/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
CHEMIA DO DREWNA

Odnawiamy drewnianą podłogę

Autor: Katarzyna Ziębińska
Źródło: Soudal
Data: 2009-03-17


Drewniana podłoga sprawia, że wnętrze nabiera ciepła i elegancji. Jednak z czasem, pod wpływem użytkowania, zmiany temperatury i wilgotności czy nieprawidłowej konserwacji parkiet niszczeje. Wymiana starych desek na nowe to spory wydatek, zadanie wymagające czasu i nakładu pracy oraz uciążliwe dla domowników. Jeśli chcemy uniknąć tych wszystkich niedogodności, możemy wziąć sprawę w swoje ręce i za pomocą kilku produktów, odrobiny wysiłku i naprawdę niedużych pieniędzy poprawić wygląd naszej podłogi przy pomocy produktów Soudal.

Kit Soudal występuje w kolorach popularnych gatunków drewna, m.in.: buku, brzozy, dębu, jesionu, sosny, olchy i mahoniu. W razie potrzeby spoiny można również malować lakierem  i farbami.Kit Soudal występuje w kolorach popularnych gatunków drewna, m.in.: buku, brzozy, dębu, jesionu, sosny, olchy i mahoniu. W razie potrzeby spoiny można również malować lakierem i farbami.Fot. Soudal

Najczęściej w starych podłogach rozsychają się deski, powodując powstawanie szczelin, a listwy przypodłogowe deformują się i niszczą. Podpowiemy Ci, jak samemu poradzić sobie z tymi problemami.
 
Likwidujemy szczeliny
Pod wpływem zmian wilgotności w parkiecie powstają z czasem szczeliny, które mogą zmieniać szerokość o ponad 200%. W praktyce oznacza to, że istniejące przerwy mogą powiększyć się z jednego milimetra nawet do 4,5! Podłoga wygląda wtedy nieestetycznie, a w szparach zbiera się brud i kurz. Luki pomiędzy rozeschniętymi deskami można jednak łatwo wypełnić kitem do parkietu, który znacznie poprawi wygląd podłogi. Możemy to zrobić np. za pomocą kitu do parkietu firmy Soudal, który jest dostępny w postaci gotowej do użycia pasty. Masa ta po utwardzeniu pozostaje elastyczna, dzięki czemu pracujący parkiet nie niszczy wypełnienia. Na początku trzeba dokładnie oczyścić szczeliny z kurzu, brudu i starych szczeliw. Podłoże powinno zostać suche i wolne od tłuszczu. Szczelinę w miarę możliwości należy przetrzeć drobnym papierem ściernym, uważając by nie uszkodzić lakieru, a następnie pozbyć się kurzu, wymiatając go szczoteczką lub wilgotną szmatką. Kit nakłada się do szczeliny z niewielkim nadmiarem, gdyż w procesie utwardzania nieznacznie zmniejszy swoją objętość. Kit do parkietu Soudal można obrabiać bezpośrednio po nałożeniu - wyrównujemy wypełnienie mokrym palcem i pozostawiamy do wyschnięcia. Ewentualne zabrudzenia należy oczyścić wilgotną  ściereczką zaraz po ukończeniu pracy.  
 
- Końcówkę kartusza można obciąć na różnej wysokości, dzięki czemu uzyskujemy grubsze lub cieńsze pasmo kitu. Wyciskając uszczelniacz z kartusza (przy użyciu wyciskacza) możemy precyzyjnie wypełnić nawet bardzo wąskie szczeliny. Kit do parkietu firmy Soudal nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników i jest bezwonny - nie wymaga wiec długotrwałego wietrzenia pomieszczeń. Dzięki precyzyjnej aplikacji i możliwości uzupełniania nawet niewielkich ubytków można z jego pomocą naprawić polakierowane podłogi bez uszkadzania lakieru - radzi Michał Sawicki z firmy Soudal.  
 
Kit do parkietu można również stosować do wypełniania szczelin w nowym parkiecie, ponieważ masa daje się malować i przyjmuje kolor lakieru. Jest dostępny w kolorach: brzoza, buk, dąb, sosna, klon/jesion, wiśnia/olcha i mahoń.
 

Wymieniamy listwy
Drugim stosunkowo łatwym elementem do odnowienia są listwy przypodłogowe. Wystarczy pozbyć się starych, kupić nowe i zamontować je za pomocą kleju. Uniwersalny klej montażowy Soudal 49A doskonale nadaje się do klejenia listew. Ma postać gotowej do użycia pasty. Charakteryzuje się wysoką siłą spajania, z powodzeniem zastępuje wkręty i gwoździe. Jest  przy tym odporny na wilgoć. Klej nakładamy na listwę pasmami i dociskamy ją na chwilę do ściany. Następnie rozłączamy klejone elementy, czekamy ok. 15 minut i ponownie łączymy, mocno przyciskając listwę do ściany. Klej Soudal 49A zawiera nieagresywny rozpuszczalnik - bez obawy możemy go zastosować nie tylko do przyklejenia listew drewnianych, ale również z materiałów drewnopochodnych lub tworzyw sztucznych.  
 
To jednak jeszcze nie koniec pracy. Następnie wypełniamy akrylem szczeliny pomiędzy listwami a powierzchnią ścian. Wystarczy przeciągnąć kartusz z akrylem wzdłuż szczeliny między listwą a ścianą, wyciskając przy tym pożądaną ilość preparatu. Powierzchnię fugi należy wygładzić przed utworzeniem naskórka. W ofercie firmy Soudal znajdziemy akryl w kolorze białym, czarnym, szarym, beżowym i w kolorze teak. Trzeba także uszczelnić przestrzeń powstałą na styku podłogi z listwą. Znakomicie nadaje się do tego kit do parkietu Soudal. Postępujemy wtedy podobnie, jak w przypadku wypełniania szczeliny pomiędzy listwą a ścianą. Kit Soudal występuje w kolorach popularnych gatunków drewna, m.in.: buku, brzozy, dębu, jesionu, sosny, olchy i mahoniu. Zarówno akryl jak i kit do parkietu Soudal nakłada się prosto z kartusza. Po utwardzeniu spoiny są wodoodporne, w razie potrzeby można je malować lakierem i farbami.   
 
Nie zawsze trzeba wymieniać podłogę, by odzyskała ona swój piękny wygląd. Czasem wręcz nie chcemy innego parkietu, bo ten np. ma swoją historię czy zrobiony jest z cennego surowca, np. egzotycznego drzewa lub po prostu nie mamy pieniędzy na nowy. Wtedy wystarczy kilka wysokiej jakości produktów (akryl, kit i klej) i trochę własnej pracy, by odnowić starą podłogę przy niewielkim budżecie.
 
Uniwersalny klej montażowy Soudal 49A   
kartusz 310 ml - 11-12 zł brutto
Akryl Soudal
kartusz 310 ml - ok. 7 zł brutto
kolory: biały, czarny, szary, bezowy, teak   
Kit do parkietu Soudal
kartusz 310 ml -  9-10 zł brutto
kolory: buk, brzoza, dąb, klon/jesion, sosna, wiśnia/olcha, mahoń

Odnawiamy drewnianą podłogę (Zdjęcia: 2)

Kit Soudal występuje w kolorach popularnych gatunków drewna, m.in.: buku, brzozy, dębu, jesionu, sosny, olchy i mahoniu. W razie potrzeby spoiny można również malować lakierem  i farbami.Gama produktów Soudal do odnawiania podłogi: uniwersalny klej montażowy, akryl i kit do parkietu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz