/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Lasy Państwowe szukają dodatkowych źródeł dochodu

Rzeczpospolita

Autor: Aneta Stabryła, skrót dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2009-03-27


Dyrekcja Lasów Państwowych planuje zająć się wydobywaniem surowców. Zamierza też ujednolicić stawki pobierane od firm za dzierżawę kopalń - pisze "Rzeczpospolita".

Fot. Drewno.pl

Złoża żwiru, piasku, torfu, dolomitu, marmuru, bazaltu, ropy naftowej, gazu ziemnego i wielu innych surowców nadleśnictwa dzierżawią dziś firmom, bo same Lasy Państwowe nie mają prawa eksploatować kopalin. Zarządzający Lasami Państwowymi chcieliby to zmienić - czytamy w dzienniku.

Według szacunków posła Piotra Cybulskiego, leśnika, który od kilku lat zajmuje się problemem kopalin, na terenie lasów jest ok. 10 tys. h gruntów, na których można prowadzić eksploatację. – Wszystkie zasoby złóż mogą być warte minimum 300 mld zł – mówi w "Rz" Cybulski. Twierdzi, że to i tak wartość zaniżona.

Kontrola przeprowadzona w grudniu 2008r. wykazała, że dyrekcje regionalne w sumie dzierżawią ok. 1800 ha gruntów, na których eksploatowane są kopaliny, a roczny zysk z tego tytułu wynosi ok. 14 mln zł. Zyski firm, które zajmują się ich eksploatacją, są nieporównywalnie wyższe.

Na 27 marca zaplanowano spotkanie dyrektorów regionalnych, przedstawicieli Departamentu Leśnictwa i głównego geologa kraju. Celem narady ma być m.in. wypracowanie propozycji zmian w ustawach: o lasach, prawie geologicznym i górniczym, a także o swobodzie działalności gospodarczej, które pozwoliłyby lasom wydobywać kopaliny na własne potrzeby.

Podczas piątkowej narady mają zapaść decyzje, jak ujednolicić stawki za dzierżawę we wszystkich dyrekcjach. Dziś panuje w tej kwestii wolna amerykanka. Na terenie tej samej dyrekcji regionalnej opłaty za dzierżawę zbliżonej powierzchni wydobycia dla tego samego surowca różnią się nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie - informuje "Rzeczpospolita".

Przeczytaj cały artykuł >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

i czego jeszcze będą chcieli???

jak przejmą te kopalnie to znaczy że wszystko będzie od razu droższe jeśli na coś będą mieli monopol, jeśli nie będą mieli monopolu to kopalnie te staną się deficytowe bardzo szybko. Nigdy państwowy moloch w równej walce rynkowej nie dorówna własności prywatnej, bo przecież szwagier lub kochanka nadleśnego też musi "pracowac" a dlaczego by nie w podległej firmie? Jeśli to przejmą to z dobrze prosperujących firm staną się kolejną branżą potrzebującą ratunku czyli kasy podatników.

krzychut [16]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-27 14:58:30

Zgłoś nadużycie

Z tego co sami mówią, ich nadrzęnym celem jest ochrona lasu...

... a nie działalność w celu zysku. Zaprzeczają sami sobie. Mówią co im w danej sytuacji wygodnie. Łapy won od tego co nie jest lasem!!

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-29 14:14:06

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz