/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Komunikat PIGPD w sprawie bonifikat i inauguracji nowej KLD

PIGPD

Autor: Bogdan Czemko
Źródło: PIGPD
Data: 2009-02-19


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego publikuje komunikat na temat stanu negocjacji w sprawie bonifikat cen surowca drzewnego oraz pierwszego spotkania nowego Zespołu Leśno-Drzewnego.

Fot. Drewno.pl

Komunikat nr 5/2009

z dn. 19.02.2009r.

Szanowni Państwo

Członkowie PIGPD


1. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami informujemy, że w dniu wczorajszym odbyły się w Puszczykowie k/ Poznania 2 spotkania z Lasami Państwowymi. Pierwszym było spotkanie naszego Zespołu Negocjacyjnego działającego przy PIGPD (złożonego z przedstawicieli Izby, SPP, SPPD, SKD i EPAL-u) z dyrektorem M. Piganem i jego zastępcą – T. Wójcikiem. Tematem były oczywiście bonifikaty. Osiągnęliśmy w tej sprawie sukces, ale połowiczny. A więc dobra wiadomość jest taka, że bonifikaty będą, w wysokości zróżnicowanej w zależności od rdLP i sortymentu. Na większość podstawowych rodzajów drewna wyniosą 2 do 8 % (na gatunki mniej chodliwe, jak buk, brzoza okleinowa itd. – znacznie wyższe, nawet do 20%) zgodnie z odrębnymi decyzjami dyrektorów poszczególnych rdLP. Ta wielkość opustów oczywiście nas absolutnie nie satysfakcjonuje, choć dodam, że rabaty w tej wysokości będą obowiązywać do końca kwietnia, a wcześniej wrócimy do rozmowy o ich wysokości na resztę półrocza. Pełna lista zostanie opublikowana w Internecie.

Zła wiadomość jest taka, że jest jeden region (RDLP w Olsztynie), gdzie rabatów nie ma być w ogóle, podobnie jak na świerk w Katowicach (który sprzedał się w 100% z przebiciami, podobnie jak w kilku innych regionach) i na S2a igl. Ostry spór dotyczy też odmowy LP udzielenia bonifikat na drewno kupione do momentu wejścia ich w życie, co nastąpić ma 23 lutego. Uważamy to za naruszenie ustaleń z dn. 22 grudnia. Sprawy bonifikat nie można więc uznać za zamkniętą, a tylko za zaczętą, choć dobrze, że mimo znanej wszystkim akcji pana M. Florkiewicza podjętej w imieniu Związku Pracodawców PD, udało się jednak jakieś konkretne ulgi wywalczyć. Trudno jednak zapomnieć, że gdyby nie te działanie, na pewno mielibyśmy te ulgi od początku roku.


2. Drugie spotkanie to było inauguracyjne zebranie Zespołu Leśno – Drzewnego, powołanego jako zespół doradców dyrektora generalnego LP. W jego składzie są przedstawiciele w zasadzie wszystkich liczących się organizacji reprezentujących poszczególne branże przemysłu drzewnego oraz grupa leśników i przedstawicieli nauki.

Dyrektor T. Wójcik podał na wstępie informacje o wynikach sprzedaży drewna w ramach już zamkniętych etapów. Po dwóch pierwszych przetargach ograniczonych sprzedano 83,5% z 9,68 mln m3 zaoferowanego drewna, czyli nie sprzedano 1,6 mln m3, głównie drewna wielkowymiarowego, które zwiększyło ofertę na e-drewno. Tu sprzedano 55,19% z oferty wynoszącej 5,65 mln m3. Łącznie z oferty 13,736 mln m3 sprzedano 81.56%, czyli pozostało nie sprzedane 2,523 mln m3 w tym 1,863 mln m3 drewna wielkowymiarowego. W poszczególnych dyrekcjach sprzedano od 62% (Kraków) do 94% (Poznań) całej oferty.

Druga część spotkania dotyczyła znów bonifikat. Ponownie padły te same informacje i argumenty, które usłyszeliśmy w węższym gronie wcześniej i znów w zdecydowanej formie ponowiliśmy nasze zastrzeżenia. Nic to nie zmieniło – dyrektor generalny LP jak zwykle zasłaniał się interesem LP, suwerennymi decyzjami regionalnych dyrekcji, a nawet groził wycofaniem się z bonifikat w ogóle i oskarżał nas o ciągłe blokowanie możliwych do przyjęcia rozwiązań. Nasze zastrzeżenia zostały jednak ujęte w późniejszych wnioskach ze spotkania, przyjętych głównie głosami leśników.

Następnie podjęto próbę ustalenia planu działań, aby opracować nowe, docelowe zasady sprzedaży drewna. Propozycja LP, aby przygotowała je jakaś zewnętrzna firma konsultingowa nie znalazły poparcia, podobnie jak koncepcja, aby pierwszy projekt zasad opracowała i przedstawiła do konsultacji jedna tylko ze stron. Pozostała koncepcja, aby projekt przygotowała wąska grupa robocza, ale leśno-drzewna, wykorzystując w razie potrzeby ekspertów od prawa konkurencji. Wszyscy zgodzili się, żeby skorzystać należy z doświadczenia ludzi pracujących już w takiej grupie roboczej powołanej już w zeszłym roku z inicjatywy ministra M. Boniego. Działać trzeba też szybko, aby rozwiązania wdrożyć do końca września. Jednak nie został jeszcze ustalony ani dokładny skład tej grupy, ani plan prac.

Na zakończenie przedstawiono obecnym przygotowany przez stronę LP projekt zapisu ze spotkania, jako uchwałę Zespołu. Wywołał on kolejny spór, gdyż znalazł się w nim w ogóle nie dyskutowany zapis, popierający rozszerzenie możliwości kupowania drewna przez przedsiębiorców w ramach puli detalicznej i to bez ograniczeń ilościowych. Strona drzewna jednoznacznie odmówiła poparcia tego pomysłu jako nie mającego racjonalnego uzasadnienia i otwierającego drzwi do szarej strefy. Oczywiście poparła go jednak leśna część Zespołu, co pozwoliło pozostawić ten zapis w omawianym dokumencie.


Podsumowując można chyba uznać, że rację mieli ci, którzy przepowiadali, że Zespół L-D będzie stanowił przynajmniej w części kontynuację niesławnej tradycji Komisji L-D, służąc leśnikom do uzasadniania własnych decyzji obecnością przedstawicieli przemysłu.

Oznacza to tylko tyle, że przemysł musi mieć własny plan i koncepcję działań oraz oczywiście wiedzieć czego chce – czyli jakich zasad sprzedaży - nie czekając tu na cudze pomysły. Należy w maksymalnym stopniu wykorzystać wypracowane w zeszłym roku poparcie Kancelarii Premiera i zainteresowanie polityków. Taki jest też pogląd członków naszego Zespołu Negocjacyjnego, który postanowiła przygotować taką koncepcję i ustalić harmonogram prac na spotkaniu, które odbędzie się za kilka dni.Bogdan Czemko

Dyrektor Biura Izby


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA