/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przemysł drzewny wciąż zwalnia

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-03-06


Ostatnie trzy miesiące przebiegały pod znakiem zwolnień w zakładach sektora przemysłu drzewnego. Wszystko wskazuje na to, że również w nadchodzącym półroczu pracownicy tej branży nie mogą czuć się pewnie.

Fot. sxc.hu

Największym echem odbijają się zwolnienia grupowe, których przykłady znajdują się poniżej. Pamiętać jednak należy o setkach osób zwalnianych poza tymi procedurami oraz tych, którym nie przedłużono umów o pracę zawartych na czas określony.

Około 700 osób zwolni Nowy Styl, producent krzeseł i mebli biurowych z Krosna.

Furnel, producent mebli z Hajnówki należący do Grupy rozwiązał 130 spośród planowanych 180 umów o pracę. Łącznie zakład zwolni prawie połowę pracowników. Na początku marca Fabryki Mebli Forte poinformowały o likwidacji zakładu w Przemyślu, gdzie pracę straci ok. 230 osób.

Formaplan producent mebli, podwykonawca Ikei, planuje zwolnić w zakładzie w Wolborzu 117 pracowników z 600-osobowej załogi oraz 60 osób z zakładu w Tomaszowie Mazowieckim. Na dzień dzisiejszy brak jest informacji w sprawie pozostałych dwóch zakładów należących do przedsiębiorstwa.

Do końca kwietnia 17 pracowników zwolnią Mazurskie Meble International w Barczewie.

Redukcję etatów zapowiada Steinpol Meble z Radoszyna. Spółka jest producentem mebli wchodzącym w skład międzynarodowej grupy Steinhoff. Planuje zwolnić 50 osób, czyli ok. połowy pracowników zakładu.

Wstrzymana została produkcja w Olsztyńskiej Fabryce Mebli w Działdowie. Syndyk prowadzi rozmowy z potencjalnym inwestorem, a także w sprawie sprzedaży upadłego przedsiębiorstwa z wolnej ręki lub  dzierżawy na czas określony z prawem pierwokupu. 61 pracowników zakładu otrzymało wypowiedzenia umów o pracę.

Niepewny jest los ok. 300 pracowników giełdowej spółki Swarzędz Meble. 10 marca jej akcjonariusze głosować będą wniosek zarządu dotyczący jej likwidacji.

Około 180 osób straciło pracę w podlaskim zakładzie Sokółka Okna i Drzwi.

Pod koniec ubiegłego roku Poltarex, jedno z największych krajowych przedsiębiorstw tartacznych, zwolnił 105 osób. Wkrótce potem, 6 stycznia b.r. spółka złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Pozostali pracownicy firmy pracują obecnie w nowej spółce - Poltarex Polskie Drewno.

Pol-Siena z Czajkowej koło Mielca zwalnia większość pracowników tartaku. Prace straci 50 z liczącej 72 osoby załogi. Według uzyskanych informacji przyczyną jest brak zamówień i problemy ekonomiczne spółki.

Zakład Produkcji Drzewnej w Ustrzykach Dolnych zwolni 27 spośród 80 pracowników.

Stora Enso Timber Polska (wcześniej Centrum Dystrybucji i Obróbki Drewna) w Kolonii k/Świętajna zwolnił ok. 50 z 110 pracowników.

Z początkiem marca Stelmet zatrzymał produkcję w tartaku w Sobieszowie k. Jeleniej Góry. W ostatnim czasie w zakładzie pracowało ok. 30 osób. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż. Według przedstawicieli Stelmetu likwidacja zakładu ma podłoże ekonomiczne. Produkcja w Sobieszowie półfabrykatów do produkcji programu ogrodowego było droższa niż ich kupno od obcych wytwórców. Zakład w ostatnim czasie miał również  poważne problemy z ochroną środowiska w związku z przekraczaniem dozwolonych norm hałasu, za co płacił niemałe kary.

Pod koniec 2008r. 280 osób zwolniła firma Winkhaus z Rydzyny.

Zakład Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Giżycku zwolni do końca marca 15 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Kto jeszcze? [1]

Proponuje rozwinąć ten temat - gdzie jeszcze zwolnienia?
Podobno Swedwood zwalnia w zakładzie w Skoczowie

TheQ [36]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-07 17:56:38

Zgłoś nadużycie

Tarkett Polska

15-20 osób (poniżej 10% zatrudnienia) :(

Michał [141]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-07 18:38:56

Zgłoś nadużycie

Forte Przemyśl

Forte zamyka zaklad w Przemyślu i zwolni ponad 230 osób

Mariusz [21]Odpowiedz na ten komentarz2009-03-14 22:44:45

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz