DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sejm poprze wyższe składki na ZUS?

Autor:
Źródło:
Data: 2005-02-16


Kolejny projekt ubezpieczeń społecznych może dobić drobną przedsiębiorczość.
Fryzjerzy, sklepikarze czy budowlańcy będą mieć poważne kłopoty, jeśli Sejm zgodzi się na podwyższenie składek na ZUS.

Rząd tłumaczy, że działa w interesie przedsiębiorców, żeby w przyszłości mogli otrzymywać wyższą emeryturę. Z kolei przedstawiciele biznesu apelują, by nie majstrować przy składkach, ale zrobić gruntowną reformę ubezpieczalni.

Sławomir Miazek ze Stowarzyszenia Menedżerów w Polsce, zrzeszonego w Radzie Przedsiębiorczości, przypomina, że w ciągu ostatniego półrocza co najmniej dwa razy rząd przymierzał się do podniesienia składki na ZUS. - Nie tędy droga. Wysokość składek to ostatnia z rzeczy, którymi trzeba się zająć - twierdzi Miazek. Pomysł rządu jest taki, by uzależnić wysokość składki od dochodów lub podatków z prowadzonej działalności. - To działanie na niekorzyść małego i średniego biznesu - uważa Miazek. - Najmocniej odczują to przedsiębiorcy z dochodami przekraczającymi dwa tysiące złotych miesięcznie.

Według obliczeń Rady Przedsiębiorczości, zatrudnienie przez przedsiębiorcę chociażby jednego pracownika spowoduje wzrost składki, najczęściej od 17 do 33 proc. Zatrudnienie 2-3 pracowników - od 50 do 116 proc.
- Skutkiem będzie popchnięcie przedsiębiorców w szarą strefę, wiele osób zrezygnuje z prowadzenia firmy albo przejdzie na utrzymanie państwa - uważa Miazek. - To się odbije na rozwoju gospodarczym państwa. W tej sytuacji Rada Przedsiębiorczości będzie domagała się odrzucenia projektu. - Państwo zyskuje więcej na poluzowaniu smyczy niż na jej skracaniu - twierdzi Miazek.

Agata Ałykow Gazeta Wrocławska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz