DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Inwestycje grupy przemysłowej Swedwood

IKEA Polska

Autor:
Źródło: IKEA Polska
Data: 2005-02-14


Na początku stycznia 2005r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250 000 m3 surowca tartacznego rocznie. Dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko – mazurskim. Plany zakładają stworzenie "łańcucha" zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny od przetarcia surowca po finalny produkt - mebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę 2005 roku, przewiduje się budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio – w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów itp – drugie tyle. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Obecnie trwają poszukiwania terenu o odpowiednich parametrach technicznych i wielkości tj. o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Decyzja grupy przemysłowej Swedwood o inwestycjach na Warmii i Mazurach nie jest decyzją przypadkową; zaważyły na niej następujące czynniki:

 • Bezpośredni dostęp do dobrego surowca drzewnego
 • Wieloletnia, modelowa wręcz, współpraca zarówno z władzami województwa jak i dyrekcjami Lasów Państwowych.
 • Wieloletnie doświadczenie przemysłu meblarskiego i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

   

  "Swedwood jest obecny na Mazurach od ponad 10 lat. Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami i społecznościami. Kiedy otwieraliśmy zakład w Lubawie zatrudniliśmy ok. 250 osób. Obecnie zatrudniamy 1000 pracowników, współpracujemy z wieloma fabrykami z regionu, mamy wielu poddostawców i partnerów, a fabryka jest nadal rozbudowywana." - mówi Hakan Eriksson, prezes zarządu Swedwood Polska. - "Wierzymy, że nasza nowa inwestycja także stanie się motorem rozwoju gospodarczego w regionie, tak jak to jest w przypadku wszystkich pozostałych zakładów produkcyjnych Swedwood w Polsce"

  Należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood powstała w 1991 roku. Jej głównym celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do sieci domów meblowych IKEA na całym świecie. W Polsce Swedwood zatrudnia ponad 6000 pracowników w 15 zakładach przemysłowych zlokalizowanych głównie na północnym zachodzie i zachodzie kraju, na terenach o dobrych zasobach surowcowych. Produkcja w 96% przeznaczona jest na eksport.

  Fabryki w Babimoście, Zbąszynku i Zbąszyniu (zachodnia Polska) specjalizują się w produkcji mebli w oparciu o płytę wiórową. Natomiast tartaki i zakłady przemysłowe znajdujące się w regionie szczecińskim produkują płytę klejoną i komponenty do produkcji mebli oraz meble z drewna sosnowego i bukowego.

  "Od chwili utworzenia Swedwood inwestuje w istniejące zakłady produkcyjne oraz tworzenie nowych, zwłaszcza na obszarach bogatych w zasoby surowcowe, a jednocześnie dotkniętych wysokim bezrobociem. Wszystkie nasze zakłady przemysłowe, fabryki i tartaki przynoszą Polsce wymierne dochody z eksportu, dostęp do najnowszych technologii i co najważniejsze pracę i możliwości kształcenia dla tysięcy pracowników. W ten sposób mamy swój wkład w rozwój gospodarczy i społeczny kraju, a jednocześnie satysfakcję, że przetwarzamy drewno na meble dla wielu ludzi na całym świecie." – dodaje Hakan Eriksson.

  Zakłady produkcyjne Swedwood w Polsce:

 • Produkcja w technologii płyty komórkowej – Babimost, Lubawa, Zbąszynek, Zbąszyn;
 • Produkcja z litego drewna – Goleniów, Konstantynów;
 • Produkcja komponentów drzewnych – IVAR w Stepnicy, Golblat w Goleniowie, Resdrew w Resku, Skoczów oraz tartaki w Goleniowie, Stepnicy i Chociwlu.

   

  Należąca do IKEA, grupa przemysłowa Swedwood jest właścicielem fabryk produkujących meble i komponenty dla przemysłu meblarskiego oraz tartaków. Należące do grupy Swedwood zakłady produkcyjne wytwarzają lakierowane i fornirowane meble z płyty komórkowej, meble z litego drewna, płytę klejoną i komponenty z drewna litego oraz tarcicę do ich produkcji. W Polsce znajduje się 15 zakładów przemysłowych Swedwood, które zatrudniają ponad 6.000 pracowników. Produkcja w 96% jest przeznaczona na eksport. Znane i sprzedawane w sieci domów meblowych IKEA na całym świecie serie mebli: LACK, MAGIKER, LEKSVIK, MALM, EXPEDIT powstają właśnie w polskich fabrykach Swedwood.

  Szwedzka firma IKEA zatrudnia w Polsce około 8000 pracowników (w tym w produkcji ponad 6000 osób). IKEA eksportuje z Polski produkty o wartości ponad 3 miliardów PLN - Polska jest drugim co do wielkości dostawcą do sieci IKEA na świecie. Wartość inwestycji grupy IKEA w Polsce do końca 2004 roku wyniosła 800 mln USD. Stawia to firmę na jednym z czołowych miejsc wśród inwestorów zagranicznych w naszym kraju. Do roku 2007 IKEA planuje rozbudowę istniejących domów meblowych i budowę centrów handlowych usytuowanych w ich pobliżu, budowę nowych sklepów, wzrost eksportu do sieci IKEA na świecie oraz dalsze inwestycje.


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz