/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA chce w Orli budować fabrykę

Gazeta Wyborcza Białystok

Autor: jame
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
Data: 2009-02-18


Ponad dwa tysiące miejsc pracy w samym zakładzie i drugie tyle w firmach z nim kooperujących - tyle południowej części województwa może dać fabryka płyt drzewnych, którą w Orli chce wybudować szwedzki koncern meblowy Ikea

Szwedzi zakończyli już wstępne rozmowy z właścicielami ponad 100 hektarów gruntów, na którym może powstać zakład, liczący osiem wielkich hal produkcyjnych. Mają zgodę właścicieli na zakup ziemi.

To w sprawie tej fabryki władze koncernu rozmawiały kilka tygodni temu z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Przymiarki do budowy zakładu, który ma głównie dostarczać półprodukty służące do produkcji popularnych mebli, trwały już od ponad roku. Orla pokonała dwie inne lokalizacje, również położone we wschodniej Polsce. Pierwsza z nich znajduje się w województwie lubelskim, druga - tuż po sąsiedzku, w okolicach Kleszczel. Każda znajduje się stosunkowo blisko linii kolejowych prowadzących za wschodnią granicę.

putBan(62);window.google_render_ad();
Zlokalizowanie zakładu na wschodzie kraju nie jest przypadkowe - Szwedzi liczą na to, że będzie on produkował również na wschodnie, pozaunijne rynki. Chodzi też o surowiec - zakład ma przerabiać rocznie kilka milionów ton drewna. To ilość, którą trudno będzie znaleźć na miejscu. Ikea liczy w tej sprawie na posiadającą wiele lasów Białoruś. Spotkanie w sprawie dostaw surowca dla fabryki w Orli (w którym poza przedstawicielami Ikei oraz generalnej dyrekcji lasów państwowych mają wziąć również białoruscy leśnicy) odbędzie się w najbliższym czasie w Białowieży.

Niezależnie od fabryki w Orli Ikea chciałaby wybudować sklep w Białymstoku. Jedną z możliwych lokalizacji jest zbieg szosy północno-obwodowej i drogi do Warszawy - w Porosłach. Problemem jednak może okazać się wykup gruntów. Szwedzi gotowi są w tej sytuacji wybudować sklep w innym miejscu, również w najbliższym sąsiedztwie Białegostoku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz