/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe przeciwne urzędowi regulacji rynku drewna

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl, Rzeczpospolita
Data: 2009-04-23


Lasy Państwowe negatywnie oceniają propozycje powołania urzędu od spraw regulacji rynku drewna. Powołanie takiego urzędu zakłada projekt przygotowany przez przemysł drzewny i przekazany stronie rządowej. Propozycja rozwiązań oparta jest o koncepcję stworzenia nadzoru państwa nad monopolem LP poprzez instytucję pełniący m.in. nadzór nad cenami i zasadami sprzedaży drewna z lasów Skarbu Państwa.

Fot. Drewno.pl

Stworzenie "Urzędu Regulacji Rynku Drzewnego" ma zrównoważyć przewagę rynkową jaką dysponują Lasy Państwowe. W sytuacji występowania monopolu naturalnego zadaniem urzędów regulacyjnych jest tworzenie czytelnych warunków działania przedsiębiorstw, zbliżonych do rozwiązań rynków konkurencyjnych. Podobne instytucje działają np. na rynku energii czy telekomunikacji.

Anna Malinowska, rzecznik prasowego Lasów Państwowych, w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej", stwierdza, że Lasy Państwowe generalnie oceniają propozycje powołania urzędu negatywnie – W Austrii, gdzie taki regulator powstał, okazało się, że na ceny drewna zaczęli mieć wpływ politycy – mówi Malinowska. Podkreśla, że sprzedaż drewna nie jest jedyną działalnością LP, a ceny muszą uwzględniać potrzeby dotyczące całej gospodarki leśnej. – Jeśliby regulator ustalał zbyt niskie ceny, to nie byłoby pieniędzy chociażby na zalesienie.

Przeczytaj więcej na temat projektu kontroli rynku drewna >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ceny muszą uwzględniać potrzeby całej gospodarki leśnej - zgoda...

...i nic więcej??? Sytuacji na rynku już nie?? Nie muszą być konkurencyjne na rynku UE??
Sitwa w LP po prostu boi się, że musieliby wtedy zarządzać LP jak każdym innym przedsiębiorstwem, czyli przede wszystkim ciąć swoje rozbuchane koszty, a takich posunięć w LP się nie lubi.
Taki urząd to jedyny środek, żeby tą zdegenerowaną firmę doprowadzić do porządku.

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-23 16:15:08

Zgłoś nadużycie

Monopol i Sitwa

Popieram w 100 % powstanie takiego urzędu , regulacji cen surowca w Polsce . Janosik (6) ma rację co do zarządzania w LP i wydatków ponad miarę np. remonty leśniczówek co dwa lata (kapitalne remonty ) premie , nagrody itp.
wpisujcie swoje uwagi na ten temat , zobaczymy jakie jest poparcie dla powstania takiego nadzoru.
pozdrawiam

Bóbr [1]Odpowiedz na ten komentarz2009-04-26 22:36:41

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz