/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Droga do Mistrzostw Europy Drwali 2009 otwarta…

mat. Drewno.pl i ComPress S.A.

Autor: opr. PR
Źródło: mat. Drewno.pl i ComPress S.A.
Data: 2009-03-27


Uroczysty przemarsz drużyn uczniów z 10 szkół leśnych z całej Polski, prowadzony przez sokolników i Reprezentacyjną Orkiestrę Lasów Państwowych i Starostwa Powiatowego, obudził dziś mieszkańców Tucholi. W ten symboliczny sposób dano sygnał do rozpoczęcia I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych, które najlepszej drużynie umożliwią wzięcie udziału w Mistrzostwach Europy 2009.

Rozpoczecie Zawodow  - Dyrekor ZSL A.Czyzyk, przedstawiciel sponsora głownego HUSQVARNA J.BanaszczykRozpoczecie Zawodow - Dyrekor ZSL A.Czyzyk, przedstawiciel sponsora głownego HUSQVARNA J.BanaszczykFot. Husqvarna

To dla nas zaszczyt…
Zespół Szkół Leśnych w Tucholi od miesięcy przygotowywał się do organizacji tegorocznych mistrzostw oraz jak najlepszego przyjęcia zawodników i gości. Jak informuje Dyrektor Szkoły Aniela Czyżyk, dużą pomoc przy organizacji oprócz kadry pedagogicznej, sponsora, Nadeśnictwa i uczniów stanowili rodzice wychowanków ZSL, którzy wsparli finansowo przygotowania Zawodów. Przemarsz ulicami miasta prowadzili sokolnicy. „Dzisiejsza możliwość poprowadzenia Gości przez nas dwóch – sokolników, była dla nas szczególnym wyróżnieniem – zwłaszcza, że dla sokolników był to pierwszy taki przemarsz” – powiedział Paweł Dobraczyński - uczeń, jeden z kilkunastu sokolników ZSL w Tucholi.

Pełna mobilizacja…
Po przemarszu i uroczystej prezentacji leśnej orkiestry – w Zespole Szkół Leśnych
w Tucholi, przywitano wszystkie drużyny młodych drwali i ich trenerów, sędziów zawodów oraz Gości: władze samorządowe, przedstawicieli Stowarzyszenia Szkół Rolniczych i Leśnych EUROPEA – Polska oraz Sponsora Głównego – ekspertów firmy HUSQVARNA i kibiców. Organizatorzy uroczyście rozpoczęli tegoroczne zawody: „To, co dziś robimy jest bardzo ważne i wiemy to… - bo mamy cudowną młodzież, młodych ludzi, którzy chcą rywalizować na wiedzę i umiejętności. Pamiętajcie - wszyscy już dziś jesteśmy zwycięzcami – niezależnie od zajętych miejsc... Ważne, że już podjęliśmy wyzwanie. Życzę Wam wspaniałej przygody, rewelacyjnych wyników i niezapomnianych wrażeń” – podczas uroczystości otwarcia powiedziała Aniela Czyżyk, Dyrektor ZSL w Tucholi.

Współzawodnictwo młodych…
W Zespole Szkół Leśnych w Tucholi od rana trwały zmagania. Dziś swoją wiedzę
i umiejętności, w 5 konkurencjach leśnych (zmiana łańcucha tnącego, przerzynka kombinacyjna, przerzynka precyzyjna, ścinka drzew z użyciem trenażera, okrzesywanie), sprawdziło 10 drużyn młodych drwali z całej Polski - członków Stowarzyszenia Szkól Rolniczych i Leśnych EUROPEA – Polska. Reprezentują następujące Technika Leśne: Białowieża, Biłgoraj, Goraj, Rogoziniec, Ruciane-Nida, Starościn, Tuchola, Tułowice, Warcino oraz Zagnańsk.

W pierwszej konkurencji: zmiana łańcucha tnącego. Najlepszy z uczestników osiągnął czas: 18.35 sekund, a najdłuższy czas zmiany wyniósł niecałe  minuty. „Są to bardzo dobre wyniki jak na pierwsze zawody. Poziom jest dość zróżnicowany między drużynami – to widać po pierwszej w całości odbytej konkurencji. Z pewnością jednym z celów jest, aby zawodnicy nauczyli się nawzajem od siebie jak najwięcej. Jestem pewny, że za rok wszyscy będą mieścić się w lepszym przedziale czasowym w tej konkurencji” – podsumował Koordynator dzisiejszych konkurencji Piotr Grzywacz.

Nowa dawka emocji już jutro…
Jutro na uczestników czeka kolejny sprawdzian – Bieg Leśnika składający się z 16-tu zadań, w tym konkurencji niespodzianki - zdradzimy tylko że będzie to konkurencja zręcznościowa, związana z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się na co dzień w leśniczówce. Będą to zadania łączące teoretyczne informacje zdobyte podczas nauki w szkole z ich praktycznym wykorzystaniem w lesie. Jak informuje Pani Teresa Chirrek, nauczyciel urządzania lasu, odpowiedzialna za przygotowanie konkurencji w terenie, młodzi drwale sprawdzą swoje umiejętności z zakresu urządzania lasu m.in. szacowania liczebności drzew, średniej pierśnicy, miąższości, rozpoznawania gatunków i chorób drzew, rozpoznawania zwierząt. Bieg odbędzie się na specjalnie wybranym, wcześniej przygotowanym i pomierzonym terenie Nadleśnictwa Tuchola. Ogłoszenie wyników I Mistrzostw Polski w Umiejętnościach Leśnych oraz odznaczenie zwycięzców odbędzie się jutro o godz. 15.30 na terenie ZSL w Tucholi.

Droga do Mistrzostw Europy Drwali 2009 otwarta… (Zdjęcia: 7)

Rozpoczecie Zawodow  - Dyrekor ZSL A.Czyzyk, przedstawiciel sponsora głownego HUSQVARNA J.BanaszczykPrzemarsz zawodników i gościSokolnicyPod czujnym okiem sędziówPo konkurencji, wymina emocji z opiekunemPrzerzynkaOkrzesywanie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz