/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Praktiker: Wyniki finansowe za 2008 rok

Prakitiker

Autor:
Źródło: Prakitiker
Data: 2009-04-08


O 25,2% wzrosła w roku 2008 sprzedaż w sieci Praktiker Polska w stosunku do roku 2007. Z kolei Praktiker Bau- und Heimwerkermärkte Holding AG, do którego należy Praktiker Polska, osiągnął w tym samym okresie sprzedaż netto 3,9 mld euro.

Fot. Drewno.pl

Sieć Praktiker w Polsce, kontynuowała w 2008 roku swój intensywny rozwój. Poszerzenie asortymentu adekwatnie do zmieniającego się popytu, atrakcyjna prezentacja produktów na terenie sklepów oraz duża różnorodność towarów w marketach, miało wpływ na zanotowanie 25,2% wzrostu sprzedaży. W 2008 roku sieć otworzyła jeden market w Poznaniu. Natomiast, tuż przed końcem roku firma straciła jedną placówkę: Sklep w Zabrzu został zniszczony przez pożar w nocy 26 grudnia 2008 roku.

Z kolei Praktiker Bau- und Heimwerkermärkte Holding AG, do którego należy Praktiker Polska, w roku obrotowym 2008 osiągnął satysfakcjonujący poziom sprzedaży oraz najlepszy wynik operacyjny w swojej dotychczasowej działalności. Sprzedaż netto odnotowana przez Grupę wyniosła 3,9 mld euro, czyli zaledwie o 1% mniej niż w rekordowym roku 2007. Wskaźnik EBITA Grupy wzrósł o 11,3% w porównaniu do roku ubiegłego do poziomu 129,1 mln, osiągając tym samym rekordowy wynik w historii firmy.

Poza granicami Niemiec sprzedaż uległa zwiększeniu o 14,6% do poziomu 1,2 mld euro. Jedną z głównych przyczyn wzrostu sprzedaży jest intensywna ekspansja firmy Praktiker. W 2008 roku Grupa posiadała 436 sklepów (425 w 2007 roku), w tym 100 poza granicami Niemiec.

***
Praktiker to międzynarodowa sieć marketów specjalizujących się w sprzedaży materiałów budowlanych, wyposażenia domów i ogrodów oraz artykułów dla majsterkowiczów. W Polsce do grupy należy 21 sklepów. Pierwszy Praktiker został otwarty w 1997 roku w Jankach koło Warszawy. Kolejne sklepy powstały w Czeladzi, Radomiu, Poznaniu, Katowicach, Bytomiu, Wrocławiu, Częstochowie i w Markach koło Warszawy. W 2000 roku miała miejsce inauguracja działalności czterech placówek: w Łodzi, Zabrzu, Kielcach oraz w Olsztynie. Jesienią 2001 roku powstały kolejne markety: w Krakowie, Gdańsku, a także drugi w Łodzi. W 2005 roku otwarto pierwszą piętrową placówkę na Okęciu. W marcu 2007 roku powstał Praktiker w Rzeszowie, w lipcu w Rybniku, a w październiku w Grudziądzu. W lutym 2008 roku miała miejsce inauguracja działalności drugiego sklepu Praktiker w Poznaniu. Ze względu na pożar centrum handlowego M1 w Zabrzu, tymczasowo zawieszona jest działalność sklepu Praktiker w tym mieście.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA