/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Pracownicy Forte Przemyśl blokują bramę wjazdową do zakładu

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-04-16


Pracownicy przemyskiej fabryki Forte, którzy od miesiąca prowadzą akcję protestacyjną, nie wypuścili w środę czterech tirów z elementami do produkcji mebli.

Pracownicy domagają się przede wszystkim wycofania uchwały rady nadzorczej firmy o likwidacji miejscowego oddziału. Rada nadzorcza  Forte zdecydowała o zamknięciu oddziału w Przemyślu (Podkarpackie) na początku marca. Załoga - ponad 230 osób - od początku protestu nie pozwala na wywóz z zakładu półproduktów (płyt meblowych) i maszyn.

Jak poinformował PAP przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" Andrzej Buczek, właściciel firmy próbował w środę wywieźć czterema tirami płyty do produkcji mebli.

"Załoga nie dopuściła do tego i zamierza przez cały czas pilnować bramy wjazdowej. Jeden z kierowców próbował nawet siłą staranować ludzi. We wtorek bezprawnie zdjęte zostały nasze transparenty z bramy okalającej zakład. Sądzimy, że było to swego rodzaju przygotowanie do dzisiejszej akcji" - dodał Buczek, który reprezentuje załogę w rozmowach z zarządem Forte.

Obecnie obie strony - związkowcy i właściciel - czekają na wyznaczenie mediatora, dotychczasowe rozmowy nie przyniosły skutku. Związkowcy chcą, by w sytuacji, gdy dojdzie do likwidacji zakładu, średnie odprawy pracownicze kształtowały się w wysokości odpowiadającej 12-miesięcznemu lub nawet 18-miesięcznemu wynagrodzeniu - w zależności od stażu pracy. Poza tym związkowcy chcą, by władze spółki umorzyły wszystkim pracownikom pożyczki mieszkaniowe oraz wypłaciły załodze pieniądze z funduszu świadczeń socjalnych.

Jak powiedział Buczek, władze firmy nie przedstawiły żadnych merytorycznych powodów do likwidacji przemyskiego oddziału.

"Nie zgodzimy się być kozłem ofiarnym zmniejszenia kosztów całej spółki. Dlatego chcemy, aby niezależny ekspert przygotował analizę ekonomiczną sytuacji w firmie. Dzisiaj otrzymałem dokumenty, które zostaną przekazane ekspertowi" - mówił Buczek.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z zarządem Forte.

Firma Forte, założona przez Macieja Formanowicza, działalność produkcyjną rozpoczęła w 1992 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest producentem i eksporterem mebli; posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 10 spółek o profilu handlowym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz