/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Uprawomocniły się wyroki za podpalenia lasu w Potrzebowicach

Lasy Państwowe

Autor: Grażyna Wolska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-02-25


Uprawomocniły się wyroki za podpalenia lasu na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice w 2006 roku. Podpalenia telefonicznie zlecał komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Piłce (gmina Krzyż), wykonawcą zadań był członek miejscowej OSP.

Fot. Lasy Państwowe

W czasie letnich miesięcy 2006 i 2007 r. na terenie Puszczy Noteckiej co chwila wybuchały pożary. Tylko dzięki czujności obserwatorów na wieżach przeciwpożarowych i szybkim działaniom straży pożarnej ogień był gaszony bardzo szybko, przez co pożary nie powodowały dużych strat w drzewostanach. Jednak do dzisiaj leśnicy pamiętają nerwowe dni, kiedy wyczekiwali na sygnały o kolejnych podpaleniach.

Wyznaczyliśmy nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za wskazanie podpalacza – mówi Hieronim Adamczewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice. – Nie udało się go wówczas ująć, ale mimo umorzenia dochodzenia policja sprawy nie zamknęła.

Dopiero na początku 2008 r. ujęto podpalacza. Okazał się nim członek OSP, który podpalał las na zlecenie swojego komendanta. Szef jednostki telefonicznie lub wysyłając SMS-y podawał termin i miejsce podpaleń, za wykonanie zadania obiecując korzyść materialną. Do dużych pożarów nigdy nie dochodziło, bo OSP z Piłki zawsze szybko przyjeżdżała do lasu. Strażacy ochotnicy gasili pożar i… inkasowali pieniądze za każdą godzinę akcji.

W czasie procesu udowodniono trzykrotne wydanie zleceń podpaleń, w wyniku których las został trzy razy podpalony. Sąd Rejonowy w Trzciance skazał podpalacza na roczną karę więzienia. Zleceniodawca podpaleń otrzymał wyrok w wysokości roku i czterech miesięcy pozbawienia wolności. Obaj skazani zapłacą także na rzecz Nadleśnictwa Potrzebowice kwotę prawie 12 tys. zł.

Grażyna Wolska
Rzecznik prasowy RDLP w Pile

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz