/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Sklejka-Eko inwestuje w produkcję biomasy

Sklejka-Eko

Autor:
Źródło: Sklejka-Eko
Data: 2009-02-24


Zrębki drzewne, kora i inne odpady produkcji sklejek dzięki nowoczesnej technologii zmieniają się w energetyczną biomasę. Dzieje się tak dzięki współpracy ostrowskiego OZC ze Sklejką–Eko.

Fot. Sklejka-Eko

Ostrowska spółka już w 1999r. zainwestowała w wytwarzanie energii cieplnej (gorącej wody) z biomasy, a więc paliwa odnawialnego i naturalnego. Przy produkcji sklejek powstają odpady, które nadają się nie tylko na surowiec do przetwarzania na płyty drewnopochodne, ale również na paliwo. Zastosowanie do spalania biomasy zaliczane jest obecnie do najbardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii.

W ostrowskiej Sklejce spalanie odbywa się w kotle austriackiej firmy Polytechnik o mocy 3 MW. Z uwagi na dużą wilgotność paliwa zastosowany został ruszt schodkowy ruchomy a proces spalania sterowany jest automatycznie wg programu opracowanego przez w/w firmę. Największy udział w wytwarzanych odpadach stanowią zrębki drzewne i kora.

Największy udział w wytwarzanych odpadach stanowią zrębki drzewne i kora. Mając na uwadze poszerzenie produkcji biomasy w 2009 roku zakład Sklejka – Eko kupiła rozdrabniacz do drewna kawałkowego renomowanej firmy niemieckiej Yecoplan. Rozdrabniacz o wydajności 2,2 t/h napędzany jest silnikiem synchronicznym o mocy 75 kW. Zalety rozdrabniacza to niskie koszty zużycia prądu, wysoki moment rozruchowy (bezproblemowy start przy załadowanej maszynie), cichy napęd. Sterownik SPS Simens wyposażony został w innowacyjny program. Wraz z rozdrabniaczem zakupiono przenośnik taśmowy z wychwytywaczem części metalowych z rozdrobnionej biomasy.

Inwestycja pozwoliła na poszerzenie oferty w zakresie produkcji zrębków energetycznych z odpadów pomanipulacyjnych pochodzących z odziomków i czół dłużyc.

Dzięki temu SKLEJKA - EKO S.A. stała się strategicznym dostawcą paliwa dla elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A. w Ostrowie Wlkp., a OZC S.A. stał się głównym dostawcą energii elektrycznej dla ostrowskiej „sklejki", pokrywając ca 70% jej rocznego zapotrzebowania.

Sklejka-Eko inwestuje w produkcję biomasy (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA