/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przemyśl: Protest pracowników Forte

PAP

Autor: oprac. dja
Źródło: PAP
Data: 2009-03-23


Ok. 150 osób, związkowców z "Solidarności", blokowało w piątek wjazd do Przemyśla od strony Rzeszowa. W ten sposób chcieli zaprotestować przeciwko likwidacji miejsc pracy w przemyskich zakładach Forte i PKP Cargo.

Do protestu i "walki na ulicach" zmusiły nas władze Forte, które nie chcą z nami rozmawiać i nas lekceważą. Wystosowaliśmy petycję, jedną do zarządu Forte, w której domagamy się m.in. cofnięcia uchwały o likwidacji oddziału. Drugą skierowaliśmy do zarządu PKP Cargo i żądamy zaprzestania zwolnień indywidualnych do czasu porozumienia ze związkami zawodowymi - mówił przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ "Solidarność" Andrzej Buczek.

Po zakończeniu manifestacji na ulicach Przemyśla protest przeniósł się pod bramę zakładu Forte.

Rada nadzorcza Forte zdecydowała o zamknięciu oddziału w Przemyślu na początku marca. Pracę stracą 232 osoby. Produkcja ma się zakończyć jeszcze w marcu, a budynki i działka zostaną sprzedane; wyposażenie zaś ma trafić do innych zakładów firmy w Polsce.

Związkowcy chcą, by w sytuacji, gdy dojdzie do likwidacji zakładu, średnie odprawy pracownicze kształtowały się w wysokości odpowiadającej 12-miesięcznemu lub nawet 18-miesięcznemu wynagrodzeniu - w zależności od stażu pracy.

Poza tym związkowcy chcą, by władze spółki umorzyły wszystkim pracownikom pożyczki mieszkaniowe oraz wypłaciły załodze pieniędzy z funduszu świadczeń socjalnych. Na razie rozmowy nie przyniosły rezultatów.

Jeśli nie będzie porozumienia, zorganizujemy referendum strajkowe. Nie wykluczamy wówczas zaostrzenia protestu - powiedział. Pracownicy przemyskiego oddziału od kilku dni nie pozwalają na wywóz z zakładu półproduktów (płyt meblowych) i maszyn.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz