dostarczają niezastąpione zasoby: czystą wodę, tlen, zapewniają bioróżnorodność oraz stabilizację klimatu.

Bez drewna nie byłoby naszej firmy – mówi Szymon Gacki z DLH Poland – dlatego należało sformułować pewne ogólne zasady, do których się stosujemy. Zasady które powinny powszechnie obowiązywać wszystkich producentów branży drzewnej.

Co zatem można zrobić aby jednocześnie korzystać z zasobów leśnych i chronić środowisko?

Warto zauważyć, że drewno jest doskonałym materiałem, jeśli chodzi o przyjazność dla środowiska. Zwłaszcza jeśli porówna się je z alternatywnymi materiałami jak beton, stal czy aluminium. Drewno wykorzystywane w celach budowlanych wymaga mniejszych nakładów energetycznych i przyczynia się do zmniejszenia emisji ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, to ono właśnie magazynuje CO2 na długie lata zapewniając konieczną równowagę gazów cieplarnianych..

Na czym zatem polega zrównoważona gospodarka leśna?


Zanim produkty drzewne trafią do końcowego klienta muszą przejść długą drogę. Kolejne etapy obejmują ścinanie drzew w lesie, przerób w tartaku, następnie obróbkę, transport i w końcu dystrybucję do ostatecznego odbiorcy. Proces jest długi, a kluczową i niejednokrotnie niełatwą sprawą jest ustalenie źródła pochodzenia drewna. Ustalanie źródła pochodzenia drewna to czasem sprawa łatwa, czasem zaś niesłychanie skomplikowana. W DLH kupujemy półprodukty od dostawców, którzy mają swoich poddostawców, którzy znów mają poddostawców. Dlatego czasem namierzenie pochodzenia drewna jest znacznym problemem mówi Gacki.

Jak zatem widać nie jest to łatwe zadanie, ale można się z nim uporać. Michał Mazur z DLH Poland mówi: cel krótkoterminowy zrównoważonej gospodarki leśnej, czyli poznanie pochodzenia drewna udało nam się zrealizować. Stało się tak w wyniku wprowadzenia programu dobrego dostawcy (Good Supplier Programme). Jest to nasza własna inicjatywa, która zakłada nie tylko zbieranie informacji o kraju i miejscu pochodzenia drewna ale i wprowadza kryteria dotyczące dostawców, które są warunkiem nawiązania współpracy lub jej kontynuacji. Dostawcy nie mogą operować w strefie konfliktów zbrojnych oraz muszą utrzymywać odpowiedni poziom wynagrodzeń pracowników, nie mniejszy niż lokalna płaca minimalna. Ponadto dostawcy muszą przestrzegać praw lokalnych w odniesieniu do rdzennej ludności oraz zapewniać bezpieczeństwo pracy, zaplecze socjalne oraz medyczne.

Poznanie pochodzenia to dopiero pierwszy krok na drodze do zrównoważonej gospodarki leśnej. Kolejnym jest uzyskanie certyfikatów FSC - czyli Forest Stewardship Council - organizacji skupiającej  firmy, organizacje i instytucje, zainteresowane zrównoważonym korzystaniem z zasobów leśnych, ochroną przyrody i respektowaniem praw ludności związanej z obszarami leśnymi. Jak mówi Michał Mazur  - DLH Group jest liderem w obrocie drewnem tropikalnym na świecie. Zarówno w ramach grupy jak i w poszczególnych krajach podejmuje szereg inicjatyw związanych z certyfikacją. Posiadamy już certyfikat FSC w kilkunastu krajach wliczając w to największy na świecie certyfikowany FSC obszar lasu tropikalnego w Kongo – 750 000 hektarów. DLH współpracuje także z wieloma instytucjami zajmującymi się tematyką środowiska, aktywnie działa w m.in. FSC Business Forum w Belgii i Holandii. Od kwietnia 2009 roku DLH POLAND jest także członkiem Grupy Roboczej FSC Polska. W ramach tej organizacji chcemy na partnerskich zasadach współuczestniczyć w tworzeniu standardów obowiązujących zarządców lasów i przemysł drzewny. FSC gwarantuje unikatowy mechanizm współdecydowania o losie leśnictwa, oparty o konsensus pomiędzy przyrodnikami, ludnością lokalną i rdzenną oraz przemysłem korzystającym z zasobów leśnych. Naszym długookresowym celem jest aby 100% drewna egzotycznego, którym obracamy posiadało   certyfikat FSC. Jako grupa operująca na kilku kontynentach, podejmujemy szereg działań – włączając w to edukację setek dostawców, zachęcanie ich do certyfikacji – by w przyszłości mieć pewność, że całość drewna, które znajduje się w rękach DLH Group pochodzi z lasów zarządzanych zgodnie ze standardami racjonalnej gospodarki leśnej.

Warto aby wszyscy producenci drewna zaangażowali się w zrównoważoną gospodarkę leśną, a klienci zaczęli dostrzegać w drewnie surowiec przyszłości. Produkty drzewne wytwarzane w procesach produkcji zrównoważonej są przyjazne dla klimatu. Jest tak zarówno ze względu na wyjątkową zdolność drewna do ograniczenia emisji CO2, jak również dzięki zdolności roślin do magazynowania dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Produkcja i stosowanie drewna odgrywa istotną rolę w procesach łagodzenia zmian klimatycznych. Z jednej strony wycinanie lasów jest postrzegane jako istotny czynnik wpływający na wzrost ilości dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery, powodującego niekorzystnego zmiany klimatyczne. Z drugiej zaś strony, warto pamiętać, że działania mające na celu zachowanie lasów i ich ochronę mogą być jednymi z najważniejszych wśród obecnych działań, zmierzających do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

DLH: Odpowiedzialność za drewno (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz